S příchodem září děti nastoupily zpět do školek a škol, ve kterých tráví většinu dne, kde se viry a bakterie šíří velice snadno a odkud si záhy přinesou rýmu nebo kašel. Dospělí opět nasadili hektické pracovní tempo, jež organismu také moc neprospívá. S příchodem podzimních měsíců, a s kolísáním teplot, většina z nás pocítí sníženou obranyschopnost organismu a nachlazení je na světě. Jak si “zářivé zdraví”, které jsme měli během léta, co nejdéle udržet?
Bylinky na imunitu
Lidský imunitní systém odvádí neuvěřitelnou práci při ochraně před různými mikroby způsobujícími onemocnění, včetně virů, bakterií, plísní, alergenů. Bohužel ne vždy se mu to podaří. Když je naše imunita oslabená, choroboplodné zárodky napadají imunitní systém a způsobují onemocnění. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak tomu zabránit a naše tělo podpořit, aby lépe fungovalo. Vyvážená strava a správné doplňování vitamínů a bylinných přípravků je prvním krokem k dobrému zdraví po celý rok!
Pokud se řekne imunita, spousta z vás si jistě vzpomene na echinaceu čili třapatku, která je významným imunostimulantem i podle studií.
„…rostlina je bohatá na biologicky aktivní látky, jejichž účinek se projevuje jako nespecifický imunostimulant (podporuje imunitní systém). Léčivé přípravky z těchto drog je nejlépe užívat v rámci předcházení bakteriálním a virovým onemocněním. Lidové řečeno, když cítíte, že zánětu horních cest dýchacích či angíně neuniknete, je správná doba na použití třapatky (echinacea),“ vysvětluje odborník na léčivé rostliny prof. RNDr. Luděk Jahodář pro časopis Téma. S tím, že pokud se nemoc rozjede do akutního stádia, tak už je pozdě.
Mezi další rostliny, které stimulují imunitní systém patří pelargonie ledvinitá a rakytník díky svému vysokému obsahu vitamínu C. Na zahrádce si také můžete vypěstovat lichořeřišnici. To je známá léčivá rostlina, která se dává třeba do salátů. Její extrakt pak podle odborníka působí zástavu růstu bakterií.
Další bylinou, která nakopne vaši obranyschopnost je podle IReceptare kopřiva. Ta je známá pro ledacos, ale také byste měli vědět, že posílí imunitu a hodí se i při běžném nachlazení a rýmě či bolestech hlavy. Má také řadu dalších využití například pro alergiky a ekzematiky, ale napomáhá také krvetvorbě. Obvykle se konzumují čerstvé listy nebo čaj se sušené kopřivy. Velmi zajímavá jsou také semena kopřivy, která se označují i jako superpotravina.
Název ostropestřec mariánský asi už znáte. Je to bylina, která výrazně napomáhá očistě organismu a lymfy čímž přímo napomáhá obranyschopnosti těla. Běžně se užívají semena, v lékárnách a specializovaných prodejnách však určitě naleznete řadu čajů a potravinových doplňků.
Zdroj: Téma 8/23, Studie, iReceptar, Studie