Moje kamarádka je doslova ukázkovou knihou o zdravém způsobu života. Nikdy jsem ji neviděla jíst smažák nebo brambůrky (a to ani na dovolené!), v restauraci volí salát a k němu vodu. Alkohol nepije, zato chodí pravidelně do fitka a jezdí na kole. Vloni se mi svěřila, že už neví, co má dělat. Trápilo ji nafouklé břicho a měla pocit, jako by byla v šestém měsíci těhotenství. To se neslo ruku v ruce s jejím sebevědomím. Nevěděla, jak se má obléct, při poradách se cítila nejistě. Dlouho nemohla přijít na kloub tomu, proč její břicho připomíná balón. Zkoušela vyřadit lepek, nasadila psyllium, kávu už si nedávala s mlékem. Nic. Ani lékařská vyšetření nepotvrdila žádný zdravotní problém. Víte, co jí pomohlo? Když se v klidu zamyslela nad svým životem a zjistila, že je vlastně chodící krabičkou neštěstí. Problémy v nefunkčním vztahu, neustálý tlak v práci, stres kvůli malé dceři, kterou často nestíhala vyzvedávat ze školky. Do toho litry kávy, aby mohla fungovat, a obědy snězené doslova za pochodu. Až když vyřešila všechny tyto běžné starosti, břicho se jí opět vrátilo do normálu. Stačilo vyhodit partnera, domluvit se na částečné práci z domova a najít si chůvu, která občas dítě vyzvedne či pohlídá. Kávu, která jí nedělala dobře na žaludek, výrazně omezila. A pro své obědy si vyhradila půlhodinu, během které ji nic nesmí rušit. Odstranila tak všechny faktory, které jí způsobovaly v břiše potíže. Podívejme se na nejčastější důvody toho, proč vaše břicho připomíná balón.

Jídlo ve spěchu

Házíte do sebe kvůli nedostatku času jídlo, které ani nevnímáte? Pak zbystřete. Takový návyk dělá ve vašich střevech pořádnou neplechu. Přijímáte spoustu vzduchu, který způsobí nadměrnou tvorbu plynu a nadýmání. Jezte vždycky v klidu, na jídlo se soustřeďte a nedělejte během něj žádné další činnosti. Stres jako takový rád způsobuje zažívací problémy, proto se mu snažte vyhnout, a při jídle obzvlášť. V práci si stůjte tvrdě za svým, že oběd nebudete jíst u počítače, ale zajdete si na něj do restaurace nebo si ho sníte v kuchyňce – a to pěkně pomalu. Zdraví máme přece jenom jedno.

Nadbytek nebo nedostatek vlákniny

Vláknina pomáhá našim střevům snadno se vyprazdňovat, a tudíž je pro jejich správnou funkci naprosto nezbytná. Denně bychom jí měli přijmout kolem 30 gramů. Pokud vlákniny ve stravě přijímáme málo, hrozí nám zácpa a s ní spojené nadýmání a nafouklé a tvrdé břicho. Jezte proto dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných výrobků. Jestliže jste ale v touze po štíhlejší linii zdravou stravou posedlí a jíte naopak velké množství vlákniny, i to může mít na zažívání negativní dopad. Klíčem tedy není cpát se jen zeleninou. I tady platí, že všeho se má dělat s mírou.

Málo pohybu

Většinu dne v práci prosedíte? Pak si musíte pohyb vynahradit po práci nebo ve volných dnech, jinak to nepůjde. S nedostatkem pohybu často dochází k trávicím potížím. Pohyb není důležitý jen pro naše svaly, hubnoucí snahu a odreagování, ale také pro správnou činnost střev a trávení. Pokud trpíte na nadýmání a pohybu moc nedáte, zkuste ho pravidelně zařadit, určitě brzy uvidíte rozdíl. Stačí i svižná procházka.

