Je takřka k neuvěření kolik lidí trpí potížemi se svými střevy. To je mimo jiné způsobeno tím, že vedlejší produkty metabolismu zůstávají v organismu příliš dlouho. Toxické látky se začínají vstřebávat do krve a vyvolávají otravu organismu. Parazité ve střevech a hnilobné bakterie také otravují organismus.

Sebeotrava kvůli špatnému stravování i nadužívání léků

Mnozí lidé trpí zácpou, průjmy nebo plynatostí. K tomu, aby mohlo střevo správně fungovat potřebuje mechanické podněty z potravin obsahující celulózu, dále potřebuje správné složení střevních bakterií (střevní flóry), vysvětluje web CPZP.

U velké většiny lidí je přirozené společenství mezi člověkem a bakteriemi narušeno. Rovnováha mezi člověkem a bakteriemi se neustále porušuje požíváním sterilizovaných a denaturovaných potravin, nesprávným způsobem života a stravování, zátěží ze životního prostředí, jedy a nadužívání léků. Důsledkem je nedostatečné zásobení těla vitaminy, jeho osídlení choroboplodnými zárodky a postupující ochromování obranných sil organismu Jestliže pak ve střevě převažují choroboplodné bakterie, nemají tkáně dostatek kyslíku a jedy a odpadové látky se nemohou dostatečně rychle odbourávat a vylučovat. Posléze může dojít ke změněné autointoxikaci (sebeotravě), která se projevuje nedostatečnou vitalitou, únavou, depresí, nedostatečnou schopností koncentrace, agresivitou nebo stavy úzkosti.

Zdroj: Youtube

Duševní problémy

Duševní problémy mohou také působit na funkci našeho trávení. Neurotickými reflexy, které si vůbec neuvědomujeme, působíme na funkci střeva, dochází ke vzniku křečí a vysušení jeho sliznice. Vzhledem k tomu, že obsah střeva se potom neposouvá dále, nemohou se rapidně přibývající toxiny, které vznikají v procesu trávení vylučovat. Z těchto důvodů je nezbytné při střevních těžkostech léčit nejen látkovou výměnu, ale také i psychiku jedince.

Stejně tak, jako pracuje zdravé tlusté střevo, měli bychom se i my stavět k prožitým událostem – všechno co zažijeme na naší cestě životem, má určitý smysl pro náš růst. Vezměme si z toho to užitečné a zbytek prostě vypusťme. Neodpuštění oslabuje naše tlusté střevo, a pokud se stále zabýváme něčím, co už bychom dávno měli nechat být, způsobujeme si zácpu a jiné zdravotní potíže se střevy. Průjem naopak symbolizuje neřešení důležitých věcí v našem životě.

Vsaďte na detox pomocí správného jídelníčku

Základem zdravého osídlení střev jsou kvalitní potraviny včetně fermentovaných a dostatek zeleniny s vlákninou. Prospívá i pobyt v přírodě včetně mikrobiální pestrosti, kterou nám třeba zajistí styk se zvířaty. Omezit je třeba vysoce průmyslově upravované potraviny a nadbytek cukrů, riskantní rezidua agrochemikálií, zbytečná aditiva a farmakoterapii, nadbytečná desinfekční mýdla a drogerii, radí dietoložka PharmDr. Margit Slimáková

Pro detoxikaci se nejčastěji využívá například ořešák americký. Nejdůležitějším úkolem v tomto období je obnovení motorické funkce střev i jejich fyziologické čistoty a dále likvidace patogenní mikroflóry ve střevech. V tom pomohou výplachy, klystýry a léčebné dietní stravování a detoxikace.

Zkuste zařadit do svého jídelníčku následující tři položky, které pomohou zdraví vašich střev

1. Ovesné vločky
Vločky mají velký podíl vlákniny, která naváže toxiny ve střevech a zbaví je nečistoty. Ovesné vločky si můžete dopřát k snídani nebo kdykoli, když váš zrovna tlačí čas. Máte je hotové během chvilky a můžete si do nich přidat třeba kousky čerstvého ovoce. Mají univerzální použití, skvěle se hodí i do polévek, moučníků nebo slaného pečiva.

2. Bílý jogurt
Bílý jogurt obsahuje probiotické bakterie - bifidobakterie a laktobacily, které jsou součástí střevní mikroflóry. Jogurtem je tedy podpoříte. Čím je jogurt tučnější, tím je lahodnější, krémovější a méně kyselý. Kdybyste si chtěli bílý jogurt vylepšit, přidejte do něj třeba lněná semínka, chia semínka nebo sušené ovoce.

3. Kombucha
Probiotické bakterie se nacházejí také v kvašených pochoutkách, například v kvašeném zelí, kimči nebo kvašené zelenině. Pokud hledáte méně tradiční doplněk do vašeho jídelníčku, co třeba kvašený čaj kombucha? Ozdravný nápoj, který pochází z Asie, pomáhá při zažívacích potížích i při bolestech hlavy

Zdroj: Studie, Apetit online, Centrum medicíny, Margit, CPZP