Cukrovka druhého typu je civilizační choroba a aktuálně jí trpí přes milion Čechů. Což je skoro o čtvrt milionu více než před deseti lety.

Prevence a BMI jako mylný ukazatel

Cukrovka 2. typu postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou. Málo pohybu, nepravidelné jídlo, nadměrný stres, ale také genetické dispozice výrazně přispívají ke vzniku tohoto typu cukrovky. Častěji, než nedostatek mívají tito pacienti normální množství či dokonce nadbytek inzulínu. 92 % nemocných cukrovkou tvoří diabetici 2. typu. Podle prof. MUDr. Milana Kvapila, který je guru české diabetologie hraje svoji roli nejen dědičnost, ale především životní sty. Naše tělo je totiž zařízené na hladovění, a ne na nadbytek, v kterém si hovíme. Dlouho si lékaři mysleli, že cukrovka je podmíněna obezitou, ale větší roli hraje poměr tuků a svalů v těle. Nejrizikovější je tzv. centrální obezita, kde se tuk ukládá na břiše. Člověk může mít klidně vyšší BMI mimo tabulky zdravé váhy, ale pokud má dostatek svalů a dobrou kondičku, riziko cukrovky je nižší.

Když si odmyslíme dědičné dispozice, cukrovce se dá jednoduše vyhnout zdravým životním stylem, teď vyváženou stravou a pohybem. A nejdůležitější jsou preventivní prohlídky, co dva roky zejména u lidí, kteří přesáhli 50 rok života. Většinou nemoc postupuje následovně: vyšší triglyceridy, vysoký krevní tlak a pak diabetes. Pokud lékaři najdou lehce vyšší hladinu cukru v krvi, může se jednat o prediabetes. Bohužel lidé chodí k lékaři až když je trápí symptomy jako zhoršené vidění, neustálá žízeň, únava, časté močení nebo se jim špatně dýchá.

„Dnes už dokážeme najít kandidáta na prediabetes. Toho sledujeme, poradíme mu životosprávu nebo léčbu, takže glykémii držíme jako u zdravého člověka. Při základní spolupráci ze strany pacienta to dovedeme 10, 15 i 20 let,“ říká Kvapil pro týdeník Téma. Když se cukrovka zanedbá, může vést ke kornatění tepen, mozkové příhodě, poškození ledvin nebo očí.

Zdroj: Youtube

Převrat v léčbě cukrovky 2. typu

Od 60. let minulého století zaznamenala léčba cukrovky 2. typu obrovský pokrok. Zlatým standardem se stala inzulínové léčba. Aktuálně lékaři vkládají své naděje do látky zvané florizin. „Dapagliflozin reprezentuje nový, na inzulinu nezávislý mechanismus snižování hyperglykemie u nemocných diabetem 2. typu,“ vysvětluje prof. MUDr. Milan Kvapil. „Když se látka začala používat, objevily se neuvěřitelné dopady, jaké na začátky nikdo netušil. V první řadě snižuje glykemii, ale pak se ukázalo, že chrání ledviny. Takže po 25 letech máme látku, která zastavuje úbytek funkce ledvin nejen u diabetiků, ale i u jiných nemocí,“ dodává Kvapil.

Zdroj: Studie, Téma 35/2023, Diabetickaasociace