Premium obsah

Nejlepší tipy pro dobrý spánek

Nejlepší tipy pro dobrý spánek
Podle nejnovějších studií toužíme po vydatném spánku stejně jako po dobrém sexu. Někteří z nás možná ještě o něco víc. Zkuste třeba autohypnózu.

Nejlepší tipy pro dobrý spánek
Pro občasné nespavce

Vypadá to, že zásady zdravého spánku nemůže dodržovat nikdo z nás. Žádná káva a čaj po čtvrté hodině odpoledne? Bez toho se přece nemůžeme soustředit! A nechodit s počítačem do postele? Vždyť se z něj tak dobře odpovídá na maily… Ovšem když zjistíte, že jste počítač nevypnuli do rána, protože spánek prostě nepřišel, je načase začít o pravidlech dobrého spaní alespoň přemýšlet. Co ještě může pomoci?

Starosti mimo ložnici

Těsně před usnutím si živě představujte, jak všechny své trable, starosti a povinnosti jednu po druhé ukládáte do velikánského batohu. Pomalu, ale pořádně jej pak zavřete a umístěte do skříně nebo tmavého kouta. Podle francouzského hypnoterapeuta Jeana-Marca Benhaïema to funguje.
Ostatně psychiatr a psychoterapeut Ján Praško, který se specializuje právě na stres a poruchy spánku, doporučuje podobný postup – starosti a úkoly na další den si sepište na papír, ale ten si do ložnice rozhodně neberte. Dejte si příkaz, že negativními věcmi se budete zabývat jen do určité hodiny a hlavně vždycky mimo postel.

Dejte se na bylinky

Osvědčené jsou čaje z třezalky (berete-li antidepresiva, raději se poraďte, zda je můžete s třezalkou kombinovat), meduňky nebo kozlíku lékařského. Nezapomínejte však, že bylinky nejsou bonbóny a čaje z nich nemůžete pít v neomezeném množství a delší dobu.
Jste-li citliví na vůně, zabijete dvě mouchy naráz, jestliže někoho blízkého požádáte o masáž pomocí vonného oleje z levandule nebo meduňky. Masáž sama o sobě hodně uklidní a ve spojení s vůní by u lehčích forem nespavosti mohla zabrat. Není-li nikdo po ruce, napusťte si voňavou koupel.

Pro chronické nespavce


Navštivte ihned odborníka

Učiňte tak i tehdy, když vaše potíže se spánkem trvají ‚teprve‘ měsíc. Nejspíš odejdete s receptem na léky na spaní a doporučením, abyste začali navštěvovat psychoterapeuta. Stres totiž nezvládáte, a pokud se to aspoň částečně nenaučíte, můžete si ublížit. Léky na spaní berte jen jako berličku, kterou můžete bezstarostně používat maximálně měsíc v kuse, pak už hrozí závislost. Díky psychoterapii ale budete brzy schopni své problémy pojmenovat a naučíte se i lépe hospodařit s emocemi. To znamená, že budete zase dobře spát.

Ještě dnes vyzkoušejte progresivní relaxaci

Každý den před spaním provádějte tuto techniku. Zabere vám asi 15 až 20 minut a měla by vás dokonale zrelaxovat. Postupně zatínejte a uvolňujte jednotlivé svaly. Zatínání by mělo trvat 3 až 5 vteřin, uvolnění 5 až 7 vteřin. Nejprve zatínejte dlaně (napřed pravou, pak levou), poté předloktí a celé paže, pak čelo, oči, rty, ramena, břicho, hýždě. Vždycky se soustřeďte jen na tu část těla, se kterou pracujete.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.