Vědci ověřili, že akupresura a akupunktura funguje na bolesti hlavy lépe, než prášky. Jak píše web Lifehack, migréna má mnoho různých příčin. Patří mezi ně vše od faktorů životního prostředí – jako je kvalita ovzduší, klima a citlivost na potraviny – až po aspekty životního stylu, jako jsou nedostatky ve výživě, stres a nedostatek fyzické aktivity. Dalším známým faktorem, který přispívá k migréně, zejména u žen, jsou hormonální výkyvy.

Vyberte si nejlepší tlakový bod pro vaše příznaky migrény

Chcete-li provést akupresuru, udělejte si pohodlí, zavřete oči a krouživými pohyby masírujte daný bod po dobu 15 až 20 sekund. Měli byste používat silný tlak, ale netlačte tak silně, aby to bylo bolestivé. Níže nabízíme několik akupresurních bodů, které mohou být užitečné při zmírnění bolestí hlavy a nevolnosti:

Pro migrénu se závratěmi, úzkostí a/nebo únavou

Tlakový bod: GV20

Umístění: Nejvyšší bod hlavy, Meeting Point

Pro migrénu se závratěmi a/nebo zvracením

Tlakový bod: GB8

Umístění: Nad horní částí ucha, na šířku dvou ukazováčků do vlasové linie, Temple Region

Na migrénu se závratěmi, ztuhlostí šíje, bolestí očí, aurou/poruchami vidění, zácpou

Tlakový bod: GB20

Umístění: V měkkých prohlubních po obou stranách silných trapézových šlach, Heaven´s Pillar

Bolest hlavy spojená s bolestí očí

Tlakový bod: M-HN-3 (Yintang)

Umístění: Uprostřed čela v polovině vzdálenosti mezi obočím; uvolňuje sympatický nervový systém, což může pomoci zmírnit bolesti hlavy, Third Eye

Bolest hlavy, neschopnost se soustředit, nevolnost

Tlakový bod: M-HN-9 (Taiyang)

Umístění: Na citlivé prohlubně na spáncích, Sun Point

Při migréně s napětím v krku a hlavě, bolestí v obličeji, krku, dutinách, čelistech a/nebo uších

Tlakový bod: LI4

Umístění: V masité prohlubni mezi palcem a ukazováčkem

Jak funguje léčba tlakovými body?

Akupunktura je prastará metoda, kterou léčitelé tradiční čínské medicíny (TCM) praktikují již tisíce let. Využívá přikládání jehel na konkrétní body podél meridiánů (energetických kanálů, které probíhají pod povrchem těla). Existuje 14 meridiánů, které již dlouho znají a léčí různí východní lékaři, včetně těch z TČM i jógové terapie.

Podle serveru Mendapuncture je akupresura je alternativní formou stimulace těchto energetických kanálů. Místo vpichování jehel se body aktivují silným tlakem a/nebo masáží prsty. Při stlačení tlakového bodu se tento vjem šíří podél meridiánu a usměrňuje energii do celého těla.

Jádrem této praxe, bez ohledu na původ nebo obor, je pochopení, že všechny formy a funkce lidského těla jsou vzájemně propojeny. To znamená, že je možné stimulací jedné části těla aktivovat nebo sladit jinou část těla. Znamená to také, že manipulací s konkrétními vnějšími dotykovými body můžeme aktivovat zklidnění v našem nervovém systému. Uvolnění je klíčovou složkou pro úlevu od bolesti, zejména pokud jde o migrénu.

Zdroj: Mendapuncture,Lifehack, studie