Premium obsah

Obutá, neobutá – kdy a jak nosit barefoot obuv?

Obutá, neobutá – kdy a jak nosit barefoot obuv?
Konvenční obuv při dlouhodobém nošení deformuje chodidlo a způsobuje, že některé svaly ochabují, zatímco jiné jsou přetížené. Utiskuje a ničí nejen naše chodidlo, ale i páteř a celkové zdraví. Jak z toho ven? Namístě je osvojit si aktivní stoj a chodidla posílit – speciálními cviky i výběrem padnoucí barefoot obuvi.

Terapie zad začíná vždy u nohou. „Na nohách záleží víc, než si myslíme. Pokud nejsou chodidla dobře opřená, ovlivní to postavení celého těla a celý pohyb,“ říká funkční podolog a pohybový terapeut Tomáš Ďurán, zakladatel Ideal Move. Nejčastější problém, který u lidí pozoruje, jsou vpadlé kotníky – kdy stojíme na vnitřních okrajích pat, což má za následek nohy do X. „Když padají nohy do X, vyšponuje se pánev, to ohýbá záda, hrudník, krk, předsouvají se ramena a už je z toho nám všem dnes známý komplex,“ popisuje Ďurán vznik horního a dolního zkříženého syndromu.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.