Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů. Čím dál více lidí se však v průběhu života rozhodne pro operaci očí, která je brýlí (nebo kontaktních čoček) jednou provždy zbaví. Na webu Lékaři online si registrovaní uživatelé operace očí z velké většiny pochvalují a přiznávají, že jim doslova změnila život.

„Vidět je vlastně dar. Po operaci vidím v bazénu, ve sprše, ráno, kdykoli a kdekoli. Původních skoro 6 dioptrii byl vlastně handicap. Dokud neuvidíte, nevíte jak velký byl. Strach z operace jsem měla dva roky, teď už vím, že zbytečně. Je to nový život,“ popisuje například jedna pacientka. I další spokojená žena přidává svoje zkušenosti: „Hned jak operace skončila, tak jsem viděla! Všechno bylo trochu v mlze, ale konečně jsem po tolika letech viděla bez brýlí! Po operaci si mě tam nechali, a jak pan primář, tak sestřičky mi kontrolovali oči. Pak jsem jela domů, kde mě oči trochu pálily, ale pomohly kapky a šla jsem spát. Důležité bylo, že jsem si jak večer po operaci, tak druhý den nechala sluneční brýle a nedívala jsem se na počítač ani mobil. I třetí den jsem ještě nechala oči v klidu. Umělé slzy a další kapky byly potřeba první týden, pak už se mi zdálo, že je nepotřebuju.“

Zdroj: Youtube

Světloplachost i pocit suchých očí

Samozřejmě jako každá operace i laserové odstranění dioptrií s sebou nese svá rizika, ta jsou ale minimální. Nejčastěji mezi ně patří větší citlivost na sluníčko, takže možná bude potřeba mít u sebe častěji sluneční brýle. Oči mohou být někdy citlivé na dotek, zvlášť při mnutí. Také studený vzduch a mráz může vyvolávat slzení a pocit podrážděných očí. A pokud hodně pracujete na počítači, můžete se setkávat s pocitem unavenějších a suchých očích, který by ale měl zmizet po nakapání „umělých slz“ nebo gelových kapek.

Jak vypadá pooperační režim?

Rekonvalescenci po operaci očí určitě není dobré brát na lehkou váhu. Naplánujte si proto pár dní dovolenou a odpočinkový režim. Zapomeňte hlavně na práci na počítači a rozptylování se pomocí mobilu. K zajištění co možná nejlepšího výsledku je potřeba dodržovat i další pravidla. „Díky moderním technologiím je možné se po operaci očí vrátit k běžným činnostem už za několik málo dnů. Nejdůležitější je dodržovat pokyny lékaře k pooperační péči. První den po operaci by měl být pacient v klidu a zbytečně si do očí nesahat a nemnout je. V prvních dnech po operaci bývá doporučeno nosit ochranné sluneční brýle. Oči mohou být po zákroku na sluneční záření citlivé a brýle navíc zamezí vniku prachu a částic ze vzduchu do očí. Je třeba se zhruba měsíc od zákroku vyhýbat zakouřenému nebo prašnému prostředí, nenavštěvovat sauny nebo koupaliště,“ říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zamlžené vidění

Někteří pacienti vidí lépe bezprostředně po zákroku, u jiných zlepšení zraku pár dní trvá. Není prý ale nutné panikařit. „Bezprostředně po operaci vidí pacient mlhavě. Proto není možné bezprostředně po zákroku řídit. Po odeznění anesteziologických kapek může pacient vnímat lehké řezání a pálení. Oko je v den operace zarudlé, ale to obvykle do rána zmizí. Také může vzniknout pooperační krvácení pod spojivku, které zmizí během několika dnů, někdy i týdnů,“ vysvětluje Pavel Stodůlka. Neodmyslitelnou součástí pooperační péče jsou tak pravidelné kontroly u očního lékaře, který potvrdí správné hojení očí.

Se sportem i řasenkou počkejte

Mnoho lidí se špatným zrakem se pro operaci rozhodnou z toho důvodu, že jim brýle překážejí při sportování. A ne každý snese oční čočky. Je třeba ale počítat s tím, že na některé sportovní aktivity si budete muset několik týdnů počkat. „Je třeba vyvarovat se kontaktních sportů a míčových her zejména proto, aby nedošlo k případnému nárazu do oka. Ženám se nedoporučuje po dobu několika dnů až jednoho týdne líčit oči. Přibližně měsíc se musí pacient vzdát návštěv bazénu či sauny, aby se zabránilo případné infekci,“ radí Pavel Stodůlka ze sítě očních klinik Gemini.

Je operace doživotní?

Pokud operaci očí plánujete, nejspíš vás zajímá, zda se vám zhoršení zraku může vrátit. Ano, někdy může. Jak popisují na webu Neovize.cz, u části krátkozrakých pacientů se zadní část oka v průběhu života postupně dále vyklenuje. To může být příčinou dalšího zhoršování vady v následujících letech po zákroku. Na některých očních klinikách ale nabízejí „doživotní záruku“, kterou je možné právě v případech pozdějšího zhoršení zraku využít.

Obecně platí, že čím je pacient mladší a čím je vada vyšší, tím pravděpodobnější je zhoršování v dalších letech. Po čtyřicítce navíc dochází ke snižování schopnosti oční čočky zaostřovat a přichází potřeba nosit brýle nablízko, což ovlivňuje i vhodnost laserových metod pro korekci dioptrií. Proto odborníci doporučují podstupovat laserové operace očí do 45 let. Dioptrií se můžete zbavit i po dovršení tohoto věku, tady vám ale lékaři nejspíš doporučí nelaserovou metodu. Nejčastěji se jedná o RLE metodu, kdy se oční čočka (bez známek šedého zákalu) vymění za umělou, nebo implantaci speciální mikročočky do rohovky oka.

Zdroje:

https://www.neovize.cz/laserova-operace-oci//caste-dotazy-laserove-operace-dioptrickych-vad/po-laserovem-zakroku/