Podle čeho si lidé mají vybrat pracoviště/způsob operace očí? Na co si dát největší pozor?

Nejlepší pracoviště v republice se poznají podle těch nejzkušenějších lékařů a operatérů. Na to je potřeba jednak talent, ale taky hodně trénovat, jako například u houslových virtuózů. Takže na jedné straně je to špičkové a moderní vybavení, ale také operatéři, kteří za rok provedou i tisíce zákroků. Gemini letos s přehledem již popáté obhájilo titul Nejdůvěryhodnější oční klinika v nezávislé anketě spotřebitelů, čehož si velmi ceníme. Je to výsledkem skvělé práce sehraného a zkušeného týmu odborníků. V neposlední řadě je dobré řídit se zkušenostmi pacientů, kteří již mají zákrok za sebou. Pozor by si měli dát například na akční ceny, za kterými se u některých klinik někdy skrývají dnes již překonané laserové operační metody.

Zdroj: Youtube

Je ale nejmodernější metoda operace či nejmodernější přístroj vždy zárukou toho nejlepšího ošetření pro pacienta?

I přes neustálý vývoj v oční medicíně mají některé tradiční laserové metody stále své místo na slunci. Moderní metody jsou ve srovnání jistě komfortnější, šetrnější a přesnější s rychlejší rekonvalescencí. Nicméně například metoda PRK (starší způsob odstranění dioptrií – pozn.red.) je pro některé pacienty stále jedinou možností, jak se zbavit brýlí, pokud není možné z různých důvodů zvolit korekci dioptrií femtosekundovým laserem. Například ze zkušeností z lékařské praxe Gemini Augenlaser ve Vídni, kde bývají pacienti všeobecně konzervativnější a zdrženlivější k novinkám, máme zkušenost, že se mnohdy přiklánění k lety ověřeným postupům.

Jsou i u jiných problémů možnosti zvolit způsob operace?

Také například u operace katarakty mají pacienti možnost zvolit si mezi běžnou, ultrazvukovou metodou, nebo moderní laserovou, která je za příplatek. Odstranění šedého zákroku laserem je šetrnější a má rychlejší rekonvalescenci. Nicméně je třeba říct, že i operace hrazená plně ze zdravotního pojištění je zrovna tak bezpečná a bezbolestná, jako ta laserová.

Zaměříme-li se na nejběžnější a nejčastější vady očí, s nimiž se dnes lidé dostávají na operaci, co je dnes možné operovat?

Nejčastější operovanou oční vadou je krátkozrakost. Díky moderním technologiím ale můžeme operovat i dalekozrakost nebo astigmatismus nebo v pozdějším věku presbyopii. Nejčastější operační metody při řešení refrakčních vad jsou operace očí laserem (vysoce přesná Femto LASIK a novější velmi šetrná ReLEx SMILE), RLE - neboli odstranění dioptrií výměnou nitrooční čočky, nebo fakická čočka - nitrooční čočka, která se používá k odstranění dioptrické vady u některých pacientů, pro které není vhodná laserová operace kvůli velkému počtu dioptrií nebo příliš tenké rohovce a vkládá se do oka před čočku lidskou.

S jakými dalšími problémy si již v oboru poradíte?

Nové laserové technologie rozšířily možnosti. Dnes již lze operovat jak velmi vysoké, tak i naopak velmi nízké dioptrie (piloti, řidiči z povolání). Bezlamelové metody jako ReLEx nebo Clear umožňují operovat také pacienty se zhoršenou kvalitou slz (lehčí formy syndromu suchého oka) nebo pacienty, kterým hrozí nárazy (typicky kontaktní sporty). Bezpečně už lze dnes operovat také pacienty s tzv. nystagmem, což je nervová vada, která způsobuje nekontrolované, rychlé a trhavé pohyby očí. Díky pokročilým eye-trackerům, které 1000 krát za vteřinu sledují pohyby oka a dokážou je dokonce předvídat, dopadne laserový paprsek vždy přesně jen tam, kam má. To bylo dříve nemyslitelné. Obecně jsou nejčastější kontraindikací nevyhovující parametry rohovky, zejména její nedostatečná tloušťka, a v poslední době stále častější syndrom suchého oka.

Zdroj: časopis Květy, Pavel Stodůlka, Gemini