Mléko je dobře známým zdrojem vápníku, ale existuje mnoho bylin, které obsahují více vápníku než mléko. Je obecně známo, že vápník hraje důležitou roli při růstu silných kostí a zdravých zubů a je rovněž nezbytný pro zdravé fungování nervové soustavy. Optimální množství vápníku v krvi pomáhá předcházet nervozitě, podrážděnosti, svalovým křečím, hyperaktivitě a nespavosti. Naštěstí se vápník hojně vyskytuje v naší stravě a můžeme ho najít i v bylinkách.

Bazalka a další byliny nahradí mléko

Věděli jste, že například bazalka, kterou má v kuchyni asi každý obsahuje vysoké množství vápníku? Jedna lžíce sušené bazalky obsahuje přibližně 13 mg vápníku, což je přibližně stejné množství, jako je obsaženo v jedné lžičce mléka. Nicméně, pokud se bazalka používá jako čerstvá bylina, množství vápníku se může lišit.

Server Novinky uvádí další rostlinu, která je zdrojem vápníku. A je to mák. Semena máku setého jsou jedním z nejvýznačnějších rostlinných zdrojů vápníku. Tělo z nich kromě toho využije i nenasycené mastné kyseliny a hořčík, který podporuje vstřebávání vápníku do těla. Nedostatek hořčíku v organismu zvyšuje riziko zlomenin a křehnutí kostí. Mák má také výrazné zklidňující účinky a působí na klidný spánek, který je pro správné fungování organismu nezbytný. Doporučuje se proto i jako doplněk stravy.

Podle iReceptáře můžete také sáhnout po tymiánu nebo petrželi. Přestože tymián zdobí drobné lístky, má v nich ukrytou sílu léčivé rostliny. Tymián je bohatý na spoustu prospěšných látek. Zejména na vápník a vlákninu. Najdete v něm i další minerály jako draslík, hořčík, sodík či kyselinu listovou. Naši předkové ho využívali jako přírodní lék při kašli, bolestech v krku či trávicích obtížích.
Jak ho můžete využít v kuchyni? Neprohloupíte, když ho použijete jako koření k pečeným bramborám, na pizzu, do houbových směsí nebo nádivek.

Když narazíte v obchodě se zeleninou na petržel s natí, určitě ji kupte. Bude se vám hodit na vaření i jako vitamínová bomba pro jarní dny. Petržel – jak nať, tak i kořen – obsahuje velké množství vápníku, který posílí vaše kosti a zuby. Zároveň je zdrojem vitaminu A, B a C, takže trochu zapracuje i na vaší imunitě. Jak ji můžete využít v kuchyni? Můžete ji přidat téměř do každé polévky. Od slepičího vývaru, smetanových krémů, boršče až po bramboračku či kulajdu.

Zdroj: iRecepatář, Novinky, Studie, Bylinky pro všechny