Cvičit nebo necvičit, toť otázka

Odpověď na otázku "Je fyzická aktivita dobrá pro mužské reprodukční zdraví?" není jednoznačná. Řada studií naznačuje, že v důsledku sportovního tréninku určitého typu, intenzity a délky trvání může dojít k významným změnám parametrů spermatu.

Rozdíl totiž najdeme u mužů, kteří sportují jen rekreačně a těmi, kteří cvičí intenzivně. Pokud jsou muži profesionální sportovci nebo cvičí opravdu hodně, koncentrace spermatu nebo počet pohyblivých spermií může jít dolů. Během náročného sportu může docházet k přílišnému zvýšení teploty varlat. Problém nastává zejména v situaci, kdy dotyčný používá ke zlepšení výkonu steroidy. „Pokud muž užije anabolika, jeho tělo to vyhodnotí jako zvýšení hladiny mužského hormonu testosteronu. Reaguje následně tím, že přirozenou tvorbu v organismu utlumí. Snížená hladina testosteronu však pro muže znamená nižší produkci spermií a jejich zhoršenou kvalitu, případně to může vést také k menšímu objemu ejakulátu. A to nehovoříme o utlumení sexuální touhy, která může vlivem nízké hladiny testosteronu vést k problémům s erekcí,“ varuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Kvalitě spermií neprospívá ani časté saunování či pobyt v horké vodě nebo příliš těsné spodní prádlo.

Zdroj: Youtube

Nadváha je spojena s nízkou kvalitou spermií i zdravím dítěte

Stejně negativní vliv na sperma může mít i obezita. Muži s obezitou mohou zdvojnásobit počet svých spermií, pokud zhubnou a udrží si úbytek hmotnosti. Již dlouho je známo, že obezita se spojuje se sníženou kvalitou spermatu.

Zdraví dítěte nesouvisí jen s tím, jak se matka rozhodne během těhotenství. Má co do činění s řadou dalších faktorů, například s tím, jak zdravá byla před těhotenstvím, kolik let bylo oběma rodičům v době početí, a možná nejnověji také s tím, kolik rodič váží. Dokonce i otec může svou nadváhu předat svým dětem, a to nejen prostřednictvím návyků, kterým své děti učí, nebo tím, že sám má "gen obezity", ale také prostřednictvím pomíjivých změn na svých spermatických buňkách, které vznikají v důsledku nadváhy. Jak píše Forbes, že pokud počal dítě muž s nadváhou, může také ovlivnit riziko, že toto dítě bude mít nadváhu.

Upravte svůj životní styl

Pokud jsou hodnoty spermiogramu nevyhovující, lékaři v první fázi doporučí muži upravit životní styl. Obvykle se zaměří na to, aby do své rutiny zařadil více pohybu, pokud jej postrádá, a přidal do jídelníčku vhodné potraviny. Rajčata, špenát, papriky nebo třeba mrkev jsou vhodným zdrojem antioxidantů, celozrnné produkty představují bohatý zdroj vitaminu B, E, zinku či selenu. Tato kombinace přispívá k udržování optimální hladiny testosteronu a podporuje tvorbu zdravých spermií, chrání je před poškozením volnými radikály a přispívá k jejich správné funkci. Také je vhodné hlídat si dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin, které podporují dobrou pohyblivost spermií. Užitečným pomocníkem v této oblasti je i zelený čaj, který obsahuje antioxidanty, jimiž pomáhá stimulovat tvorbu spermií a opět zvyšuje jejich pohyblivost. Pokud však chce mít muž jistotu, že organismu dodává všechny potřebné látky v dostatečném denním množství, může se poohlédnout po speciálně vyvinutých preparátech pro muže s obsahem aminokyselin L-arginin a L-karnitin, zinku, manganu, vitaminu B6, B12, kyseliny listové, selenu či třeba mateří kašičky.

Čeho by se naopak měli muži vyvarovat? Na prvních příčkách je určitě kouření a přílišné teplo v oblasti genitálií, nošení mobilního telefonu v kapse či práce s notebookem na klíně. Také je vhodné mírnit stres, vyřadit smažené a příliš tučné pokrmy, sladkosti a rafinované cukry, alkohol, kofein či sóju. Ta totiž obsahuje fytoestrogeny, což jsou rostlinné látky s podobnými účinky jako ženské hormony. Je však potřeba mít na paměti, že se výsledky upravené životosprávy projeví vždy nejdříve za 2,5 až 3 měsíce, protože tak dlouho přibližně zrají spermie.

Zdroj: Forbes, tisková zpráva, Výzkum, Studie,