Antikoncepce je dnes něco naprosto přirozeného a samozřejmého, a přece je obestřena spoustou mýtů. Povědomí mnoha žen o vlastním těle, menstruaci, plodných dnech, vlivu hormonů a škále možností antikoncepce je skoro stejné jako povědomí jejich babiček někdy před půl stoletím. Budete-li pokračovat ve čtení, pokusíme se vyvrátit nejčastější a nejzatvrzelejší omyly, které se o antikoncepci tradují. A třeba mezi těmi mýty překvapeně najdete i ten svůj.

Zdroj: Youtube

Antikoncepce, to je nálož umělých hormonů

Při užívání hormonální antikoncepce se utlumí činnost vaječníků, které následkem toho přestanou vyrábět své přirozené hormony. V těle jsou tedy dál produkovány hormony jako dosud, jen z jiného zdroje. Jsou sice syntetické, je ale třeba vědět, že jsou těm přirozeným velmi příbuzné. Jejich účinnost je navíc velmi vysoká, a tak je možné dávky hormonů dokonce oproti „normálnímu“ stavu organizmu ještě snížit.

Menstruace má přijít každý měsíc, tělo se čistí

Není to pravda. Přesvědčení, že menstruační krvácení je vlastně čištění těla, při kterém se měsíc co měsíc z dělohy vyplavují bakterie nebo mrtvé buňky, je mýtus zakořeněný opravdu velmi pevně. Pravda je ale jiná. Z lékařského hlediska není každoměsíční krvácení nic přínosného, píše odborný web Antikoncepce. Není tedy pravda, že by vám jakkoli škodilo, bude-li vaše menstruace v důsledku používání hormonální antikoncepce kratší nebo slabší. Zajímavé je i to, že ženy nikdy v historii nezažívaly tolik menstruací jako dnes – tedy až čtyři sta padesát za život! Mohla za to četná těhotenství a dlouhá období kojení. A tak se dokonce nabízí otázka – není vlastně nemenstruovat přirozenější než menstruovat?

Když já po antikoncepci tloustnu!

Většina typů antikoncepce nemá vliv na vaši váhu. Existují však metody, které mohou u některých lidí způsobit přibývání na váze. Bylo provedeno mnoho výzkumů o běžných nežádoucích účincích antikoncepce. A studie ukazují, že pilulky, kroužek, náplast ani nitroděložní tělísko nezpůsobují přibírání ani hubnutí.

Trenérka Tereza Kompánková z fintess Clubu Contours, vysvětluje, že samotná antikoncepce tloustnutí nezpůsobuje. Ale někdy se může stát, že gestageny neboli progestiny, které tvoří skupinu ženských pohlavních hormonů a prokazatelně zvyšují chuť k jídlu. „To se samozřejmě může projevit přibíráním na váze, nicméně většina současných antikoncepčních prostředků jich neobsahuje dost na to, aby přibírání na váze nějakým závratným způsobem podpořily,“ a dodává, že velice často je skutečnou příčinou přibírání na váze změna v jídelníčku či celkovém množství pohybu.

Hormonální antikoncepce brání hubnutí

Tvrdíte, že nelze užívat požívat antikoncepci a zároveň hubnout? Pokud nemáte zdravotní problémy, ať už spojené s užíváním hormonální antikoncepce či jakékoliv jiné, neexistuje důvod, proč byste nemohla začít hubnout. „Základem je mít správně nastavený jídelníček, díky kterému snáze překonáte i případné chutě na sladké, které se mohou při užívání antikoncepce objevit,“ vysvětluje trenérka Tereza Kompánková.

Antikoncepce má vliv na můj sportovní výkon

Výkonnost žen užívajících hormonální antikoncepci může být mírně snížena, avšak v praxi je tento vliv pouze minimální. Nejsou známy ani žádné studie, které by snížený sportovní výkon při užívání antikoncepce potvrzovaly. Fitness trenérka Tereza Kompánková na závěr dodává, že každá žena by měla vnímat signály svého těla: „Pokud se vyskytnou zdravotní potíže, začnete nadměrně přibírat nebo se budete cítit dlouhodobě unavená a bez energie, zahrňte užívání hormonální antikoncepce do možných příčin.“

Zdroj:Redakce, Studie, Antikoncepce