V létě se zvyšuje riziko onemocnění očí, a to kvůli všudypřítomnému prachu, pylům a častému koupání v rybnících, jezerech, lomech nebo například chlorovaných bazénech. Jak se tedy co nejlépe chránit před zánětem spojivek a dalšími problémy spojené s očima?

Zdroj: Youtube

Pozor na ručníky!

Je horký letní den a vy jste na dovolené u moře. Vykoupete se v příjemně chladné slané vodě, vylezete, a oči si chcete otřít osuškou, na které jste předtím leželi? Rozhodně to nedělejte! Přesně tímto způsobem si totiž zakládáte na velmi nepříjemný zánět spojivek. Ten totiž vzniká například tím, dostane-li se vám do očí písek, nepříliš čistá voda, prach nebo pyl.

Ať se tedy koupete kdekoliv, vždy si potom oči propláchněte čistou vodou a utírejte je pouze čistým ručníkem. Pokud se chystáte k vodě, vždy si s sebou raději přibalte i oční kapky. Nejlepší jsou ty, které obsahují kyselinu hyaluronovou - takzvané umělé slzy.

Oči sluníčko nemusí

Pro naše oko mohou být nebezpečné i sluneční paprsky. Zvláště na plážích s bílým pískem je důležité nosit dostatečně kvalitní sluneční brýle - kromě toho, že se od moře silně odráží UV záření přímo do našich očích, ve světlý písek paprsky také zesílí. Sluneční brýle by měly blokovat 100% UVA a UVB záření a poskytovat dostatečnou boční ochranu. Brýle s polarizovanými čočkami mohou navíc pomoci snížit odlesky od vodní hladiny nebo jiných světlých povrchů. Slunce také oči dost vysušuje, vždy mějte u sebe tedy nějaké kapky do očí.

Kromě ochrany očí před slunečním zářením a prachem je důležitá i hydratace organismu. Při suchosti očí je vhodné zařadit do stravy více tekutin nebo vodnatých potravin a hydratovat tělo i zevnitř. Ideální jsou minerální vody, vývary, šťavnatá zelenina jako například melouny a okurky.

První pomoc pro oči

Při podráždění, suchosti nebo nečistotě v oku se doporučuje používat zvlhčující kapky. Při začínajícím zánětu a hnisání se doporučují kapky nebo mast na oči s dezinfekční složkou. Pro alergické záněty jsou vhodné antihistaminické kapky.

V případě, že oční potíže neustupují do dvou dnů, je vhodné vyhledat lékaře. S vážným zánětem není radno otálet. Zvlášť u malých dětí, kojenců a starších lidí může rychle postupující zánět vést k vážným komplikacím, včetně ztráty zraku.

Ačkoliv je pro nás sluníčko v mnoha věcech zdraví prospěšné, je nutné se před ním dostatečně chránit. A nejen chránit svou pokožku a obličej, ale také oči.

Zdroje:

https://www.hindustantimes.com/lifestyle/health/eye-health-tips-excessive-heat-can-harm-your-eyes-here-s-how-to-keep-them-safe-in-summers-101654052006488.html

https://www.mayo.edu/research/clinical-trials/diseases-conditions/dry-eyes/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4738658/