V dnešní době máme neuvěřitelné množství o zdravé výživě, ale stejně tak neuvěřitelné je, kolik mýtů se na téma nabaluje. Dílem díky celebritám, které přicházejí s výživovými doporučeními,“ část nesou na svých bedrech i výživový poradci. Ne všichni jsou kvalitní, za pár desítek hodin kurzu nemůžete obsáhnout celou problematiku. A ti nám pak dávají „zaručené rady.“ Pojďme se teď podívat na to, co nám neřekli a jaké mýty kolují v oblasti zdravé výživy a hubnutí.

Zdroj: Youtube

Mýtus: Čerstvé ovoce a zelenina jsou vždy zdravější

Pravda: Navzdory přetrvávajícímu přesvědčení, že "čerstvé je nejlepší", výzkum zjistil, že mražené, konzervované a sušené ovoce a zelenina mohou být stejně výživné jako jejich čerstvé protějšky.

Některé konzervované, mražené a sušené druhy obsahují záludné přísady, jako jsou přidané cukry, nasycené tuky a sodík, takže nezapomeňte číst nutriční etikety a vybírejte výrobky, které tyto přísady omezují na minimum.

Mýtus: Všechen tuk je špatný

Když studie publikované koncem 40. let 20. století zjistily souvislost mezi stravou s vysokým obsahem tuků a vysokou hladinou cholesterolu, odborníci usoudili, že pokud snížíte množství všech tuků ve stravě, sníží se riziko srdečních onemocnění. V 80. letech 20. století lékaři, federální zdravotničtí experti, potravinářský průmysl a zpravodajská média uváděli, že nízkotučná strava může být prospěšná pro každého, i když neexistovaly žádné pádné důkazy o tom, že by taková strava zabránila problémům, jako jsou srdeční choroby nebo nadváha a obezita.

Pravda: Ve skutečnosti nejsou všechny tuky špatné. Zatímco některé druhy tuků, včetně nasycených a trans-tuků, mohou zvyšovat riziko onemocnění, jako jsou srdeční choroby nebo mrtvice, zdravé tuky – jako jsou mononenasycené tuky (obsažené v olivovém a jiných rostlinných olejích, avokádu a některých ořeších a semenech) a polynenasycené tuky (obsažené ve slunečnicovém a jiných rostlinných olejích, vlašských ořeších, rybách a lněných semínkách) - ve skutečnosti pomáhají riziko snižovat. Dobré tuky jsou také důležité pro dodávání energie, produkci důležitých hormonů, podporu buněčných funkcí a pomoc při vstřebávání některých živin. Pokud uvidíte výrobek označený jako "bez tuku", nepředpokládejte automaticky, že je zdravý.

Mýtus: Počítání kalorií je nejdůležitějším faktorem pro hubnutí

Pravda: Dlouhodobým faktorem, který způsobuje přibírání mohou být spíše druhy potravin, které jíme." Ultrazpracované potraviny" – jako jsou rafinované škrobové svačiny, cereálie, krekry, energetické tyčinky, pečivo, limonády a sladkosti - mohou být pro přibývání na váze obzvláště škodlivé, protože se rychle tráví a zaplavují krevní oběh glukózou, fruktózou a aminokyselinami, které se v játrech přeměňují na tuk. Pro udržení zdravé váhy je naopak potřeba přejít od počítání kalorií k upřednostňování zdravého stravování celkově.

Mýtus: Rostlinné mléko je zdravější než klasické

Panuje názor, že rostlinná mléka, například ta vyrobená z ovsa, mandlí, rýže a konopí, jsou výživnější než kravské mléko.

Pravda: "To prostě není pravda," říká odbornice na výživu Kathleen Merriganová. Vezměme si bílkoviny: Kravské mléko má obvykle asi osm gramů bílkovin na šálek, zatímco mandlové mléko má obvykle asi jeden nebo dva gramy na šálek a ovesné mléko má obvykle asi dva nebo tři gramy na šálek. Výživové hodnoty rostlinných nápojů se mohou lišit, ale mnohé z nich obsahují více přidaných složek – například sodík a přidané cukry, které mohou přispívat ke špatnému zdravotnímu stavu - než kravské mléko.

Mýtus: Ďábel se skrývá v sacharidech

Pravda: Neházejme sacharidy do jednoho pytle. Pokud nemáte zdravotní problémy, bezlepková dieta je špatný nápad, může vám pak chybět řada důležitých živin. Komplexní sacharidy obsažené v celozrnných nebo celozrnných potravinách obsahují zdravé množství živin a vlákniny. Sacharidy jsou démonizovány, a to neponechává prostor pro jejich rozlišování. Takže si v klidu dejte semínkový chléb nebo celozrnné těstoviny.

Mýtus: Zeleninové džusy jsou detoxikační a čistí tělo

Pravda: Vědci se shodují, že celý koncept "detoxikace" je čirý nesmysl. Navíc mohou být džusové očisty ve skutečnosti nebezpečné, protože vylučujete důležité živiny. Proto se při "detoxikačním" programu tak rychle hubne. Bohužel, jakmile očista skončí, pravděpodobně každé kilo přiberete zpět. Nejlépe uděláte, když se spolehnete na přirozené očistné mechanismy svého těla, budete konzumovat potraviny bohaté na živiny, zůstanete aktivní, budete kontrolovat porce a pít hodně vody.

Zdroj: insider, nytimes, studie, výzkum