Mozková mlha

Brain fog neboli mozková mlha je stav, kdy má dotyčný obrazně zamlženou mysl. Nedaří se mu soustředit, vyslovit myšlenky správnými slovy, cítí se dezorientovaný a zmatený. Mozková mlha bývá často zaměňována se závažnější kognitivními nemocemi, jako je demence nebo Alzheimerova choroba. Příznaky totiž bývají podobné.

Zdroj: Youtube

Mnoho pacientů zažívá mozkovou mlhu po prodělání některé z variant Covidu. Stěžují si, že nedokáží vstřebat více podnětů naráz a cítí se silně dezorientovaní a unavení.

Jídlo a mozek

Kromě spojení mozkové mlhy s Covidem, existuje také spojení funkcí našeho mozku se stravovacími návyky. Existují tedy jak potraviny, které našemu mozku prospívají, tak ty, které ho zatemňují nebo mu nějak škodí.

Mozku výrazně svědčí potraviny bohaté na probiotika, kvašené potraviny, potraviny s živými kulturami a vyvážený příjem vlákniny. Pak jsou tady ovšem potraviny, které našemu mozku spíš škodí.


Potraviny špatné na mozek

Cukry a rafinované sacharidy

Cukr zvyšuje působení volných radikálu, které následně poškozují naše buňky a způsobují oxidativní stres. Rafinované sacharidy, které najdeme ve sladkostech a průmyslově zpracovaných potravinách, narušují činnost neuronů, které pak posílají do mozku falešné signály a informace.

Představit si to můžete na situaci s fast foodem, který mnohdy obsahuje právě hodně rafinovaných sacharidů. Pokud budete jídlo z rychlého občerstvení jíst příliš často, vaše tělo vám začne dávat najevo, že ho potřebuje nutně každý den. Jedná se právě o špatné signály, které způsobuje přemíra konzumace cukrů. Stejně to například funguje, když jíte brambůrky a máte nutkavou potřebu jich jíst více a více.

Trans-tuky

Trans-tuky, transmastné kyseliny, mají na mozek také silně negativní vliv. Nacházejí se v mnoha průmyslově zpracovaných potravinách a mohou zvyšovat riziko mozkových zánětů a degenerace. Tyto nezdravé tuky najdete skoro ve všech pekárenských produktech, v polotovarech, v sušenkách i v brambůrkách. V jedné kalifornské studii například vědci zjistili, že respondenti výzkumu, kteří jedli pravidelně a ve větším množství potraviny s vysokým obsahem trans-tuků, měli výrazně horší výsledky v oblasti testů na paměť a slovní zásobu, než respondenti, kteří se trans-tukům vyhýbají.

Alkohol

Vysoký příjem alkoholu může také poškodit mozek a snížit kognitivní schopnosti. Nadměrné pití alkoholu může způsobit mdloby, zmatenost, zhoršení kognitivních schopností a dokonce i fatální poškození orgánů.

Přestože mozková mlha není lékářsky přesnou diagnózou, není její příznaky dobré přehlížet. Pokud vás trápí kterýkoliv z příznaků mozkové mlhy nebo máte pochyby o svých kognitivních schopnostech, je důležité navštívit lékaře, který vyloučí závažnější diagnózu. Stále samozřejmě platí, že klíčem ke zdravému tělu i mysli je zdravý životní styl, vyvážená strava a dostatek aktivního pohybu.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35149572/

https://newsroom.clevelandclinic.org/2019/11/08/research-shows-link-between-trans-fats-and-memory-loss/