Kofein

Pokud vaše noc nestála za nic, vaše první cesta po ránu zřejmě povede ke kávovaru. Jeden až dva šálky hned po probuzení vám mohou pomoct zůstat fit po celý den. Dejte si je ale i s mlékem, je to šetrnější k žaludku. Pokud nejste na kávu, pomůže vám černý nebo zelený čaj či matcha. Odpoledne už se kofeinu naopak vyhněte, jinak byste mohli mít problémy usnout.

Roztáhněte závěsy

Vystavit se dennímu světlu je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, abyste se probudili. Světlo totiž tělu vyšle signál, že je na čase přepnout se ze spánkového režimu do toho bdělého. Odhrňte závěsy, otevřete okno a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Pokud vás po obědě přepadne krize, jděte ven na krátkou procházku – dodá vám to energii. A jestliže je v kanceláři šero, rozsviťte si nebo vytáhněte rolety.

Zacvičte si

I když se po probdělé noci cítíte unavení, fyzická aktivita vám pomůže zlepšit náladu, dodá vám energii, a dokonce vám může pomoct lépe spát další noc. Unavené tělo i mysl si zkrátka žádá endorfiny! Jestli se necítíte na náročné cvičení, vyberte si jiný druh pohybu. Třeba naštípejte dřevo, jděte se proběhnout se svým psím miláčkem, ukliďte byt, vytřete podlahu nebo si pusťte oblíbenou hudbu a zatančete si.

Nepřejídejte se

Nejspíš znáte ten pocit, kdy po nedělním obědě v podobě kachny s pěti knedlíky odpadnete na gauč a nejste schopni cokoli dělat. V den, kdy jste nevyspalí, si hlídejte to, co jíte. Dopřejte si lehčí jídla nabitá vitaminy, bílkovinami a zdravými tuky. Výživoví odborníci doporučují jíst raději častěji malá jídla, než si dopřát třikrát denně velkou porci. Častější uzobávání vám totiž udrží stabilní hladinu cukru v krvi po celý den a vy tak získáte ztracenou energii. Naopak dlouhé časové úseky mezi jídlem způsobí, že hladina cukru v krvi klesá. Pak se můžeme cítit ještě více unavení a hrozí, že se následně přejíme tučným jídlem, které nás odrovná.

Dejte si šlofíčka

Pokud si to jen trochu můžete dovolit, zkuste si dobít baterky tím, že si odpoledne na chvilku lehnete. Krátké zdřímnutí na 20 až 30 minut během dne může zlepšit výkon mozku a funguje jako restart organismu. Siestu si dopřejte ideálně po obědě, kdy si organismus říká o energii navíc, kterou potřebuje při procesu trávení, ale prospěšná je kdykoli během dne s výjimkou pozdního odpoledne. To už by pak mohlo narušit váš noční spánek.

Relaxujte

Bezesná noc může způsobit, že se budete cítit podrážděnější než obvykle. Pro boj s tímto vnitřním stresem doporučují spánkoví odborníci praktikovat relaxační techniky. Dobře fungují hlavně dechová cvičení a takzvané skenování těla. O co jde? Přesunete své uvědomění napříč všemi různými svaly ve svém těle, abyste zjistili, kde jste napjatí. Na tyto body se vědomě zaměříte, prodýcháte je. Tahle relaxace vám může pomoct rychle se vypořádat s napětím.

Zavlažujte tělo

Když jste nevyspalí, vaše buňky musejí pracovat obzvlášť tvrdě, aby vás udržely v kondici a vy tak mohli zvládat běžné povinnosti. Dopřejte jim proto spoustu vody. Pokud pijete nedostatečně, jste dehydrovaní, což způsobí, že se budete cítit ještě mizerněji a vyčerpaněji. Mějte proto po celý den na stole lahev s vodou a pijte! Uvidíte, že voda nakopne vaše buňky, a vy se tak budete cítit zase svěží.

Zdroje:

www.insider.com