Oční alergie je běžné onemocnění, které postihuje přibližně 17 až 20 % populace. Spojivka je vystavena mnoha alergenům životního prostředí a je často místem prvního kontaktu s alergenem, přičemž blížící se jaro alergiím nahrává do karet.


Děsí vás ranní pohled do zrcadla na zarudlé oči, které ještě k tomu nadměrně slzí? Pak se u vás nejspíš o slovo hlásí některá z alergií, která se může objevit zničehonic a v jakémkoli věku. I když jste doteď žádné problémy s očima neměli. Co dělat? V první řadě se zamyslete nad tím, co může být spouštěčem alergie. Nepřestěhovali jste se do nového domova? Nepořídili jste si vy nebo vaši přátelé před nedávnem domácího mazlíčka? Nemáte novou práci či kancelář, kde vás může něco dráždit? Nepoužíváte jiné kontaktní čočky?

Jaro a pyly všude kolem nás

Nejčastějším projevem oční alergie je sezonní i celoroční zánět spojivek. Vyskytuje se hlavně na jaře, kdy se to v přírodě jen hemží množstvím nejrůznějších pylů z pučících stromů a keřů. Na svědomí ale mohou mít zánět i některé chemické kosmetické přípravky jako pudr, krémy nebo laky, které si nechtěně zanesete prsty do očí. Konzervační látky těchto přípravků dráždí hlavně lidi s citlivýma očima a alergickou predispozicí.


Pokud je to možné, snažte se rozpoznat alergen, který vám reakci způsobuje, a omezte s ním maximálně kontakt. Alergenů vyvolávajících svědění a pálení očí je spousta. Může se jednat o pyl, roztoče, prach, slunce, zvířecí chlupy nebo plíseň. To, na co máte alergii, dokážou určit speciální testy, které vám udělají na alergologii nebo dermatologii. „Nejčastěji se používají kožní testy, což je levný způsob pro průkaz alergií. Tento test nám také pomáhá při identifikaci konkrétního alergenu. Test je citlivý na systémové alergie, ale je pozitivní jen u 20 % pacientů s oční alergií. Během zkoušky jsou alergeny jako různé pyly, extrakty roztočů či zvířecí alergeny aplikovány na předloktí,“ uvádí odborníci v článku Oční alergie na webu Praktické lékárenství. Při spojivkovém provokačním testu (CPT – conjunctival provocation test) jsou alergeny aplikovány lokálně do spojivkového vaku. Přítomnost projevů, jako je třeba svědění během 20 minut po nakapání, potvrzuje pozitivní odpověď. CPT je další levný a snadno proveditelný test. V některých případech se provádí i biopsie spojivky. Po zjištění příčiny alergie vám lékař může nasadit vhodné přípravky na zmírnění alergie.

Jak ulevit očím s alergií

Jako první pomoc proti pálení očí vám poslouží oční kapky na alergii. Zklidní citlivé oči, vyplachují ven alergeny, zvlhčují a stabilizují slzný film. Důležité je také pravidelně proplachovat oči studenou čistou vodou, a to několikrát denně. Pomoct vám mohou také studené obklady, které si na zavřené oči budete pravidelně přikládat.

Na svědění, otok a bolest pomohou takzvaná dekongestiva – volně prodejné léky, které uleví, ale nemají žádný přímý vliv na samotnou alergickou reakci.

Oči chraňte slunečními brýlemi. Pomohou hlavně v případě alergie na pyl, kdy udrží alespoň část alergenu mimo oči.

V případě, že vás oči začnou svědit, rozhodně si je nemněte. Celou situaci by to mohlo zhoršit a vaše oči budou ještě víc nateklé a citlivé.


Vaše oči potřebují odpočívat, proto si dejte pohov od častého sledování obrazovek mobilů a počítačů, ať už v práci, nebo ve volném čase – to jen zhorší projevy suchých a podrážděných očí. „Namáhané oči v tomto případě nejsou schopny vytvářet dostatečný slzný film a hrozí syndrom suchého oka. Řešením jsou zvlhčující kapky, tzv. umělé slzy, které na povrchu vytvářejí umělý film, jenž oko dlouhodobě chrání před podrážděním,“ dodává optometrista Martin Slaný z Fokus optik.

Pokud potíže neustupují, navštivte lékaře, který vás vyšetří a navrhne ideální farmakoterapii. Alergie není vhodné podceňovat. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může vést k závažnému postižení oka i s trvalými následky na kvalitu zraku.


Zdroje:

  • www.lexum.cz
  • https://www.lekarna.cz/leky-na-ocni-alergii/
  • https://www.gemini.cz/blog/jak-ulevit-ocim-od-alergie/
  • https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2013/04/04.pdf