Lidé znají vitamíny, vědí, že nedostatek C značí náchylnost k nemocem, B je na nervový systém a během koronavirové pandemie propadli déčku. Minerály a dopady jejich nedostatku už tak známé v populaci nejsou. Které minerály jsou pro organismus nejdůležitější?

Minerály jsou pro náš organismus životně důležité. Nedá se říct, které jsou nejdůležitější. Každý minerál hraje v organismu svou nezastupitelnou roli a podílí se na životně důležitých procesech. Lze je rozdělit na makroprvky, jejichž denní potřeba je větší než 100 mg a mikroprvky neboli prvky stopové, jejichž potřeba je mnohem menší. Mezi makroprvky patří sodík, draslík, vápník, hořčík, chlor, fosfor a síra. Mezi stopové prvky řadíme železo, zinek, mangan, měď, kobalt chrom, selen, molybden, jod, fluor.

U kterého minerálu by lidé měli být s jeho příjmem spíš opatrní?

Před užíváním minerálů je obecně vhodné se napřed poradit s lékárníkem. Ten může pacientovi doporučit vhodnou formu konkrétního minerálu a jeho dávkování. Množství i forma zvoleného přípravku s minerály bude odvislá např. i na tom, zda se jedná o těhotnou ženu, seniora či dítě. Je potřeba vzít v potaz i jiné pravidelně užívané léky. Opatrní by měli být především lidé, kteří mají potíže s ledvinami.

Existují interakce minerálů a léků, případně interakce minerálů a potravin/nápojů?

Minerální prvky mohou interagovat se stravou, doplňky stravy a také s léčivy, přičemž nejde o ojedinělý jev a chyba může nastat velmi snadno.

Například železo, vápník, hořčík mohou ovlivňovat účinnost nebo vstřebávání některých antibiotik nebo hormonů štítné žlázy.

Vápník může zvyšovat účinnost a toxicitu digoxinu (lék na srdce) a snižovat vstřebávání železa a zinku a vitamínů rozpustných v tucích.

Fluor tvoří v kombinaci s vápníkem nevstřebatelný fluorid vápenatý, jejich užívání společně, nebo užívání fluoru v kombinaci s mlékem nedává smysl. Pokud například dáváte dítěti fluor na správný růst chrupu, měli byste mu podávat mléčné výrobky alespoň s dvouhodinovým odstupem.

Vstřebávání železa výrazně ovlivňuje fakt, jak kyselý je obsah žaludku. Při nedostatku kyseliny chlorovodíkové v žaludku se jeho vstřebávání zhoršuje. K zapíjení přípravků se železem je vhodná voda nebo džus, jeho vstřebávání naopak může negativně ovlivnit současná konzumace čaje, kávy, vajec, mléčných produktů, chleba vyrobeného z celozrnné mouky, cereálií a potravin bohatých na rostlinnou vlákninu.

Zdroj:

  • magazín Kondice
  • https://www.lekarnici.cz/Kontakty/Predstavenstvo/CV_NINA_SVEDOVA.aspx