Zdroj: Youtube

Bojujete-li s tlakem každé ráno, dejte si čaj.

Nižší tlak obecně mívají ženy a zejména vysoké a štíhlé mladé dívky. Standardně dosahuje tlak krve dospělého zdravého člověka hodnot 120/80. Za nízký tlak se považuje vše pod 100/65. Hypotenze způsobuje nejčastěji problémy při vstávání, kdy se mohou dělat mžitky nebo černo před očima. Mezi běžné projevy patří i chladné ruce a nohy, únava, občasné bušení srdce nebo silné pocení. Nízký tlak míváme častěji hned po ránu a jedním z projevů je i ranní nevrlost a otupělost.

Vyzkoušejte: I když se jako první pomoc doporučuje káva či alkohol, vsaďte raději na čaje. Po kávě tlak skutečně prudce vzroste, ale stejně prudce později klesne. Dokonce ještě níž, než původně byl. Lepší volbou je rooibos, matcha tea nebo zelený čaj.

Když potřebujete zvýšit tlak, vyvětrejte a jděte si zaběhat.

Příčiny nízkého krevního tlaku nejsou úplně jasné. Trpí jím i jinak zdraví jedinci, a dokonce lékaři vidí souvislost mezi mírnou hypotenzí a dlouhověkostí. Lidem s nízkým tlakem se doporučuje dodržování zásad zdravého životního stylu – pozitivně se projeví dobrý pitný režim, zvýšený příjem vitaminu C i dostatek skupiny B, pravidelný aerobní pohyb (ideální je běh, aerobic nebo plavání) a dostatek čerstvého vzduchu. Negativní dopad má prokazatelně kouření.

Vyzkoušejte: Na kolísání tlaku má vliv i stravování. Pokud bojujete s nízkým tlakem, rozhodně nevynechávejte snídani. Měla by být bohatá na bílkoviny – dopřejte si vejce, mléčné výrobky, vločky, semínka i ořechy. Během dne se snažte jíst častěji menší porce, aby tělo nemuselo zásobit krví hlavně přeplněnou trávicí soustavu.

Hledáte pomoc v lékárně? Zaměřte se na doplňky z bylin.

Léky se na nízký krevní tlak předepisují jen výjimečně, když existuje riziko kolapsu organismu nebo poškození orgánů citlivých na dostatek kyslíku – jsou to zejména mozek a ledviny. Pokud nic z toho nehrozí, doporučí vám lékař jen režimová opatření. Podpořit krevní tlak můžete třeba otužováním – už jen střídání teplé a studené vody ve sprše povzbuzuje činnost celé oběhové soustavy.

Vyzkoušejte: Sáhnout můžete také po bylinkách – zázvor, šalvěj, ginkgo biloba, ostropestřec mariánský či rozmarýna lékařská umí tlak povzbudit. Bylinkáři doporučují čaj z lipového květu a hlohu, který si poradí s tlakem vysokým i nízkým. Komu víc vyhovuje aromaterapie, může sáhnout po éterickém oleji z rozmarýnu.

Když problémy s tlakem přišly náhle, zajděte k lékaři.

Nízký tlak může být projevem řady onemocnění. Pokud se vám hlava začala motat zničehonic, dělají se vám najednou mžitky před očima nebo trpíte poruchami vidění či bušením srdce tak často, že vás to skutečně obtěžuje, poraďte se se svým praktickým lékařem. Nízký krevní tlak mívají diabetici, lidé s poruchami endokrinních systémů nebo pacienti s problémy spojenými se srdcem a cévami. Ukazovat ale může i na nádorová onemocnění.

Vyzkoušejte: Než vyrazíte k lékaři, zkuste si tlak po určitou dobu měřit. Data lékaři pomohou zaměřit pozornost správným směrem. Existují i domácí tlakoměry, které můžete propojit s chytrým telefonem či tabletem – odpadá zapisování výsledků a přístroje vás také upozorní, že nemáte správně utaženou manžetu nebo se příliš hýbete.

Zdroje:

Kondice 2/2021

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4150247/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31677122/