Ocet pro snížení hladiny cukru

Jablečný ocet umí například snížit vysoké hladiny cukru v krvi. A to, co už věděli naše babičky, potvrdila i americká studie. Zároveň zlepšuje i inzulínovou citlivost a snižuje vysokou hladinu inzulínu v krvi. Jen je potřeba dbát na správné množství, abyste to zbytečně nepřehnali, protože by mohlo dojít k příliš velkému snížení hladiny draslíku. Optimální množství je tak 2 až 4 polévkové lžíce denně. Jablečný ocet můžete pít smíchaný s vodou ve formě nápoje, nebo si ho můžete přidávat do zeleninových salátů. Pokud máte cukrovku 1. typu, tak se však jablečnému octu raději vyhněte.

Babské rady zmiňují ocet také jako pomocníka při hubnutí, protože urychluje trávení. Dvě lžíce jablečného octa se smíchají s půl litrem vody (lze dosladit medem) a tato pitná kúra se užívá pravidelně nejlépe dopoledne. Jablečný ocet se doporučuje jako povzbuzující prostředek, pomáhá také při nedostatku.

Ocet na krásu

Levný pomocník, kterého máte vždy po ruce, už se nejedné fintivé ženě osvědčil. Doporučuje se především pro krásné vlasy. Redukuje jejich mastnotu, dodává jim lesk i pevnost. Před šamponováním aplikujte octovou vodu na celou pokožku hlavy, tím eliminujete výskyt lupů. Ocet obnovuje přirozenou kyselost pokožky, spolu s cibulovou šťávou pomáhá redukovat výskyt stařeckých skvrn. Jeden díl vody a jeden díl octa je vynikajícím pomocníkem při boji s akné, v horkém letním počasí můžete tuto směs zmrazit a led používat jako osvěžení pleti. Octová voda pomáhá také při kožních problémech, urychluje hojení popraskaných a suchých rukou.

Ocet a úklid

Koupelna a toaleta, to jsou dvě klíčové místnosti v bytě, které mohou být doslova porodnicí pro bakterie, plísně a alergeny. Drží se v nich vlhkost, z odpadů se může šířit zápach, je zde nutné dodržovat přísná hygienická opatření a dbát na důsledný úklid.

Ocet patří mezi univerzální čisticí a dezinfekční prostředky. Pokud do něj přidáte citronovou kůru a necháte třeba měsíc louhovat, vyrobíte roztok, který hravě zastoupí i savo, radí web Vlasta. Potřete-li s ním baterie v koupelně, budou se krásně lesknout a rez nebo vodní kámen nedostane šanci. Chromovaným a nerezovým vodovodním bateriím vrátíte zašlý lesk také tím, že je otřete hadříkem poprášeným moukou a pak vyleštíte šťávou z citronu. I vodní kámen můžete zlikvidovat octem nebo rozkrojeným citronem. Na větší nánosy špíny kolem kohoutku si připravte malý silonový sáček, třeba ústřižek ze staré záclony, a ten naplňte rozpuštěným změkčovačem vody. Obmotejte ho kolem dokola a nechte působit asi dvě hodiny, špína se uvolní a vy ji pohodlně setřete čistým ubrouskem.

Zdroj:Vlasta, Coop club, Studie