Botanický název ašvagandy je Withania somnifera, česky vitánie snodárná, je známá také pod dalšími názvy jako indický ženšen nebo třeba zimní třešeň. Jedná se pravděpodobně o nejvíce zkoumanou adaptogenní rostlinu vůbec a její tradice v ájurvédské medicíně sahá dál než 2 500 let.

Ašvaganda je robustní rostlina se žlutými květy, která pochází z Indie a jihovýchodní Asie. Právě tato rostlina je v rámci ájurvédy, tradiční formy indické medicíny, považována za jednu z nejmocnějších bylin, konkrétně těch s omlazujícími vlastnostmi. Dokáže přežít jak při vysokých, tak i při nízkých teplotách a roste v nadmořské výšce 1 500 m.

Zdroj: Youtube

Co to jsou adaptogenní rostliny?

Adaptogeny slučují skupinu bylin, které tělu obecně pomáhají vyrovnat se se stresem, což je v dnešní době i dobře pozorovatelné. Čím dál více lidé zažívají stres na každodenní bázi, což se projevuje následně poruchami spánku, úzkostmi, depresemi nebo fyzickými projevy, jako je třes nebo žaludeční nevolnosti.

Nejčastěji se používají její výtažky a prášek z kořene či listů rostliny. Listy, přestože mají hořkou chuť, jsou velmi bohaté na železo, a tak pomáhají při anémii nebo při větší ztrátě krve. Připravíte-li například čaj z listů byliny, získáte energetické tonikum, které dokáže snížit horečku nebo pomoct s bolestivými otoky.

Dají se ale použít také květy, které mají močopudné účinky a podobně jako kořen afrodiziakální vlastnosti.

Léčivé vlastnosti rostlině dodávají především vitanolidy, alkaloidy, cholin a aminokyseliny, protože právě tyto fytochemické složky ašvaganda obsahuje.

Proč ašvagandu užívat?

Podporuje funkci štítné žlázy

V případě hypofunkce štítné žlázy, tedy snížené schopnosti štítné žlázy produkovat dostatečné množství hormonů, může být ašvaganda efektivním řešením. Věnovat se léčbě příznaků choroby, kterými v tomto případě jsou pomalý metabolismus, nárůst hmotnosti, únava nebo například nedostatečné prokrvení končetin, je důležité. Ale jako u každého onemocnění či problémů je nutné především vyřešit příčinu, kterou velmi často u poruchy štítné žlázy bývá stres. Ašvaganda je tu od toho, aby tělu s tímto pomohla. Dokáže pomoct vyrovnat se stresem a dokáže zvyšovat fyzickou i psychickou odolnost.

Bojuje proti stresu a úzkostem

Úzkosti jsou stále častějším problémem aktuální populace. Úzkostné poruchy nejsou žádnou novinkou a mohou mít různou podobu stejně jako míru projevů, od mírných až po velmi těžké. Jak už bylo řečeno, to je právě pole působnosti ašvagandy.

Někteří lidé mají zkrátka chronicky vyšší hladinu kortizolu v těle, což vede k extrémně vysoké hladině cukru v krvi, čímž se zároveň ukládá tuk v oblasti břicha. V takovém případě dokáže ašvaganda hladinu kortizolu v těle optimalizovat.

Posiluje imunitní funkci

Stres je faktorem hrajícím svou roli téměř v jakékoli komplikaci či problému a je tomu tak i ve vztahu k imunitnímu systému. Právě stres oslabuje lidskou imunitu, s čímž dokáže ašvaganda zatočit. Podporuje totiž protizánětlivé prostředí potlačováním protizánětlivých cytokinů.

Zvyšuje výdrž a vytrvalost

Vědci prostřednictvím několika studií došli k závěru, že protizánětlivé vlastnosti ašvagandy v kombinaci s jejími antistresovými účinky z byliny činí perfektní záležitost ke zvýšení sportovního výkonu. Porovnávali totiž skupiny užívající ašvagandu a ty, které ji neužívaly. A skupina užívající ašvagandu jasně prokázala až dvojnásobně vyšší výdrž při fyzické aktivitě.

Pomáhá zlepšit sexuální funkce

Kromě zmiňovaných efektů, kterými ašvaganda přímo hýří, je třeba zmínit i afrodiziakální účinky. Ty pomáhají zlepšit sexuální dysfunkci zvýšením průtoku krve, působí jako sexuální stimulant. Mimo to se také používá ke zvýšení hladiny testosteronu.

Ale ani u žen nešlápnete s ašvagandou vedle, pilotní studie publikovaná v BioMed Research International zkoumala její účinky při užívání extraktu z kořene dvakrát denně po dobu osmi týdnů u 50 zdravých žen. Výsledky ukázaly, že ženám užívající ašvagandu ve srovnání s těmi užívajícími placebo se významně zlepšily sexuální funkce.

Přes všechny vyjmenované i možná nevyjmenované pozitivní účinky byliny, může ašvaganda v některých případech působit také negativně. Pravda je, že je spíše bezpečná, užívá-li se maximálně tři měsíce, nejsou ale známy její dlouhodobé účinky.

Ašvaganda pro vás není vhodná v případě:

 1. těhotenství (její užívání může dokonce vést k potratu)
 2. kojení
 3. hormonálně citlivé rakoviny prostaty
 4. užívání určitých léků (benzodiazepiny, antikonvulziva nebo barbituráty)
 5. plánované operace
 6. autoimunitního onemocnění
 7. poruchy štítné žlázy
 8. problémů s játry

Pokud ale nejste v rizikové skupině a ašvagandu se rozhodnete užívat, neměli byste zapomínat i na možné vedlejší účinky.

Lidé, kteří ji užívali, hlásili následující nežádoucí účinky:

 1. nevolnost v oblasti horní části gastrointestinálního traktu
 2. průjem
 3. zvracení

Zároveň se s ašvagandou pojí i fakt, že jakýkoli její efekt nemusí být okamžitý, naopak si na něj budete možná muset počkat i několik měsíců. Před jejím užíváním se ale raději vždy poraďte s kompetentní osobou, což by měl být váš lékař, o tom, zda je to konkrétně pro vás skutečně bezpečné.

Ašvaganda je fascinující bylina, která získává stále větší pozornost díky svým údajným léčivým vlastnostem. Pochází z Indie, kde se již po staletí používá v tradičním systému ájurvédské medicíny. Jedním z jejích hlavních přínosů je schopnost zlepšovat stres a snižovat úzkost. Přestože ašvaganda nabízí mnoho přínosů, je důležité si uvědomit, že nemusí být vhodná pro každého. Někteří lidé mohou vykazovat nežádoucí účinky, jako jsou zažívací potíže, nevolnost nebo alergické reakce. V závěru je třeba zdůraznit, že ašvaganda je zajímavá bylina s potenciálem přinést různé zdravotní výhody. Je však důležité si uvědomit, že každý organismus je jedinečný a reaguje odlišně. Před zahájením užívání ašvagandy byste měli konzultovat s kvalifikovaným zdravotním odborníkem a dodržovat doporučené dávkování.

Zdroje: