Cukr jako největší nepřítel

Výrobky plné cukru patří k nejhorším potravinám v souvislosti se zdravím zubů, protože vytvářejí skvělé podmínky pro vznik zubního kazu. Jde nejen o bonbóny a další sladkosti, ale třeba také o sušenky nebo koláče. Bakterie v ústech se živí cukrem a produkují při tom kyseliny narušující zubní sklovinu.

Cukr při styku s plakem na zubech stimuluje produkci těchto látek. Riziko konzumace sladkých potravin s ohledem na zvýšené riziko vzniku zubního kazu je přitom dobře známé a dokázaly ho mnohé studie i zkušenosti stomatologů

Zdroj: Youtube


Které potraviny zubům škodí?

O tom, že zubům obecně škodí sladkosti a slazené nápoje, se není třeba dál rozepisovat, to většina lidí ví. Avšak jsou zde potraviny, u kterých byste nečekali, že by vám chrup mohli ničit. Například takové bílé pečivo dokáže vašim zubům „zavařit“. Dle odbornice na výživu Lisy Richards patří rafinované sacharidy k nejhorším potravinám, co se týče zdraví dutiny ústní. Enzymy je totiž štěpí na cukr a ten zuby ničí. Pokud chcete mít zdravé zuby, měli byste si odepřít i solené brambůrky. Ty rády zalézají do mezer mezi zuby a obsahují škrob, ten se přemění na cukr a cukr se pak metabolizuje na kyselinu, a to pak vede k tvorbě zubních kazů.

Nealko perlivé nápoje jsou nejhorší

Cukr překvapivě není tím nejhorším pro zuby, co nealko perlivé nápoje obsahují. Tyto nápoje - ať s cukrem nebo bez - okrádají zubní sklovinu o minerály, protože mají vysoký obsah kyselin. Jde o agresivní složky, jako například kyselina jablečná, fosforečná, citrónová a vinná.

Záleží na příchuti. Všechny kyseliny mají na sklovinu větší či menší vliv. Z jednoho výzkumu je například jasné, že perlivé nápoje s citrusovou příchutí rozpouštějí zubní sklovinu dvakrát až pětkrát víc než kolové nápoje.

Pozor na ocet a kyselé okurky

Kyselé okurky či kyselé salátové zálivky jsou oblíbeným doplňkem k mnohým českým jídlům, jenže zároveň jsou podle stomatologů jednou z nebezpečných potravin pro chrup. „Kyselé okurky mají na svědomí opotřebování zubů, přičemž z hlediska skloviny je nejhorší kyselina v octu,“ varuje Zuzana Heiník Bělová, výkonná ředitelka společnosti BELdental. Zároveň však dodává, že většina z nás nejí kyselé okurky tak často, aby to výrazně ovlivnilo naše dentální zdraví. Není nutné se jim zcela vyhýbat. Doporučením je nejíst kyselé okurky či jiné pokrmy naložené v octu každý den, ale hlavně si po každém takovém jídle vypláchnout ústa vodou.

Potraviny, které zubům prospívají

Existují potraviny, které zubům škodí, a potraviny, které jim prospívají, ale věděli jste, že existují i potraviny, které vám při konzumaci čistí zuby? Zde je několik potravin, které čistí zuby podle odborného webu Pediatric dental care.

Jablka

Konzumace jablek může pomoci vyčistit a vyčistit zuby a bojovat proti zápachu z úst. Vláknina obsažená v jablkách čistí zuby tím, že funguje jako zubní kartáček a drhne zubní plak a odstraňuje další zbytky jídla. Kyselost jablek pomáhá ničit špatné bakterie, které podporují zápach z úst. Nezapomeňte na jablku ponechat slupku.

Mrkev

Podobně jako jablka je i mrkev plná vlákniny a čistí zuby tím, že při jídle smývá zubní plak. Mrkev také stimuluje tvorbu slin, které přirozeně čistí zuby. Kromě čištění zubů obsahuje mrkev také několik vitaminů skupiny B, které bojují proti zánětu dásní!

Listová zelenina

Listová zelenina, jako je kapusta a špenát, má vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií, což z ní dělá úžasnou zeleninu pro zuby! Stejně jako jablka a mrkev pomáhá vláknina v listové zelenině odstraňovat zbytky jídla a zubní plak.

Sýr

Sýr sice nečistí zuby přímo při jídle, ale zabraňuje tomu, aby jiné potraviny zuby poškozovaly. Sýr má vysoký obsah vápníku, který podporuje zdravé zuby. Tím však výhody sýra nekončí. Obsahuje také bílkovinu zvanou kasein, která posiluje zubní sklovinu a pomáhá předcházet vzniku zubního kazu.

S tím souvisí i fakt, že sýr se například konzumuje k vínu (k tomu, co se pije). Červené a bílé víno má totiž negativní vliv na sklovinu. Konzumace sýra s vínem ve skutečnosti vytvoří na zubech ochranný povlak, který je do určité míry chrání před kyselými vlastnostmi vína a jeho zabarvením.

Zdroj: Pediatric denatl care, Novinky, Studie, Eatthis