Kouření způsobuje řadu zdravotních obtíží. Patří mezi ně i neplodnost. Šanci na početí tento škodlivý zlozvyk snižuje jak u žen, tak mužů.

„S poruchami plodnosti se u kuřaček setkáváme daleko častěji. Kouření totiž narušuje normální funkci vejcovodů, vaječníků a snižuje počet zralých vajíček, která lze oplodnit,“ upřesňuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA.

Pasivní škodí také

Problémům s otěhotněním ovšem mohou čelit i nekuřačky, které mají ve svém okolí pravidelného kuřáka. Toxiny, které cigaretový kouř obsahuje, se totiž dostávají do těla i pouhým vdechnutím. Pokud je těmto látkám žena vystavena dlouhodobě, může to narušit hormonální rovnováhu v jejím těle a ovlivňovat schopnost vajíček být oplodněna.

Zdroj: Youtube

Pasivní kouření je nebezpečné rovněž pro těhotné ženy, jelikož může zvýšit riziko potratu, předčasného porodu a dalších komplikací.

Cigaretový kouř obsahuje zhruba 4000 chemických látek a řada z nich je pro lidský organismus škodlivá. K těm nejznámějším patří nikotin, kyanid vodíku a těžké kovy. Právě ty mohou u mužů narušit proces tvorby spermií a ovlivnit jejich morfologii a pohyblivost. To znamená, že spermiím bude chybět zdravá struktura a schopnost správného pohybu, což výrazně snižuje pravděpodobnost úspěšného oplodnění vajíčka.

Nikotin zase způsobuje zúžení cév, což zhoršuje prokrvení orgánů. Toto poškození může ovlivnit i průtok krve do pohlavních orgánů a snížit k valitu erekce.

Zdroje:

Květy 10/2023

https://www.repromeda.cz/?gclid=CjwKCAiA3aeqBhBzEiwAxFiOBuT7pbE0TL98UsK6xkb_sMcT2UxRJuGGKkGYsfhX_amFXA8pdNX3ghoCX98QAvD_BwE

https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/health_effects/pregnancy/index.htm