Málo kyseliny solné

Hypochlorhydrie je nedostatek žaludeční kyseliny (kyselina chlorovodíková neboli solná.) Tenhle stav vyvolává poruchy trávení, které se projevují nadýmáním, říháním, syndromem dráždivého tračníku a bolestí žaludku po jídle. Žaludeční kyselina ničí v žaludku škodlivé parazity, bakterie a viry obsažené v potravě. Nízká kyselost (vysoká hodnota pH) obsahu žaludku má rovněž za následek nedostatečné vylučování enzymů slinivky a žluče, poruchy trávení bílkovin a dalších živin, potravinové alergie, špatné uvolňování a vstřebávání minerálů ze stravy, špatnou funkci enzymů apod. Produkce žaludeční kyseliny se narušuje stresem, infekcí, užíváním antacid a přirozeně klesá s postupujícím věkem člověka. Přípravky s obsahem kyseliny chlorovodíkové (hydrochlorid betainu), často užívané ve spojení s enzymem nazvaným pepsin, mohou pomoct zvýšit kyselost žaludku.

Potravinové intolerance

Lepek a laktóza patří mezi nejčastější potravinové alergeny. Zkuste je proto alespoň na dva týdny z jídelníčku vyřadit a pozorujte, zda dojde ke zlepšení vašeho stavu. „Mohou existovat takové potraviny, které vám nadýmání způsobují z důvodu, že je špatně trávíte, jen o tom vlastně ještě nevíte. Je dobré se zaměřit na to, po jakých potravinách problém s břichem máte. Sledujte lépe svůj jídelníček, co jíte a kdy potíže přicházejí. Pak je nutné nasadit eliminační dietu, kdy zjistíte, kde je zakopaný pes, a podle toho svůj jídelníček poupravíte,“ radí poradce pro výživu Lucie Janatová. Jestli vaše problémy přetrvávají a nic nefunguje, nebojte se obrátit na odborníka.

Špatná skladba jídelníčku

Těžko stravitelná a těžká jídla jsou pro naše břicho pohromou. Pokud často jíte nezdravě a saháte ve stresu po tučných, slaných nebo kořeněných jídlech, problém je na světě. Sladkosti, konzervy, polotovary, balené džusy a sladké pečivo obsahuje spoustu soli, cukru a nezdravých tuků, které ničí naše přirozené střevní bakterie. Správný jídelníček má obsahovat dostatek zdravé vlákniny, pitného režimu, bílkovin a komplexních sacharidů. Najdete je v ovesných vločkách, bramborách, quinoi, luštěninách a kvalitním celozrnném pečivu. Nadýmat ale můžou i zdravé potraviny, proto je důležité vědět, jak je správně připravit. Syrová zelenina bývá špatně stravitelná, proto ji vařte v páře nebo grilujte. Luštěniny namočte alespoň na 12 hodin a důkladně před vařením propláchněte. Vyhněte se teplému čerstvému pečivu.

Nevhodné nápoje

Popíjíte pravidelně slazené limonády? Tak pozor! Stejně jako při žvýkání žvýkaček tím do sebe doslova pumpujete přebytečný vzduch, a to se někde musí projevit. Pijte raději dostatek kohoutkové vody. Nadměrná konzumace kávy a alkoholu zase může vést až k syndromu propustného střeva, které má za následek mimo jiné i nadýmání a trávicí obtíže.

Co ještě udělat pro zdravé břicho

  • Pijte bylinkové čaje z fenyklu, máty či heřmánku.
  • Dělejte si pravidelnou samomasáž celé plochy břicha v leže na zádech.
  • Omezte umělá sladidla (xylitol, erytritol, sukralóza atd.). Kromě bolestí břicha mohou způsobovat i průjem.
  • Zařaďte postupně do stravy probiotika: kefír, kombuchu, kvašené zelí.
  • Hodně se hýbejte a denně si dopřejte 30minutovou procházku.
  • Omezte konzumaci léků a antibiotik. Pokud užíváte léky, které toto způsobují (například antibiotika, kortikoidy), je dobré je doplnit o probiotika.

Zdroje:

  • www.vimcojim.cz
  • www.fitnostress.cz
  • https://www.jukl.cz/zaludecni-kyselina-nedostatek