Jak vůbec funguje metabolismus alkoholu?

K tomu, abyste volili ty správné potraviny pro odbourání alkoholu z těla, je dobré vědět, jak vlastně metabolismus alkoholu funguje. Naše tělo po alkoholovém zážitku potřebuje dodat antioxidanty, které snižují tvorbu jaterních toxinů, jež způsobují oxidační stres. Je dobré dodat tělu jakékoli potraviny bohaté na živiny, které urychlují metabolismus odpadních produktů z těla. Jsou jimi vitamin B, aminokyseliny z bílkovin a v neposlední řadě voda. Bude se vám tedy hodit bobulovité ovoce, zelená zelenina nebo syrovátkový protein.

Vsaďte na čaj

Dostatečný přísun tekutin je základ. Po alkoholovém dýchánku trpíte mimo jiné z důvodu dehydratace. Metabolismus alkoholu vede ke ztrátě vody z buněk. Dopřejte si tedy pravidelně a pozvolna vždy sklenici vody s citrónem. Dobré je ale pít jakýkoli čaj obsahující kofein. Kofein totiž tlumí pocity únavy a bolesti a zároveň nakopává mozek k tomu, aby znovu fungoval tak, jak má. Nejlepší volbou je pak kvalitní zelený čaj. Ten je totiž ještě ke všemu bohatý na antioxidanty, které chrání naše játra před oxidačním stresem a pomáhají rychleji detoxikovat alkoholické sloučeniny z těla.

Zdravé tuky pomáhají

Obecně vám udělají dobře potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Ty pomáhají snižovat škodlivé účinky, které jste si nadměrnou konzumací alkoholu způsobili. Sáhněte tedy po tučném lososu. Můžete si ho dopřát i před požitím alkoholu. Díky zdravým tukům, jež losos obsahuje, se tak rychle neopijete. Příznivé účinky očekávejte i při konzumaci avokáda. To díky vysokému obsahu zdravých tuků pomáhá zpomalit vstřebávání alkoholu do krve.

Jezte zelenou zeleninu

K odbourání alkoholu z těla potřebujete podpořit funkci svých jater. Proto uvážlivě volte to, co budete jíst. Možná po prohýřené noci nebudete mít na zeleninu úplně chuť, věřte, že vám pomůže. Nejlepší volbou se pak jeví zelený chřest, který vysloveně chrání jaterní buňky po požití alkoholu. Vaše tělo bude také potřebovat stabilizovat cukr v těle. K tomu pomáhají například chřest, brokolice, květák, ale také ovoce, jako je kiwi, bobule a mango. Chřestová polévka a ovocný salát se tak zdá jako velmi vhodná volba.

Pokud po ránu doplníte dostatečné množství tekutin, doporučuje se také pohyb na čerstvém vzduchu. Kyslík v krvi může urychlit metabolismus a vyčistit vaše tělo od alkoholu. I přesto berte tyto rady jako prostá doporučení. Každé tělo reaguje jinak, proto si sami vyzkoušejte, která z těchto rad vám bude sedět nejlépe, abyste druhý den byli co nejdřív fit.

Zdroje:

  • https://www.rehabilitace.info/
  • https://pikant.cz/
  • https://www.vitalia.cz/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7692803/