U příležitosti Světového dne boje proti mrtvici, který připadá na 29. října, upozorňuje Nadační fond Čas je mozek, že u mrtvice jsou důležité pouze dvě věci: schopnost rozeznat i méně časté příznaky a v případě podezření na mrtvici neváhat a okamžité zavolat první pomoc na čísle 155.

Zdroj: Youtube

Netýká se jenom seniorů

Cévní mozková příhoda (CMP) neboli mrtvice nejvíce postihuje starší lidi nad 70 let, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům. V roce 2021 u nás podle nejnovějších statistik zasáhla přes 23 000 lidí, z toho 7 391 lidí na její následky zemřelo. Ve většině případů je důvodem úmrtí nebo doživotního postižení fakt, že se pacient nedostane do nemocnice včas. Problém tedy není v nedostatku odborných pracovišť – v České republice je celkem 47 specializovaných center, a to dokonce i na menších městech, nově také v Mostě a v Jindřichově Hradci. Garantovaná dojezdová vzdálenost do nejbližšího centra je u nás pak do 90 minut. Problémem ale zůstává, že lidé neumí rozpoznat příznaky mrtvice, a tak dlouho váhají se zavoláním sanitky, následkem čehož pacient přijede do nemocnice ve fázi, kdy už neexistuje účinná pomoc. Nadační fond Čas je mozek proto například dlouhodobě učí veřejnost rozeznat její hlavní i vedlejší příznaky a v případě podezření okamžitě volat záchrannou službu.

Jak mrtvici rozeznat?

Povislý koutek, ochabující končetiny nebo náhlá porucha řeči. To jsou nejčastější příznaky cévní mozkové příhody. K tomu se často přidružují i další, jako silná bolest hlavy, brnění končetin, pocity na zvracení, někdy i mdloby. Jedním z testů je nechat pacienta předpažit obě ruce, a pokud jedna z nich výrazně klesá, může se jednat o mrtvici. „Bohužel, pokud mrtvice někoho postihne na ulici, často se pomoci dočká až pozdě. Příznaky totiž mnohdy připomínají opilost a kolemjdoucí v takovém případě sanitku nezavolají. Tyto případy mohou mít fatální následky,“ vysvětluje MUDr. Aleš Tomek, Ph. D., primář neurologie ve FN Motol. Současně také varuje před tím, aby se lidí pokoušeli dojet do nemocnice sami: „Až 10 % pacientů s mrtvicí se snaží dostat do nemocnice svépomocí. Není to dobrý nápad. Přestože máme v republice dostatek specializovaných center, v mnoha nemocnicích podmínky pro léčbu mrtvice nejsou. Pak musí pacient podstoupit další převoz a zbytečně ztrácí to nejcennější: čas, který rozhoduje o jeho dalším životě i postižení.

Čas hraje zásadní roli

Kdykoliv tak máte u někoho z blízkých podezření na mrtvici, vždy volejte 155. Záchranáři budou přesně vědět, kam pacienta odvézt a předem mu tam předjednají místo i okamžité zahájení léčby. Čas hraje v léčbě mrtvice opravdu zásadní roli. Pokud se pacient dostane do nemocnice do 90 minut, má 50% šanci na úplné vyléčení, shodují se lékaři. Do tří hodin se zcela vyléčí jeden ze sedmi pacientů, nad 4,5 hodiny je to jen jeden ze čtrnácti! Ostatní se budou dlouhodobě potýkat s většími či menšími následky, někteří budou doživotně odkázaní na pomoc ostatních. V dnešní době je možné léčit některé pacienty pomocí trombektomie až do 24 hodin. Dopředu ale nelze říci, u kterého pacienta bude léčba úspěšná.

Proč tedy lidé nereagují zavčas a nevolají první pomoc? „Primárně z nevědomosti. Pokud člověk doslova padne, tak asi nikdo neváhá a sanitku rovnou zavolá. Jenže lehčí příznaky lidé často nepoznají nebo je bagatelizují a do nemocnice vyrazí, až když je jim opravdu zle. A tehdy už jsou následky často nevratné. Každopádně je zajímavé, že spousta lidí si neváhá záchranáře zavolat k vyvrknutému kotníku, ale u mrtvice váhají. Ze všech výjezdů sanitek tvoří jen 1 % výjezdy k cévní mozkové příhodě. Opravdu není třeba čekat a zavolání 155 jakkoli odkládat, i když si nejsme na 100 % jistí, že jde o mrtvici. Tady platí pravidlo, že raději voláme zbytečně, než pozdě,“ vysvětluje lékař Aleš Tomek.

Mrtvici pomáhá předcházet prevence, zdravý životní styl, každodenní pravidelný pohyb alespoň v podobě procházek, zdravá strava s dostatkem zeleniny a odpočinek. Naopak kouření, stres, nadváha a častá konzumace nezdravých pokrmů a slazených nápojů riziko mrtvice zvyšuje.

Zdroje:

MUDr. Aleš Tomek, Ph. D.

www.casjemozek.cz