Hned na úvod se podívejme, co říkají vědci. Vědecký tým z lékařského centra univerzity v Leidenu došel k závěru, že sezení při močení umožňuje rychlejší a úplnější vyprázdnění močového měchýře. Pozice těla totiž ovlivňuje nejen dobu vyprazdňování, ale i maximální průtok a zbytkový objem uriny po vyprázdnění. Pokud pánové trpí na močové cesty, je pro ně prý jednoznačně výhodnější poloha při močení vsedě. Vestoje totiž svaly zůstávají aktivní a napětí kolem nich může způsobit, že se dotyčný nevymočí úplně. Podle uvedené studie je pak močení vsedě obzvláště prospěšné pro muže, kteří mají problémy s močovými cestami a zvětšenou prostatou, které se navíc s přibývajícím věkem mohou zhoršovat.
Pokud navíc u takových potíží nebude docházet k co nejlepšímu vyprázdnění močového měchýře, může to v průběhu času vést až k rozvoji močových kamenů, infekci močových cest či ledvin. I z tohoto hlediska se doporučuje mužům preventivně močit vsedě.
Močení vsedě uvolňuje svaly v pánvi a páteři
V tom, že by muži by měli čurat vsedě, protože je to lepší pro zdraví jejich močového měchýře, má jasno i uznávaný urologický chirurg dr. Gerald Collins, působící na klinice v Anglii. K tématu se vyjádřil poté, co byly letos zveřejněny výsledky průzkumu o mužském močení.
Společnost pro analýzu dat zpovídala více než 7 000 mužů ze 13 zemí světa. Národem s nejvyšším počtem mužů, kteří na toaletě vždy sedí, je Německo, které dosáhlo 40 procent. Dr. Collins se pro britské noviny Telegraph vyjádřil, že jde o „nejefektivnější způsob“ vyprazdňování. Sezení prý zajišťuje úplné uvolnění svalů v pánvi a páteři, což usnadňuje úplné vyprázdnění močového měchýře. A protože s věkem přibývá problémů se zvětšenou prostatou, měli by pánové ve zralejším věku sedět při močení preventivně.
Němci a Japonci si sedají
Ve většině západních zemí muži používají pisoáry, nebo – a to často k nevoli žen – zvednou prkénko, rozepnou poklopec a vymočí se vestoje. Ve východních a asijských zemích je naopak běžnější poloha vsedě a přikrčení. Podle průzkumu z roku 2020 až 70 % mužů v Japonsku při močení sedí.
A jak jsme už zmínili, dobře si vedou i naši němečtí sousedé. Některé německé toalety mají dokonce zařízení, které mužům pokaždé, když před močením zvednou prkénko, připomene, ať si sednou. Jmenují se WC-Geist, v češtině WC-duch.
Kapky moči ulpívají na zubním kartáčku
Dalším důležitým faktorem je hygiena. Pokud je toaleta součástí vaší koupelny, můžou se mikrokapičky moči během čurání vestoje nechtěně „rozprsknout“ na kartáčky všech členů domácnosti. Zdá se vám to nechutné? Jenže je to tak. Samozřejmě záleží na tom, jak velkou
koupelnu máte. Pokud je váš zubní kartáček 3 nebo 4 metry daleko od záchodu, je to v pořádku, pokud je to jen 1 nebo 2 metry, pak to moc hygienické není. V toaletách přežívají bakterie E.coli, které se na jinak sterilní moč snadno vážou. To může pro uživatele zubních kartáčků nacházejících se poblíž toalet představovat vážné zdravotní riziko, jak uvedly České noviny.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106761/
- https://www.theguardian.com/society/2023/feb/20/the-splashback-scandal-should-all-men-sit-down-to-urinate
- https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/moceni-vsede-je-podle-vedcu-ze-zdravotniho-hlediska-pro-muze-lepsi/2328817
- https://www.news.com.au/lifestyle/health/health-problems/urologist-reveals-men-are-emptying-their-bladders-wrong/news-story/b3a86aeab9cc97825554dfef5b28a7f0