Všichni v životě stárneme jedním směrem. Vstupujeme do něj jako novorozenci, roztomilá a bezmocná stvořeníčka - a opouštíme ho v pokročilém věku (doufejme), obvykle stejně bezmocní. Takový je koloběh života. Ale co kdyby to tak nebylo. To napadlo například filmové tvůrce žánru sci-fi.

Viděli jste film s Bradem Pittem Podivuhodný případ Benjamina Buttona? Hlavní postava tu stárne pozpátku až se na konci příběhu stane batoletem. Představte si, že v přírodě něco takového opravdu existuje a vědce to zajímá. Co kdybychom si uměli takovou super schopnost vytvořit stejně jako to umí jeden zástupce živočišné říše?

Zdroj: Youtube

Medúza, která stárne pozpátku

Mluvíme o „nesmrtelném“ druhu medúzy, která stárne pozpátku. Stejně jako filmová postava Brada Pitta se nesmrtelná medúza promění z dospělého jedince zpět v dítě, ale s jedním bonusem navíc: na rozdíl od Benjamina Buttona to medúza může dělat znovu a znovu - i když zřejmě jen jako nouzové opatření.

Nesmrtelná medúza (vědecký název Turritopsis dohrnii), která je v dospělosti široká asi jako lidský nehet na malíčku, byla objevena v roce 1883 ve Středozemním moři. Její jedinečná schopnost však byla objevena až v 90. letech 20. století.

Když však dojde k hladovění, fyzickému poškození nebo jiným krizovým situacím, "místo jisté smrti [Turritopsis] přemění všechny své stávající buňky do mladšího stavu," uvedla autorka studie Maria Pia Miglietta, výzkumnice z Pensylvánské státní univerzity. Jakmile je nemocná nebo zraněná, vrátí se během 3 dnů do fáze polypu, čímž změní své buňky na mladší verze. Ty nakonec vyrostou opět do dospělého jedince. Buňky medúzy se při tomto procesu často zcela promění. Ze svalových buněk se mohou stát nervové buňky nebo dokonce spermie či vajíčka. V podstatě se vrací do prenatálního stadia.

Naděje pro léčbu rakoviny nebo Parkinsona?

Medůza nikdy neumírá, vždycky když má na kahánku, tak se vrátí zpátky do svého ranně vývojového stadia. Představte si, že se dozvíte nějakou fatální diagnózu, ať už je to to rakovina nebo postižení nervového systému. A mohli byste se zpět vrátit do věku miminka nebo dokonce vajíčka v matčině děloze. Opravili byste si DNA a jeli nanovo.

Další záhadou je, jak medúzy dosáhly svého pozoruhodného zvratu věku. Miglietta spekuluje, že tito tvorové mají velmi účinné mechanismy buněčných oprav, které jim umožňují stárnout, aniž by se na nich podepsal obvyklý zub času. Podle biologa Stefana Piraina z univerzity v italském Salentu by však medúzy mohly pomoci v boji proti jedné z největších hrozeb pro lidské zdraví – rakovině. Studiem toho, jak přesně to buňky nesmrtelné medúzy dělají, mohou podle něj vědci najít vodítka pro boj s tímto dalším tichým, rychle se rozšiřujícím vetřelcem.

Jejich výzkum může nabídnout také poznatky o léčbě neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, a to nahrazením ztracených nebo poškozených neuronů v mozku.

Zdroj:Nationalgeographic, Výzkum, wikipedia