Po tisíce let je nedílnou součástí středomořské stravy. Ve velkém se používá hlavně ve venkovských oblastech Itálie a na řeckých ostrovech. O jeho pozitivním působení na zdraví nás přesvědčuje celá řada vědeckých studií. Jedna z nich, která se zabývala prevencí onemocnění srdce a cév, například uvádí, že konzumace extra panenského olivového oleje spolu se směsí ořechů dokáže snížit o 30 % riziko výskytu kardiovaskulární příhody. Podle ní vedou diety, ve kterých je zastoupený olivový olej, také ke snížení krevního tlaku

Historicky byl v zemích Středomoří pozorován i nižší výskyt karcinomu prsu než v jiných evropských zemích nebo v USA. Strava tu přitom hraje ve výskytu rakoviny prsu hlavní roli, protože je zcela odlišná od zbytku světa.

Zdroj: Youtube

Dobrý pro srdce i mozek

Kromě vysokého obsahu mononenasycených mastných kyselin je nerafinovaný olivový olej bohatý i na další živiny, jako jsou fenolické sloučeniny, vitamín E a molekuly lipidů, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Podle webu BBC Good Food je olivový olej důležitý taky pro správné fungování mozku, může zlepšovat paměť, předcházet depresím a snižovat riziko mrtvice.

Stačí jedna lžíce?

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal v roce 2018 doporučení ohledně konzumace olivového oleje. Jaké že je ideální množství? Zhruba dvě polévkové lžíce za den.

FDA schválil zdravotní tvrzení v následujícím znění: „Omezené a nikoli nezvratné důkazy naznačují, že konzumace asi dvou polévkových lžic (23 g) olivového oleje denně může snižovat riziko koronárních srdečních onemocnění v důsledku obsahu mononenasyceného tuku přítomného v olivovém oleji. K docílení tohoto možného příznivého účinku by měl olivový olej v příslušném výrobku nahradit podobné množství saturovaného tuku a nezvyšovat celkový energetický obsah dodaný v potravě během dne.“ Pokud tedy chcete posílit svoje zdraví, není třeba pít olivový olej rovnou po panácích, jak se někdy doporučuje.

Jak tedy tento přírodní olej konzumovat, aby byl jeho efekt na naše zdraví maximální? Je lepší pít ho ráno hned na lačno? A stačí nám čajová lžička, nebo rovnou celá lžíce? O tom se vedou hojné diskuze. Web Příroda je lék například uvádí, že polknutím lžičky oleje po ránu očistíte játra, protože tím stimulujete jejich detoxikaci. Pro maximální výsledek se doporučuje smíchat dvě lžíce olivového oleje s čtvrtinou citronové šťávy.

Chrání srdce a cévy

Faktem je, že popíjení olivového oleje má původ právě ve středomořských oblastech, kde sklenice olivového oleje měla sloužit jako běžná snídaně pro obyvatele Kréty. A ti se vždy dožívali vysokého věku. Navíc je na Krétě nejnižší výskyt srdečního infarktu. Může za to právě tenhle zlatý „elixír mládí“? Nejspíš ano, protože olivový olej skutečně chrání před obávanými kardiovaskulárními nemocemi, jak dokládá například i průzkum z roku 2018, kterého se účastnilo na 7500 obyvatel Španělska ve věku 55 až 80 let.

Pozor na kalorie

Na olivový olej by měli přejít hlavně ti, kteří mají zvýšenou hladinu cholesterolu. Pokud ale chcete zhubnout, je třeba užívat ho v omezeném množství. Olivový olej je pořád tuk a je tedy hodně kalorický – obsahuje asi 40 kalorií v jedné lžičce. Pro redukční dietu ho přidávejte do salátů, na těstoviny nebo v něm naložte maso či usmažte rybu a nahraďte jím ostatní tuky. Olivový olej se hodí hlavně při přípravě studené kuchyně, nemusíte se ho bát ale ani při smažení, pokud proběhne jednorázově. Pro opakované smažení se nehodí, stejně jako pro vaření při extrémně vysoké teplotě – hrozí vznik karcinogenních látek. Nejlepší kvalitu pak mají oleje panenské a extra panenské, lisované zastudena.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9623257/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770785

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa1800389

https://prirodajelek.cz/co-se-stane-kdyz-zacnete-jist-lzicku-olivoveho-oleje-na-lacny-zaludek/2021/02/