Dětská imunita je nejvíc vystavená nebezpečí po letních prázdninách a po těch vánočních. Je tomu tak proto, že se po delší odmlce dítě vrátí zpátky do lavic mezi své spolužáky, kde spolu tráví velkou část dne zavření v jedné místnosti. Z toho důvodu zaznamenáváme v těchto obdobích u dětí nejvyšší nárůst onemocnění a souvisí s tím samozřejmě i onemocnění covidem-19.

Omikron byl poprvé zachycen v listopadu 2021 a už tehdy ho WHO zařadila mezi varianty, před kterými bychom se měli mít obzvlášť na pozoru. Tvrzení, že tento typ viru více napadá děti, už bylo vyvrácené, sehrálo zde roli hned několik faktorů, jako právě třeba návrat dětí po prázdninách do školy nebo fakt, že se v té době děti ještě neočkovaly a jen málo jich některou z předchozích variant viru prodělalo. Neznamená to však, že bychom nad tím měli jen mávnout rukou.


Průběh omikronu u dětí

Předchozí varianty děti obecně snášely lépe. Vysvětlováno je to tím důvodem, že virus napadal předně plíce. Omikron ale útočí hlavně v dýchacích cestách.

Mezi nejčastější příznaky omikronu u dětí patří:

- teplota nebo horečka

- bolest v krku, bolest svalů, hlavy i kloubů

- silný kašel, dušnost

U dětí tedy vyvolává omikron příznaky srovnatelné se zánětem horních cest dýchacích, jako teplota nebo horečka, bolest v krku, bolest svalů, hlavy a kloubů nebo silný kašel. Je proto snadné nějakou rýmu nebo zakašlání zaměnit jen s obyčejným nachlazením. Proto by rodiče dětí školou povinných měli být v tomto případě na pozoru. Podceňování situace je možná ještě snad víc nebezpečné. Když nakažené dítě pošleme do školy, uvědomte si, kolik asi nakazí dalších žáků, a kolik ti… a tak dále. Ocitáme se v začarovaném kruhu.

Kašel jako varování

Zejména před zmiňovaným těžkým kašlem, známým jako krup, lékaři varují. Postihuje většinou děti mladší šesti let. Dobrou zprávou je, že je tento kašel poměrně dobře léčitelný. „Dýchací cesty malých dětí jsou tak úzké, že stačí malá nákaza nebo zánět, aby onemocněly,” vysvětlil v americké televizi NBC lékař vanderbiltské univerzity Buddy Creech. Kromě štěkavého kašle se krup projevuje pískavým zvukem při nádechu.

Pečujte o dětskou imunitu

Dětská imunita se začíná budovat ještě v děloze. Hlavně v průběhu prvních měsíců matka přes placentu předá plodu část svého obranného systému. Dalším krokem je vaginální porod, kdy novorozenec získá bakterie z porodních cest. Po porodu je to kojení, co mu pomáhá stavět imunitní základ do života. Pak už se to nabaluje přirozeně setkáváním s příbuznými, kamarády, dětmi na hřišti, poznáváním svého okolí. Utváření imunity je doslova proces na celý život.

Největší muka pro maminky začínají obvykle s nástupem dítěte do školky, kdy se dramaticky zvýší jeho nemocnost a koloběh rýmiček začíná. Tady samozřejmě záleží na tom, jaký má dítě imunitní základ, a to zákonitě ovlivňuje četnost jeho stonání. Nemoci k dětství zkrátka patří. Existuje však hned několik způsobů, jak můžete dětskou imunitu podpořit, alfou a omegou je zejména správná životospráva.

Dostatek pestré a vyvážené stravy

Čím víc čerstvé a průmyslově nezpracované stravy budete svému dítěti dávat, tím lépe pro něj. Zařaďte do jeho jídelníčku co nejvíce ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, bílkovin a libového masa. Vrátí se vám to na jeho zdraví.

Doplňujte pravidelně vitamíny a minerály

Pakliže dbáte na pestrý a vyvážený jídelníček svého dítěte, hodně vitamínů a minerálů získá z přijímané stravy. Poohlédnout se pak můžete i po doplňcích stravy pro děti.

Pobyt na čerstvém vzduchu dokáže zázraky

Nejen pobyt, ale i pohyb na čerstvém vzduchu je pro dítě zdravý. Venku přijde do kontaktu s nejrůznějšími viry a bakteriemi, na které si jeho tělo následně dokáže vytvořit imunitu. Ze sluníčka také získává tolik cenný vitamín D. Důležitost pohybu snad ani nemusíme vysvětlovat.

Nepřehánějte to s antibiotiky

Nechtějte po svém pediatrovi, aby vám na každé onemocnění vašeho nejmenšího předepisoval hned antibiotika. Nadužívání antibiotik není zdravé pro nikoho.

Dbejte na dostatečný spánek

Víte, kolik by toho děti měly naspat? U předškoláků je ideální doba 10 hodin. U mladších dětí víc. Je prokázáno, že nevyspalý organismus je náchylnější na onemocnění. To platí i u dospělých.

Základní hygienické návyky

Tady platí tak nějak akorát. Základem je pravidelné mytí rukou. Na druhou stranu, není nic špatného na tom, když se dítě občas pohrabe v hlíně nebo si pohladí v ohradě ovečku. To vše jeho imunitu posiluje.

Psychická pohoda a zdravá domácnost

Čistá domácnost a pokud možno nekuřácké prostředí je pro zdravý vývoj ideální. Když k tomu vyrůstá v harmonickém a klidném prostředí bez stresu, je to vskutku šťastné dítě.

Zdroj:

  • https://www.denik.cz/zdravi/omikron-deti-covid-lekari.html
  • https://www.lekarna.cz/clanek/omikron-rozdily-priznaky-a-lecba/
  • https://www.benu.cz/omikron-priznaky-reinfekce-a-ockovani-u-novych-variant-covidu-19
  • https://serafinbyliny.cz/magazin/detska-imunita_117
  • https://www.prevenar.cz/novinky-pro-deti/7-zpusobu-jak-posilit-detskou-imunitu-179