Dětský organismus je pochopitelně mnohem více náchylnější k infekčním chorobám než ten u dospělých jedinců. Pokud tedy plánujete exotickou dovolenou i s dětmi, zjistěte si dopředu, jaká rizika mohou vaše děti v dané zemi ohrozit. A pečlivě si s sebou zabalte cestovní lékárničku. Jak by měla vypadat?

Zdroj: Youtube

Štěstí přeje připraveným

„Vybavení cestovní lékárničky závisí na délce pobytu, na zdravotním stavu a na oblastech, které chceme navštívit. Je třeba vzít v úvahu i předpokládanou dostupnost lékařské péče v místě pobytu. Dále je nutné cestovatele upozornit na to, že kvalita léků v některých zemích je pochybná, někde se prodávají léky, které neprošly žádnou kontrolou. V některých místech je obtížné zakoupit širokospektrá antibiotika či antidiabetika. U zakoupeného léku je třeba vždy ověřit datum exspirace,“ radí lékaři na webu Centrum cestovní medicíny. Zvlášť obezřetní bychom měli být v případě, když hodláme cestovat s kojenci a batolaty.

„U takto malých dětí jsou nezbytné léky proti průjmu, zvracení a dehydrataci. Chybět by neměl kvalitní opalovací krém – ideálně s minerálním filtrem – a oblečení s UV faktorem. Nezbytné jsou také léky proti úpalu, teplotě a bolesti, dezinfekce, obvazový materiál. Důležité je zabalit i repelent, který by měl být ideálně na přírodní bázi či na bázi esenciálních olejů,“ vysvětluje Mgr. Jana Pilecká, lékárnice z lékárny v Mníšku pod Brdy.

Probiotika jako prevence před cestou

Pokud cestujete s většími dětmi, je třeba připravit se na případné odřeniny, spáleniny od sluníčka, úžeh či úpal, zvracení, průjem nebo puchýře od bot. Vyplatí se vybavit se i léky, kterými můžete zmírnit projevy po štípnutí vosou, včelou či poštípání hmyzem, alergické reakce nebo nachlazení. Na nevolnosti při cestování a potíže při zažívání můžete v lékárně sehnat i vícesložkové homeopatické přípravky – s jejich výběrem vám poradí lékárník. „Před cestou a po celou dobu pobytu je vhodné nasadit preventivně probiotika a prebiotika, mít v lékárničce černé uhlí, přípravky na bázi tanátu želatiny či diosmektitu. Pokud víme, že jdeme do prostředí, kde nemáme garantovanou kvalitní pitnou vodu, mějme přibalenou dezinfekci na vodu, nebo přenosný filtr na pitnou vodu,“ doplňuje Jana Pilecká.

Akutní průjem: nejezte ovoce a zeleninu se slupkou

Cestovatelský průjem je podle stránky cestovní-nemoci.cz nejčastější chorobou, která může vaše děti při cestování potkat. Jak mu předejít? Ty nejmenší ochráníte kojením, starší děti by si měly striktně mýt ruce po použití toalety a před každým jídlem. Mějte také na paměti základní cestovatelské pravidlo: co se dá uvařit nebo oloupat, to sněz, ostatní nech být. Ovoce a zeleninu nikdy nejezte bez očištění, pokud nelze slupku odstranit, je nutné ji důkladně omýt. Obecně se ale doporučuje ovoce a zeleninu se slupkou raději nejíst. Čaj, kávu nebo šťávu připravujte z balené vody a nikdy do drinků nepřidávejte led, o jehož původu si nejste zcela jisti. Jestliže plánujete třeba výlet lodí, mějte u sebe dezinfekční gel na bázi alkoholu, kterým si umyjete ruce i bez použití vody.

Někdy se ale bakteriální kontaminaci potravin stejně nevyhneme. V případě vzniku průjmového onemocnění je důležité hlavně doplňovat tekutiny a místo pobytu na sluníčku volit odpočinkový režim na pokoji. Pro náhradu ztracených tekutin je vhodná čistá voda, ovocné čaje a tzv. rehydratační roztoky, které můžete zakoupit v jakékoli lékárně. Pokud má dítě horečku a vykazuje silné známky dehydratace, mezi které patří suchá kůže a sliznice, malý objem moči a poruchy vědomí, ihned s ním zajděte na pohotovost.

