Premium obsah

Milujete podpatky? Pozor na zdraví…

Milujete podpatky? Pozor na zdraví…
Jsou sexy a během chvíle dokáží změnit nejen to, jak vypadáme, ale i jak se cítíme a působíme navenek. Ale co jejich pravidelné nošení dělá s naším tělem?   

Řada z nás si bez nich neumí představit svůj život. Pro mnoho žen jsou ale symbolem zbytečného utrpení, které odmítají podstupovat. Jak to s vysokými podpatky vlastně je? Jisté je, že jejich nošení, zvlášť když mohou mít i více než 10 cm, vyžaduje nemalé úsilí, a to se na našem těle musí projevit. „Nošením podpatků výrazně ovlivníme nastavení pohybového systému. Změníme tříbodovou oporu nohy, palcový a malíkový kloub a pata, na v podstatě dvoubodovou a omezíme funkci klenby nohy jakožto přirozeného tlumiče. Posuneme těžiště více dopředu. Tím začne tělo „přepadávat“ a vyžadovat větší zapojení povrchového fyzického svalstva,“ přibližuje fyzioterapeut Ivo Peřina, který působí v Asklepionu – Institutu klinické a estetické medicíny. Může tak dojít k deformacím kloubů prstů, mohou se objevovat opakované záněty v místech, kde se upíná Achillova šlacha, které někdy vedou ke vzniku kostních výrůstků nebo ruptuře šlachy. „Dále se problémy budou řetězit do celého pohybového systému, výrazně bude ovlivněn kolenní kloub, pánev, bederní páteř a dále můžeme vysledovat změny až v oblasti krční páteře, hlavy, žeber…,“ vyjmenovává fyzioterapeut.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.