Možná právě proto, že je káva pro mnoho z nás jedním z nejlahodnějších a nejoblíbenějších nápojů, vzbuzuje toto blahodárné pití spoustu otázek, nemá-li špatný vliv na naše zdraví. Obzvláště tehdy, přidáváme-li si do kávy rádi mléko nebo preferujeme-li variantu jako cappuccino a flat white, můžeme se setkat s nepříjemnými komentáři, které tvrdí, že je to nejen nevhodné, ale také nezdravé. Je to ovšem pravda?

Někteří lidi skutečně mohou po vypití kávy s mlékem pocítit zažívací potíže, zejména plynatost, bolesti břicha nebo poruchy vyprazdňování. Za tyto problémy ve většině případů může intolerance na laktózu, která je obsažena v mléce. Našemu organismu může kromě laktózy vadit také to, že je káva velmi nekvalitní, příliš horká, nebo ji pijeme ve špatnou dobu.

Káva s mlékem na lačno

Slyšet můžete také tvrzení, že na lačno by se káva nikdy pít neměla. To může opravdu pro některé jedince platit, zejména pro ty, kteří mají problémy s překyseleným žaludkem nebo pálením žáhy - těm by mohla černá kává před jídlem způsobit bolesti. Mléko na pálivou žáhu pomáhá, proto může trochu mléka v kávě těmto lidem pomoci předejít bolestivým problémům.

Káva s mlékem a rakovina

Objevují se také různé názory, které si stojí za tím, že káva s mlékem podporuje vznik rakoviny. Tyto informace ale nebyli nikdy nijak podloženy ani potvrzení. Káva ani mléko nepřispívají ke vzniku nádorů ani samostatně, ani společně.

Problém může ovšem nastat ve chvíli, máme-li rádi naši kávu opravdu hodně horkou. Příliš horké nápoje mohou poškodit jícen, což může být opravdu faktorem vzniku rakoviny.

Káva je zdravá

Káva je známá pro své stimulační účinky díky obsahu kofeinu, který může zlepšit pozornost a soustředění. Přiměřená pravidelná konzumace kávy dodá našemu tělu dostatek antioxidantů a pomáhá nám bojovat proti různým typům rakoviny včetně rakoviny prsu.

Kofein a mléko

Někteří lidé se mylně domnívají, že mléko v kávě snižuje účinky kofeinu. Mléko kofein přímo neovlivňuje, může ovšem zpomalit jeho nástup a odbourávání. Antioxidanty ale v kávě zůstávají i tehdy, ochutíme si kávu mlékem.

Při hubnutí mléko vynechte

Největší rozdíl v černé kávě a kávě s mlékem je v počtu kalorií. Mléko dodává kávě spoustu kalorií, při redukčních dietách se tedy káva s mlékem nedoporučuje. Zatímco černá káva má pouze asi 4,7 kalorií na šálek, káva s mlékem a cukrem může mít až 56,6 kalorií.

Celkově platí, že káva s mlékem je zdravotně přijatelná volba, zejména pokud je konzumována s mírou. Přestože může přidání mléka přinést několik kalorií navíc, zároveň může nabídnout výhody, jako je snížení acidity, ochucení nápoje a ochrana před určitými typy rakoviny​​.

Zdroje:

https://www.coffeescience.org/impact-milk-in-coffee-good-bad/

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/news/20230130/coffee-with-milk-may-fight-inflammation-preliminary-research-shows