Zázvor

Pití zázvorového čaje se podle celostní medicíny doporučuje v průběhu celé zimy, kdy je organismus náchylnější k virům a jiným bacilům. Má prohřívací a prokrvující účinky a pomáhá i na žaludeční nevolnosti. Pokud vás sužuje suchý kašel a budete hledat rady, jak si ulevit, často narazíte právě na zázvor. Kořen zázvoru oloupejte a nastrouhejte najemno, zalijte vroucí vodou a po vychladnutí přidejte med. Pozor, čajem se neprolévejte od rána do večera, jinak hrozí průjmy, bušení srdce a žaludeční potíže. Doporučená denní dávka čerstvého zázvoru je maximálně 4 gramy. Pokud máte vyšší tlak, nepijte čaj na noc.

Zdroj: Youtube

Černá ředkev

Většina lidí zná sirup připravený ze syrové cibule, tento recept je jeho obměnou – někteří lidé dokonce tvrdí, že mezi domácími recepty proti kašli sirup z ředkve jednoznačně vede. Jak na něj? Ředkev pečlivě umyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kostky. Ty dáváme ve vrstvách do sklenice, každou vrstvu prosypeme krystalovým cukrem. Necháme odstát v pokojové teplotě. Do několika hodin by měl začít vznikat sirup. Při silném kašli podáváme po jedné lžíci každou hodinu. Necedíme, odebíráme vždy čistou lžící jednu porci – šťáva by se měla tvořit i v dalším dni.

Tymián

Tymián obecný je jednou z nejsilněji antibioticky působících bylin, má protibakteriální účinky a dokáže tlumit kašel a usnadňovat odkašlávání, proto je vhodný zejména při vlhkém typu kašle. Do šálku vroucí vody přidejte dvě čajové lžičky rozmačkaných tymiánových lístků a nechte asi deset minut louhovat. Poté přeceďte a vypijte. Pro zvýšení účinku můžete po vychladnutí do čaje přimíchat med a citron.

Olejový zábal

Na suchý kašel naše babičky užívaly i nejrůznější zábaly, třeba ty z tvarohu nebo syrových brambor. Dobře vám poslouží i olejový zábal. Látkovou plenu namočte do teplého (nikoli horkého) olivového oleje, přiložte na hrudník a záda, zabalte igelitem a přikryjte se dekou – takhle odpočívejte asi 20 minut. Do oleje můžete přidat i éterické oleje jako je eukalyptus, cypřiš nebo máta.

Cibule

Dá se považovat za královnu lidové medicíny, protože na kašel, rýmu a nachlazení funguje skvěle! Hlavně děti milují sladký cibulový sirup, který uleví od vlhkého kašle, způsobeného zahleněním.
Cibuli nakrájíme na malé kostičky, zalijeme štědrou dávkou medu a necháme v lednici ležet ve sklenici do druhého dne. Cibule pustí šťávu a tou si buď sladíme čaj, nebo užíváme po lžičkách.

Křen

Křen má velmi posilující účinky na naši obranyschopnost a stejně jako cibule či česnek má antibiotický efekt. Dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce a je výborným pomocníkem při nachlazení, angíně a chřipce. Nastrouhejte najemno pečlivě omytý kořen křenu a poté smíchejte s medem v poměru 2 lžíce křenu na jednu lžíci medu. Užívejte 3x denně jednu čajovou lžičku. Už zakrátko po konzumaci zjistíte, že se vám „spouští rýma“, snadněji odkašláváte a lépe se vám dýchá. Pro inhalaci, které urychlí uzdravování, stačí lžíci čerstvě nastrouhaného křenu přidat do dvou litrů vroucí vody a inhalovat asi deset minut.

Šalvějové mléko

Při nachlazení se doporučuje šalvějový čaj s medem, který během krátké doby uleví při vykašlávání, protože látky v rostlině obsažené uvolňují a ředí hleny. Odvar můžeme využít i jako kloktadlo, které pomůže zmírnit škrábání v krku. Při onemocnění horních cest dýchacích provázeném vlhkým kašlem doporučují staré herbáře pít také horké mléko s medem a šalvějí. Pět až deset pokrájených listů šalvěje lékařské stačí zalít čtvrtlitrem vroucího mléka, krátce povařit, scedit, přidat med a popíjet po doušcích.

Zdroj:

https://www.bylinkovo.cz/kasel-babske-rady/ https://www.bylinky21.eu/blog-o-zdravem-zivotnim-stylu/babske-rady-na-kasel

https://www.prostezdravi.cz/cerna-redkev-proti-kasli/