Premium obsah

Mužská neplodnost. Pozor na nadváhu i nadměrné cvičení

Mužská neplodnost. Pozor na nadváhu i nadměrné cvičení
Stres, obezita, užívání antibiotik nebo třeba nadměrné posilování. To je jen část faktorů, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu spermií. Čemu by se měli muži vyhnout, aby kvalitu spermií zlepšili?

Cvičit nebo necvičit, toť otázka

Odpověď na otázku "Je fyzická aktivita dobrá pro mužské reprodukční zdraví?" není jednoznačná. Řada studií naznačuje, že v důsledku sportovního tréninku určitého typu, intenzity a délky trvání může dojít k významným změnám parametrů spermatu.

Rozdíl totiž najdeme u mužů, kteří sportují jen rekreačně a těmi, kteří cvičí intenzivně.  Pokud jsou muži profesionální sportovci nebo cvičí opravdu hodně, koncentrace spermatu nebo počet pohyblivých spermií může jít dolů. Během náročného sportu může docházet k přílišnému zvýšení teploty varlat. Problém nastává zejména v situaci, kdy dotyčný používá ke zlepšení výkonu steroidy. „Pokud muž užije anabolika, jeho tělo to vyhodnotí jako zvýšení hladiny mužského hormonu testosteronu. Reaguje následně tím, že přirozenou tvorbu v organismu utlumí. Snížená hladina testosteronu však pro muže znamená nižší produkci spermií a jejich zhoršenou kvalitu, případně to může vést také k menšímu objemu ejakulátu. A to nehovoříme o utlumení sexuální touhy, která může vlivem nízké hladiny testosteronu vést k problémům s erekcí,“ varuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Kvalitě spermií neprospívá ani časté saunování či pobyt v horké vodě nebo příliš těsné spodní prádlo.

Zdroj: Youtube

Nadváha je spojena s nízkou kvalitou spermií i zdravím dítěte

Stejně negativní vliv na sperma může mít i obezita. Muži s obezitou mohou zdvojnásobit počet svých spermií, pokud zhubnou a udrží si úbytek hmotnosti. Již dlouho je známo, že obezita se spojuje se sníženou kvalitou spermatu.

Zdraví dítěte nesouvisí jen s tím, jak se matka rozhodne během těhotenství. Má co do činění s řadou dalších faktorů, například s tím, jak zdravá byla před těhotenstvím, kolik let bylo oběma rodičům v době početí, a možná nejnověji také s tím, kolik rodič váží. Dokonce i otec může svou nadváhu předat svým dětem, a to nejen prostřednictvím návyků, kterým své děti učí, nebo tím, že sám má "gen obezity", ale také prostřednictvím pomíjivých změn na svých spermatických buňkách, které vznikají v důsledku nadváhy. Jak píše Forbes, že pokud počal dítě muž s nadváhou, může také ovlivnit riziko, že toto dítě bude mít nadváhu.

Upravte svůj životní styl

Pokud jsou hodnoty spermiogramu nevyhovující, lékaři v první fázi doporučí muži upravit životní styl. Obvykle se zaměří na to, aby do své rutiny zařadil více pohybu, pokud jej postrádá, a přidal do jídelníčku vhodné potraviny. Rajčata, špenát, papriky nebo třeba mrkev jsou vhodným zdrojem antioxidantů, celozrnné produkty představují bohatý zdroj vitaminu B, E, zinku či selenu. Tato kombinace přispívá k udržování optimální hladiny testosteronu a podporuje tvorbu zdravých spermií, chrání je před poškozením volnými radikály a přispívá k jejich správné funkci. Také je vhodné hlídat si dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin, které podporují dobrou pohyblivost spermií. Užitečným pomocníkem v této oblasti je i zelený čaj, který obsahuje antioxidanty, jimiž pomáhá stimulovat tvorbu spermií a opět zvyšuje jejich pohyblivost. Pokud však chce mít muž jistotu, že organismu dodává všechny potřebné látky v dostatečném denním množství, může se poohlédnout po speciálně vyvinutých preparátech pro muže s obsahem aminokyselin L-arginin a L-karnitin, zinku, manganu, vitaminu B6, B12, kyseliny listové, selenu či třeba mateří kašičky.

 Čeho by se naopak měli muži vyvarovat? Na prvních příčkách je určitě kouření a přílišné teplo v oblasti genitálií, nošení mobilního telefonu v kapse či práce s notebookem na klíně. Také je vhodné mírnit stres, vyřadit smažené a příliš tučné pokrmy, sladkosti a rafinované cukry, alkohol, kofein či sóju. Ta totiž obsahuje fytoestrogeny, což jsou rostlinné látky s podobnými účinky jako ženské hormony. Je však potřeba mít na paměti, že se výsledky upravené životosprávy projeví vždy nejdříve za 2,5 až 3 měsíce, protože tak dlouho přibližně zrají spermie.

Zdroj: Forbes, tisková zpráva, Výzkum, Studie,

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.