1. Aktivní uhlí

Aktivní uhlí je černý prášek vyrobený z rašeliny, olivových pecek, kokosových skořápek, pomalu spalovaného dřeva a dalších přírodních složek. Je však důležité si uvědomit, že "přírodní" neznamená vždy zdravé.

Neexistují žádné vědecké důkazy prokazující, že aktivní uhlí je pro bělení zubů bezpečné nebo účinné. Ve skutečnosti může používání abrazivních peelingů ve skutečnosti opotřebovat ochrannou vnější vrstvu zubů (sklovinu) a odhalit žlutý dentin pod ní. Nejen že si tedy můžete zuby poškodit, navíc mohou přílišným používáním ještě zežloutnout.

Zdroj: Youtube

2. Jedlá soda

Pravděpodobněji nejčastější rada na domácí bělení zubů. Jedlá soda má abrazivní vlastnosti, což znamená, že může pomoci odstranit povrchové skvrny na zubech. Nicméně, při častém použití může soda bikarbona poškodit sklovinu zubů, což může vést k citlivosti a zvýšenému riziku vzniku zubního kazu. Proto by soda bikarbona neměla být používána jako hlavní metodou bělení zubů.

3. Citrón

Ačkoliv je konzumace ovoce pro tělo zdravá, nikdy byste neměli nechávat delší dobu kyselou ovocnou šťávu na zubech. Stejně jako je nebezpečná jedlá soda, citronová šťáva je příliš kyselá na to, aby se usadila na povrchu zubů. Mnohem lepší je používat fluorizovanou zubní pastu, a nikdy nepoužívat jedlou sodu s citronem na čištění zubů.

4. Kokosový olej

Převalování oleje v puse, neboli oil pulling, je stará indická ájurvédská metoda, která má pomoci zbavit chrup bakterií a vybělit zuby. Ve skutečnosti ale neexistují studie, které by to potvrzovaly. Ačkoliv může převalování oleje být v něčem zdraví prospěšné, nebělí to zuby.

Je důležité si uvědomit, že zbarvení zubů způsobují faktory jako přílišná konzumace kávy nebo obarvujících potravin, kouření a špatná dentální hygiena. Spíše než hledání způsobů, jak zuby vybělit, je lepší najít příčinu, a zabránit zbytečnému dalšímu kažení zubů.

Zajímavosti o bělení zubů

  • Už ve starověkém Římě se lidé snažili přijít na způsob, jak si vybělit zuby. Používali k tomu popel z ohnišť, udělali z něj společně s vodou pastu, kterou si zuby obrušovali.
  • Zuby jsou jako kůže. Mají v sobě maličké póry, do kterých se dostává znečištění v podobě kouření a špatného jídla. Bělení zubů pak funguje na tom principu, že se póry rozšíří a nečistoty jsou vytlačeny.
  • Staří Římané k bělení zubů někdy dokonce používali vlastní moč. Je to proto, že moč obsahuje amoniak, který se schopen zesvětlit zuby.

Zdroje:

  • https://www.banderdentalgroup.com/3-myths-about-natural-teeth-whitening/
  • https://centrumzdravehousmevu.com/kroky-ke-zdravemu-usmevu/10-mytu-o-beleni-zubu/
  • https://edmontonjournal.com/wellness/wtf-how-urine-improved-hygiene-and-oral-health-in-ancient-rome