Proč se vlastně hlen v těle tvoří? Primárně slouží k obranné reakci. Aby sliznice potahující dýchací cesty zevnitř nevyschla a nepopraskala, musí být neustále zvlhčovaná. Proto její povrch pokrývá tenká vrstva hlenu. Ten dýchací cesty chrání i mechanicky, když zachycuje drobné, vdechnuté částice nečistot z ovzduší, které pak společně s hlenem díky malým řasinkám na povrchu sliznice odcestují z dýchacích cest pryč.

Hleny je třeba především rozředit, aby je organismus mohl snáze vyloučit. Když se tvoří v plicích příliš mnoho hlenů, vzniká vlhký neboli produktivní kašel projevující se právě jejich vykašláváním. Léčba vlhkého kašle se zaměřuje na usnadnění toho, jak vykašlat hleny z krku a dýchacích cest. K tomu napomáhají sirupy, inhalace, prsní balzámy nebo bylinkové čaje.

Typy hlenů

K zahlenění dochází při dráždění sliznice, nejčastěji smogem, kouřením nebo vlivem infekce. V případě, kdy vykašláváme zelený hlen, jedná se už o infekci. Předchází mu bílý hlen, který můžeme považovat za první příznaky onemocnění. Zahlenění doprovází obvykle oteklá sliznice – tady je ještě možnost zarazit prohlubování infekce a předejít zhoršení nemoci. V případě žlutého hlenu se jedná o fázi, kdy se bílé krvinky perou s infekcí – za několik dní by měla nemoc zpravidla odeznít. Urychlit její léčbu můžeme léky a bylinkami. Nutné je také zvýšit příjem tekutin. Proti zahlenění pomáhá i posilování imunity, tedy příjem dostatku vitamínů, kvalitní stravy a odpočinek. Pozor na to, co jíte. Špatné stravování má na tvorbu hlenů velký vliv. Při zahlenění je vhodné snížit příjem všech potravin obsahujících lepek (pšenice, oves, ječmen a žito) a všech druhů sladkostí. Na záněty dutin a ucpaný nos dobře zabírá šťáva z mrkve, zázvoru, jablka a pomeranče – tato kombinace pomáhá k rychlejšímu uzdravení rozpouštěním hlenu. Dobrou službu vám prokáže jablečný ocet, který udržuje v těle zdravou hodnotu pH, čímž zabraňuje přebytečné produkci hlenu. Do sklenice vody přidejte lžíci surového nefiltrovaného jablečného octa a dobře promíchejte. Pijte 2x až 3x denně.

Bylinky na odkašlávání

Na odkašlávání dobře zabírají babské rady, které sázejí na bylinky ze zahrady. Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel zabírá i tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako máta, mateřídouška nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty a prospívá sliznici.

Řada bylinkářů doporučuje při nachlazení, ale hlavně při kašli – ať suchém, nebo vlhkém – čaj z květů divizny. Pomáhá nejen s vykašláváním, ale vytváří také na sliznicích dýchacích cest ochranný povlak, který je chrání před vysycháním a drážděním. Použijte ji na čaj nebo kloktadlo, nejlepší účinky má ale jako macerát.


Výborný je i šalvějový čaj s medem, který během krátké doby uleví. Využít se dá sušená nebo čerstvá šalvěj, kterou pěstujete doma v květináči. Zalijte lístky šalvěje vroucí vodou a nechte patnáct minut louhovat.


Bylinky při kašli mohou pomáhat také zvenčí. Balzámy ze směsi bylin se aplikují na hruď, ale i na záda, krk, čelo nebo spánky. A čím se mazat, aby se hleny uvolnily? Vsaďte na měsíček lékařský, řebříček, přesličku rolní nebo sléz maurský, které působí proti zahlenění. Nebo vyzkoušejte teplý olej s aromatickými silicemi z eukalyptu, borovice, máty nebo hřebíčku. Při aplikaci příjemně prohřívá a má i aromaterapeutické účinky.

Kořen z lotosu

Znáte lotosový kořen? Pochází z Číny a má řadu léčebných účinků. Pokud vás trápí silné nachlazení nebo dlouhodobý kašel, nasaďte si ho. Mezi hlavní účinky patří zklidnění sliznice, vysušení hlenů a posílení plic a průdušek. Mohou ho pít i malé děti a těhotné a kojící ženy. Jak ho užívat? Do litru vody dejte tři kolečka sušeného kořene lotosu, pár zrnek soli a vařte na malém ohni dvacet minut. Čaj hned sceďte a pijte teplý mimo jídlo, alespoň dvakrát denně. Kořen lotosu dlouho vydrží, když ho budete skladovat v lednici, a ještě déle, když ho ponoříte do sklenice s vodou, kterou budete měnit.

Inhalace

Jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit hlenu, je inhalování páry. Stačí vám k tomu velký hrnec s vroucí vodou, který necháte trochu vychladnout, dáte si přes hlavu ručník a hluboce a pomalu budete páru nosem a ústy inhalovat. Horká pára pomáhá otevřít dýchací cesty. Pro zesílení efektu můžete do vody nasypat polévkovou lžíci mořské soli.

Esenciální oleje

Můžete vyzkoušet i prověřený recept na uvolnění čelních dutin – namočte vatové tyčinky do éterického oleje z jehličnanů a opatrně je zasuňte do nosních dírek. Zhluboka se nadechujte. Hleny se brzy uvolní a bude se vám dýchat lépe.

Zdroje:

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/osm-tipu-jak-se-zbavit-zahleneni-5126.html


https://www.benu.cz/jak-podporit-odkaslavani-a-zbavit-se-zahleneni


https://www.vitco.cz/blog/vykaslavani-hlenu-zahleneni/