Jestliže máte výrazně bílý půlměsíček ve spodní části nehtu, je to úplně normální a není třeba dělat si starosti. Na pozoru buďte jen v případě, že se na nehtovém lůžku vyskytnou malé bílé flíčky. Příčin existuje hned několik. Někdy jde „jen“ o projev nedostatečné výživy, především absence některých vitamínů a minerálů, skvrnky ale mohou signalizovat i závažná onemocnění jater nebo ledvin. V neposlední řadě se tvoří jako důsledek špatné manikúry.

Zdroj: Youtube

Umělé nehty a gel přírodním nehtům nesvědčí

Bílé skvrny na nehtech jsou obvykle známé jako leukonychie a jde vlastně o drobné vzduchové bublinky uvízlé v nehtové ploténce. Zatímco někdo má na nehtech jednu velkou skvrnu, jiného trápí malé tečky nebo několik výraznějších rýh. Příčinou bývá nejčastěji poranění nehtového lůžka. K němu může dojít například, když vám něco spadne na ruku, skřípnete si prsty, ale i pokud s vašimi nehty hrubě zachází manikérka či pedikérka nebo nosíte dlouho umělé nehty, používáte ostrý pilník a podobně.

Na vině může být také alergická reakce na chemikálie v kosmetice (krém na ruce, odlakovač, gel, lak) či nehtová plíseň. Stejně tak mohou způsobit bílé skvrny na nehtech některé léky jako chemoterapeutika či sulfonamidy používané k léčbě bakteriálních infekcí, ale i léky proti bolesti při artritidě či léky na cukrovku.

Záněty kůže a málo vitamínů

Věděli jste, že lupénka a ekzém postihují nejenom kůži, ale mohou se projevit právě i na nehtech? Kromě bílých „ťupek“ se na nich mohou tvořit důlky, hrbolky a nehty mohou změnit barvu. Nebo být extrémně vysušené a lámavé.

Co se týká nesprávné životosprávy, bílé skvrny na nehtovém lůžku se vám obvykle projeví při nedostatečném příjmu zinku, vápníku a vitamínech skupiny B. Jestliže kromě bílých skvrn pozorujete, že nehty nejsou v dobré kondici, odlupují se, štěpí a snadno se lámou, pak zpozorněte a zajděte pro jistotu za dermatologem. Nejspíš se jedná o plísňovou infekci. Jestliže se problém neřeší, infekce roste a šíří se dál do nehtového lůžka. Vyzkoušet můžete také volně dostupné preparáty, kterými nehtové lůžko s plísní potíráte. Klíčové je řešit plíseň hlavně včas. Vyhýbejte se také veřejným prostorům, kde chodíte bosi, třeba bazénům a saunám – infekci byste tak šířili dál.

Závažnější zdravotní stavy

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, bílé skvrny na nehtech mohou odkazovat i na vážnější zdravotní problémy, jako je třeba onemocnění jater a ledvin. Stejně tak mohou souviset i s cukrovkou. Pokud tedy na sobě pozorujete i jiné příznaky nemoci, navštivte praktického lékaře, který vás vyšetří a určí diagnózu.

Jak bílé skvrny odstranit?

Záleží na tom, kvůli čemu se vám tento defekt na nehtech udělal. V případě, že jde o nedostatečnou výživu, zařaďte do jídelníčku ořechy, ryby, semínka, fazole a potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Sáhněte také po vhodných doplňcích stravy, zejména ty s keratinem, což je hlavní nehtový protein. Nehty posilníte, vyživíte a hydratujete také vmasírováním olejíčku s heřmánkem, rakytníkem či měsíčkem. Vynechte na nějakou dobu lakování, dejte nehtům oddech a často je zastřihujte. Při domácím úklidu, praní a práci na zahradě používejte vždycky ochranné rukavice.

Zdroje: