Jak jste na tom?
POKUD VÁS TRÁPÍ JEN SAMOTNÉ VĚTRY, ZKUSTE JINOU ÚPRAVU POTRAVIN
Tvorba plynů během trávení je do určité míry přirozený proces. Pokud z těla odejdou v podobě větrů nebo říhnutí a jinak vám nekomplikují život, zamyslete se nad tím, co jste v posledních hodinách jedly i které léky nebo potravinové doplňky jste si vzaly. Mezi klasické spouštěče plynatosti patří vedle známých luštěnin také košťáloviny (květák, brokolice, zelí, kapusta…), cibule, houby nebo droždí. Nadýmání jako nežádoucí účinek najdete i v příbalových letácích některých běžných léků.
Vyzkoušejte:
Zkuste jinou úpravu potravin. Nadýmavé potraviny jsou jinak zdraví prospěšné a byla by škoda je vyřadit. U luštěnin pomůže, pokud k nim při vaření přisypete majoránku nebo je na konec propasírujete přes síto a servírujete jako kaši bez nadýmavých slupek. Zlepšit trávení pomůže i čerstvě nastrouhaný zázvor s trochou citronové šťávy.
Jak jste na tom?
KDYŽ SE VĚTRY VRACÍ PRAVIDELNĚ, ZKONTROLUJTE KALENDÁŘ
Pokud se nadýmání objevuje a mizí pořád dokola, aniž byste cokoli na talíři měnily, nemusí to znamenat vážný problém. Plynatost před menstruací a během ní trápí až 70 % žen. Je spojená se zvýšenou produkcí progesteronu, který tělo připravuje na možné těhotenství, ale zároveň způsobuje lenivost střev. Pociťovat ji můžete jako zácpu, říhání, ranní nevolnost a právě plynatost. Během menstruace dochází i ke zrychlení práce hladké svaloviny a k větrům se může přidat průjem.
Vyzkoušejte:
Nadýmavým potravinám se vyhněte, situaci by ještě zhoršily. Do jídelníčku přidejte draslík – obsahují ho třeba banány, mango, rajčata nebo špenát. Zažívání podpořte bylinkami – k dostání jsou buď bylinné směsi v podobě čajů, nebo si připravte odvar samy. Pomáhají máta peprná, kmín, fenykl nebo zkuste artyčok ve formě tobolek.
Jak jste na tom?
NEVIDÍTE-LI SOUVISLOST, ZKUSTE (NEJEN) U STOLU ZVOLNIT
Chvíli je vám dobře, chvíli si přijdete nafouknuté jako balon, přitom jíte pořád stejně a na menstruaci vůbec nezáleží. Příčiny nadýmání mohou být i mnohem nenápadnější. Plyn se do trávicí soustavy může dostat i zvenčí – nápoje s bublinkami nebo rychlé zhltnutí oběda se projeví téměř okamžitě. Zažívání celkově nesvědčí ani nedostatek vody, vlákniny, pohybu nebo neustálý stres.
Vyzkoušejte:
Pro první pomoc si zajděte do lékárny. Zaměřte se ale hlavně na svou životosprávu. Vyhněte se syceným nápojům, nepřejídejte se, omezte sůl a pečlivě žvýkejte. Denně jezte třeba hrušky, sušené ovoce, vločky nebo mandle, které dodají tělu vlákninu. Spojte odpočinek se sportem a rozhýbejte střeva.
Jak jste na tom?
TRÁPÍ-LI VÁS VELKÉ A DLOUHODOBÉ BOLESTI, ZAJDĚTE SI K LÉKAŘI
Když se z nadýmání stane chronický problém a zejména když ho začne doprovázet ještě průjem nebo bolesti pod žebry, neodkládejte návštěvu lékaře. Mohlo by se jednat o onemocnění slinivky nebo zánětlivé nemoci střev, jako jsou Crohnova nemoc či diverkulitida. Té často předchází chronická zácpa způsobená pravděpodobně nevhodnou stravou plnou soli, konzervantů, s nulovým podílem vlákniny.
Vyzkoušejte:
Nechte se otestovat na potravinové alergie. Problémy vám může dělat mléko nebo lepek. Alergii zvažujte, hlavně když je reakce na jídlo rychlá a doprovází ji třeba svrbění v krku, vyrážka, rýma nebo pálení očí. Běžnější je ale takzvaná intolerance, kdy tělo zareaguje pouze zažívacími problémy několik hodin i dní po jídle.
Zdroje: