Co způsobuje vaginální mykózu?

Mykóza vzniká ve chvíli, kdy se uvnitř vaginy přemnoží kvasinky, nejčastěji ty rodu Candida. Ty pak způsobují nepříjemné svědění, pálení, problémy při močení nebo bolest při pohlavním styku.

Zdroj: Youtube

Za vaginální mykózy mohou často hormonální změny, které jsou spojené s menstruačním cyklem, hormonální antikoncepcí, těhotenstvím nebo jinými vlivy měnícímí pH vaginálního prostředí. Příčinou může být i stres, nedostatečná hygiena, nevhodný materiál spodního prádla či příliš těsné kalhoty, ale také například velká konzumace cukru a alkoholu. Například během vánočních svátků a silvestrovských oslav. Rafinovaný cukr totiž pro kvasinky vytváří dokonalé prostředí k růstu a rozmnožování. Oslabený imunitní systém také bývá spouštěčem vaginální mykózy, příčinou mohou být i antibiotika.

Mýty o léčbě vaginální mykózy

Mýtus 1: Česnek

Na vaginální mykózu je podle některých babských rad vhodné propíchnout česnek jehlou a nití a vložit jej na noc do vaginy. Ráno ho pak máte vytáhnout nití jako tampon.

Tak tohle rozhodně nezkoušejte! Do vaginy byste neměli strkat nic, co tam nepatří a česnek může velmi nepříjemně podráždit pokožku v intimních partiích. Česnek sice má antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém, ale ne v tomto případě.

Mýtus 2: Výplach octem s vodou

Mezi další prapodivné metody léčby vaginálních mykóz prý patří to, že se vagina popláchne octem, převařenou vodou se sodou nebo třeba roztokem hypermanganu.

Ocet a jedlá soda se dobře hodí na úklid, hypermangan zase dezinfikuje. Gynekologové ovšem rozhodně nedoporučují takovými látkami proplachovat, jelikož by mohly z vaginy spláchnout i žádané a vhodné laktobacily.

Mýtus 3: Přírodní oleje jako lék

Někteří lidé tvrdí, že na léčbu mykózy dobře funguje například kokosový olej nebo tea tree olejíček.

Znovu tady platí, že není dobré aplikovat do vaginy cokoliv, co tam zkrátka nepatří. Tyto oleje sice mohou mít určité antimykotické vlastnosti, jakékoliv přímé užívání je není vhodné. V lékárně se ovšem prodávají přípravky s tea tree olejíčkem a ty fungují docela dobře.

Jak tedy mykózu vyléčit?

Léčba vaginální mykózy je závislá na závažnosti příznaků a individuálních faktorech. Jiná léčba například může být nutná ve chvíli, kdy se mykóza objeví jednou, a jiná, když se objevuje opakovaně. Gynekolog většinou předepíše antifungální léčbu, která může zahrnovat vaginální krémy, tablety či čípky, nebo se podávají léky ústně. V určitých případech bývá nutné do léčby zahrnout i změnu životního stylu. Například omezení cukrů, správnou hygienu nebo doplňky stravy.

Pro prevenci vaginální mykózy je také důležitá hygiena. Na intimní partie se v žádném případě nehodí parfemovaná kosmetika, která by mohla změnit pH vaginálního prostředí. Dobré je používat na mytí čistou vodu nebo přírodní přípravky určené přímo na intimní hygienu.

Pokud vás trápí jakékoliv příznaky vaginální mykózy, nikdy se nebojte navštívit lékaře. Vždy je dobré takový problém vyřešit včas, protože o to dříve se vám uleví.

Zdroje:

https://en.saforelle.com/pd-vulvar-mycosis.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6101156/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7046767/