Pátá nemoc řádí v Chorvatsku: poznáte ji podle vyrážky

Jak se uvádí na webu Národního zdravotnického informačního portálu, pátá nemoc je infekční onemocnění způsobené parvovirem B19. K přenosu dochází kapénkami, ojediněle prostřednictvím rukou nebo krví. Nemoc se projevuje červenou vyrážkou, která se nejdříve vyloupne na obličeji. Právě pátá nemoc aktuálně řádí na Jadranu, pokud tam máte v plánu zamířit, buďte opatrní, varují chorvatští lékaři. „Děti obvykle přicházejí s příznaky chřipky. Trápí je horečka a objeví se jim i nepříjemná vyrážka. V tu dobu jsou prudce nakažlivé, což trvá zhruba pět dní,“ informoval podle chorvatského webu dnevnik.hr doktor Mario Mašič. A jeho slova potvrzuje i český lékař: „Jedná se o relativně častou infekční nemoc, která postihuje děti převážně v předškolním věku. Vzhledem k tomu, že má toto onemocnění virový původ, neléčí se antibiotiky. Provázejí ho horečky, zhruba přes 38 °C, a může se objevit i vyrážka, která se zpravidla vyskytuje na tvářích a v obličeji. Ten pak u dětí působí zarudle,“ řekl pro web TN.cz pediatr Jan David.

Nakazit se touto nemocí je poměrně snadné. Přenáší se vzduchem, nejčastěji v dětských kolektivech. Riziko nakažení je proto hlavně ve vnitřních prostorech, třeba v hotelech, dětských hernách, restauracích. „Jednou ze zásadních prevencí je nepřicházet do kontaktu s nemocnými dětmi. Když má nějaké dítě vyrážku nebo je viditelně nemocné, je lepší ho od ostatních izolovat. Nelze ale vždy poznat nakaženého člověka na první pohled, neexistuje ani žádné očkování, kterým by se mohly děti chránit,“ dodal dětský lékař. Pátá nemoc bývá podle lékařů většinou bez komplikací a po pár dnech sama odezní.

Horečnaté onemocnění: pomohou antimalarika

Exotickou dovolenou s dětmi je vhodné vybírat ještě před zaplacením zájezdu na základě konzultace s pediatrem, aby nebylo malé dítě zbytečně vystavené riziku nákazy malárií, nebezpečnou horečkou dengue, žlutou zimnicí, spavou nemocí a dalšími nebezpečnými infekcemi. Při cestách do malarických oblastí je potřeba preventivně užívat antimalarika. To se týká dětí i dospělých. S výběrem vhodných antimalarik pro děti vám pomůže lékař se specializací na cestovní medicínu. Navíc je vhodné zvolit země a oblasti, kde je úroveň akutní pediatrické zdravotní péče alespoň přibližně srovnatelná s Českou republikou. Jestliže se dítěti rozjede teplota do 38 stupňů Celsia, zajistěte mu klid na lůžku, lehčí oblečení, dostatek vlažných tekutin a opakovaně kontrolujte jeho stav. Při teplotě vyšší, do 39 stupňů, podávejte léky proti teplotě (paracetamol, ibuprofen) a snažte s teplotu srážet pomocí studené sprchy nebo zábalů z vlhkého ručníku či prostěradla.

Úpal a úžeh: stín a hodně tekutin

Na plážích u vody si děti vydrží hrát celé hodiny, jenže pak hrozí poměrně silné riziko úpalu nebo úžehu. Dětský organismus je totiž mnohem náchylnější na horko a sluneční záření. Děti proto pravidelně promazávejte krémy s vysokých ochranným faktorem, Dbejte na to, aby nosily klobouk či kšiltovku, aby hodně pily a odpočívaly ve stínu. Úpal i úžeh se projevuje zvýšenou únavou, malátností, závratěmi, bolestí hlavy až ztrátou vědomí. Dítě může zvracet a zvýšeně se potit. Jaká je první pomoc při úpalu a úžehu? Dítě položte na stinné a chladné místo, vyvarujte se však velkého teplotního výkyvu, aby nedošlo k rozvoji šokového stavu. Pokud je to možné, osprchujte dítě vlažnou vodou (ne ledovou) a přikládejte chladné obklady na hlavu a na zátylek. K doplnění tekutin mu podávejte vlažné pití, ideálně minerálky, čaje nebo iontové nápoje po malých doušcích, aby je dítě nevyzvracelo.

Zdroje: