Co se v těle děje, když udeří mrtvice? Stručně řečeno se jedná o náhlou poruchu krevního oběhu mozku. Nejčastěji jde o takzvanou ischemickou cévní mozkovou příhodu, kdy dojde k částečnému nebo úplnému ucpání tepny. „Do části mozku se tak sníží nebo úplně zastaví přítok krve. Důsledkem nedokrvení tkáň odumírá a nenávratně se poškozuje,“ vysvětluje podstatu onemocnění MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka VoZP.

Zdroj: Youtube

Víte, jak rozpoznat příznaky mrtvice?

I když jde o velmi časté onemocnění, většina lidí neví, jak vypadají příznaky mozkové mrtvice ani jak poskytnout první pomoc. Podezření může vzbudit například náhlá změna výrazu tváře nebo neschopnost udržet v ruce třeba hrnek. „Při nedostatečném prokrvení mozku může dojít k projevům ochrnutí poloviny těla. Pokud takového člověka požádáte, aby se usmál, jeden koutek zůstane svěšený. Stejně tak může mít potíže udržet před sebou obě ruce ve stejné výšce, na základní otázky odpoví nesrozumitelně, má potíže vám porozumět. Ve chvíli, kdy zpozorujete kterýkoli z těchto příznaků, jednejte rychle a okamžitě zavolejte záchrannou službu,“ apeluje revizní lékařka. Léčba by měla být zahájena nejpozději do čtyř a půl hodiny od vzniku prvních příznaků. V takovém případě má postižený velkou šanci na přežití a minimální trvalé následky.

I jedna cigareta srdci škodí

Mezi nejrizikovější faktory mrtvice patří vysoký krevní tlak a kouření, stejně jako pití alkoholu. Pozor, cigaretový kouř škodí v jakémkoli množství, protože obsahuje chemikálie, které mohou vést k vývoji srdečních a cévních onemocnění. Jestli se utěšujete tím, že patříte k příležitostným kuřákům, kteří si zapálí jen o víkendu u sklenky vína nebo když jsou ve stresu, nejspíš budete zklamaní. „Kouření způsobuje aterosklerózu, zvyšuje krevní tlak, má negativní působení na metabolismus a další nepříznivé vlivy. Proto je zásadním rizikem vedoucím ke vzniku srdečních chorob, jako je infarkt myokardu a mrtvice. Přitom neexistuje žádné bezpečné množství cigaret – i jedna cigareta denně podstatně zvyšuje riziko. Kuřák má v každé situaci minimálně dvojnásobné riziko infarktu či mozkové mrtvice než nekuřák,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Důležité je vědět, že pokud přestanete kouřit, tak se vám výrazně riziko infarktu sníží. Během jednoho roku cigaretové abstinence se riziko srdečních příhod snižuje o polovinu v porovnání s kuřáky. Dobrou prevencí je také snížit příjem soli, tuku, cukrů a přidat pravidelný pohyb. Neměli bychom zapomínat ani na pravidelné preventivní prohlídky. „Lékaři vám pomohou případné problémy odhalit včas a předejít tak negativním důsledkům,“ radí MUDr. Kristina Slavíková.

Myslete na rodinnou anamnézu

Každý z nás se narodil s odlišnou genetickou výbavou a po svých předcích mohl zdědit náchylnost k některým onemocněním. Proto byste měli mít o zdravotních potížích svých rodičů a prarodičů přehled. „Správně popsaná rodinná anamnéza a pravidelná laboratorní vyšetření pomohou lékaři správně nasadit účinnou léčbu. Pokud i u mladších pacientů selhávají preventivní opatření jako dietní strava a dostatek pohybu, je nezbytné nasadit moderní léky na snížení cholesterolu a vysokého tlaku. Včasné řešení problému tak sníží riziko předčasného úmrtí,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě, a dodává, že otázky na rodinnou anamnézu jsou pro ošetřujícího lékaře velmi důležité. Pacient tím pomůže odhalit, jaká rizika, zejména u takzvaných civilizačních onemocnění, je třeba brát vážně. Vedle zděděných predispozic je pro hodnocení kardiovaskulárního rizika zcela zásadní právě i způsob stravování, kouření, konzumace alkoholu, míra stresu a výše fyzické aktivity. Pohyb je pro zdraví srdce naprosto zásadní, některé zdravotní pojišťovny proto nabízejí příspěvky na pohybové aktivity a také plně hradí většinu preventivních prohlídek, i u specialistů.

Jděte včas na vyšetření

Jestliže se ve vaší rodině kardiovaskulární nemoci vyskytují, je dobrým krokem i v mladším věku nechat si udělat lékařskou prohlídku spojenou s laboratorním vyšetřením. „Většina rizikových faktorů vedoucích například k infarktu se jeví jako „němé“ patologie. To znamená, že nebolí a pacient o nich dlouho vůbec neví. Proto je třeba pravidelně si měřit krevní tlak a jednou ročně požádat svého lékaře o provedení kontroly krevních lipidů a cukru. Pokud budete znát své laboratorní hodnoty, budete mít vyšší motivaci nezvyšovat riziko nesprávným způsobem života,“ říká lékař Souček.

Chytrá medicína

Dnes už existuje léčba onemocnění srdce a cév, při které není potřeba užívat několik tablet najednou. To je výhoda zejména pro mladší pacienty, kteří nově užívají větší množství léků. „Abychom zajistili správné užívání a dávkování, přistupujeme k moderním fixním kombinacím. Ty pacientům umožní řešit jejich problémy jednou tabletou a výrazně přispívají ke zvládání rizik,“ dodává prof. MUDr. Miroslav Souček. Nebojte se tedy své začínající problémy včas řešit. Pokud nejste schopni nastartovat zdravý režim, rozvíjející se rizikové faktory je třeba od určitého věku řešit moderními léky.

Zdroje:

prof. MUDr. Miroslav Souček, MUDr. Kristina Slavíková

https://www.srdcevhlave.cz/aktuality/zdravy-zivotni-styl/kardiovaskularni-onemocneni-je-zodpovedne-za-priblizne-20-vsech-predcasnych-umrti-v-eu