V prvním pololetí roku 2022 zemřelo podle předběžných dat 60 tisíc obyvatel Česka. Příčinou jejich smrti byla nejčastěji chronická ischemická choroba srdeční, stejně jako v předchozích letech. Výjimkou byl rok 2021, kdy statistice příčin smrti vévodil covid-19. Ischemická choroba srdeční je způsobena nedostatečným prokrvením srdečního svalu. Patří k civilizačním chorobám, které úzce souvisí s životním stylem. Mezi hlavní příčiny způsobující toto onemocnění se řadí kouření, nevhodná strava, nadměrná konzumace alkoholu, obezita, stres, nedostatek pohybu, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak.

Nádory na druhém místě

Pokud nepočítáme úmrtí na COVID-19, zhoubné novotvary tvoří druhou skupinu nemocí s nejvyšším počtem úmrtí. Mezi nádorovými onemocněními je u mužů a žen největší úmrtnost na nádor průdušek a plic, poté následují zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku a třetici uzavírají nádory slinivky břišní, informuje web Prevenar.

Pokud chcete snížit pravděpodobnost rakoviny průdušek a plic, vyhněte se rizikovým faktorům. Mezi ten nejvýznamnější patří kouření cigaret. Více než 95 % mužů a 80 % žen, kteří touto chorobou onemocní, jsou současnými nebo bývalými kuřáky. Také je dobré dbát na zdravý životní styl a chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

Nejhorší je zima, léto nám svědčí

Nejvíce obyvatel České republiky umírá v zimních měsících. V posledních deseti letech zemřelo v průměru nejvíce lidí v únoru – 9690. Následoval leden s 9438, březen s 9305 a prosinec s 9136 zemřelými. (Statistici pracují s daty po očištění na stejný počet dní v měsíci.)

„Vyšší počty zemřelých v zimních měsících obvykle souvisejí se zvýšeným výskytem onemocnění dýchacích cest a s chřipkovou epidemií. Například v prvních měsících roku 2014 chřipková epidemie nepropukla, a počet zemřelých tak byl velmi nízký. Chřipka přišla až na začátku roku 2015 a vedla k nejvyššímu počtu úmrtí za první tři měsíce roku ve sledovaném období,“ popisuje pro web Vitalia místopředseda ČSÚ Marek Rojíček s tím, že nejméně lidí umírá v srpnu, září a červnu.

Češi umírají i kvůli nedostatečné prevenci

S případy, kdy bylo vážné zhoršení zdravotní stavu způsobeno oddálením návštěvy lékaře, se podle serveru Lidovky setkali dva ze tří praktických lékařů. Nejvíce zasaženi byli lidé s cukrovkou, srdečním a onkologickým onemocněním. Třetina lékařů dokonce pozorovala zhoršení také psychických problémů svých pacientů.

,,Pravidelná prevence může včas odhalit problémy, které se mohou v dlouhodobém horizontu ukázat jako vážné. Proto je zásadní na pravidelnou návštěvu lékaře dbát,“ okomentoval pro Lidovky zjištění Filip Vrubel, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

„Vždy říkám, že nejlepší je ta nemoc, která vůbec nevznikne, anebo pokud již vznikne, tak ji podchytit na úplném počátku, aby bylo možno ji řešit a důsledky pak nebyly fatální,“ sdělil Vojtěch. Bohužel situace s covidem prevenci podle ministra zcela utlumila. Občané mají přitom hrazené celé spektrum preventivních prohlídek a screeningových programů.

Kromě chození na preventivní lékařské prohlídky a screeningová vyšetření je lépe nemocem předcházet než s nimi následně bojovat. Každý z nás má mnoho možností (pohyb, výživa, odpočinek), jak upravit svůj styl života, aby snížil riziko těch nejvážnějších onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, cukrovka, zhoubné nádory a další.

Zdroj: Lidovky, Vitalia, Prevenar, CSU