Premium obsah

Migréna. Trpíte-li na ně, váš mozek potřebuje řád

Migréna. Trpíte-li na ně, váš mozek potřebuje řád
Hlava vás bolí tak, že každý svůj krok a každý otřes cítíte jako bodnutí. Vadí vám světlo i sebemenší ostřejší zvuk. A tak do sebe házíte jeden prášek za druhým a marně čekáte, až zaberou. Tohle není pouhá bolest hlavy. Každý desátý člověk v republice trpí migrénou. Na co vsadit, patříte-li k nim také?

TRPÍTE-LI NA MIGRÉNY, DEJTE MOZKU ŘÁD

Migréna je neurologické onemocnění, které trápí především ženy. Její příznaky mohou být různé. Bolest velmi často propuká jen v jedné části hlavy a mnohdy začíná za okem. Obvykle jsou lidé během záchvatů přecitlivělí na světlo, zvuky i pachy. Někteří během záchvatů zvrací, jiným se zhoršuje vidění nebo se dostavuje takzvaná aura. Důležité je nemoc takzvaně nepokoušet. „Migrenózní mozek má rád řád,“ říká Rýza Blažejovská, zakladatelka organizace Migréna-help.

Zdroj: Youtube

VYZKOUŠEJTE:

Choďte spát a vstávejte v podobný čas, dbejte na přísun tekutin, nehladovte. Na slunce si berte sluneční brýle, vyhýbejte se hlučnému prostředí. Migrénu mohou spouštět i zcela banální situace, například má-li vaše kolegyně v práci silný parfém.

NEVÍTE-LI, CO VAŠI MIGRÉNU SPOUŠTÍ, ZKUSTE SI VÉST DENÍK

Záchvaty migrény mohou mít celou řadu spouštěčů. Může to být stres, změny počasí, zatuhlá krční páteř, ataky také často provázejí menstruaci. Vyvolat je však mohou i různé potraviny či alkohol. Mohou to být rajčata, čokoláda, plísňové sýry, citrusové plody, avokádo, mořské plody či kofeinové nápoje. A je to ještě komplikovanější. Spouštěčů totiž máte s největší pravděpodobností několik.

VYZKOUŠEJTE:

Veďte si záznamy záchvatů a vždy si zapište, co jste před jeho začátkem dělali. Co jste jedli a pili, jestli jste nezanedbali pitný režim, zda jste nespali příliš dlouho nebo se nedívali déle než obvykle na televizi. Přijdete-li na to, co záchvaty vyvolává, můžete mít nad migrénou větší moc.

Zbavte se migrény pomocí tlakových bodů. Jeden je na ruce
Zbavte se migrény pomocí tlakových bodů. Jeden je na ruce

Když vás postihne migréna, je to vysilující. Jako by se zastavil svět a my myslíme jen na to, jak bolest co nejdříve ukončit. Naše kultura "rychlého řešení" nám říká, že neexistuje lepší možnost než si vzít pilulku, která nám rychle a účinně uleví od migrény (nebo od menších bolestí hlavy). To však jednoduše není pravda. Ve skutečnosti existují alternativy bez léků, včetně akupunktury a tlakových bodů na migrénu, které fungují lépe než léky.

KDYŽ SE BLÍŽÍ ZÁCHVAT, NAORDINUJTE SI KLID

Záchvaty migrény nejsou vždy stejné. Někdy mohou být slabší nebo mít postupný náběh, jindy jsou bolesti silné hned od začátku. Někdy se s atakou můžete ráno probudit a jindy přichází v průběhu dne. Trvat může čtyři hodiny stejně jako tři dny. Někdy může odeznít bez léků, jen svépomocí, a jindy je nutné navštívit pohotovost.

VYZKOUŠEJTE:

Když cítíte, že záchvat přichází, je nejlepší se zavřít do tmy a ticha, dát si na čelo či na týl studený obklad, zavřít oči a zklidnit se. Ne vždy to jde, ale pokud máte šanci, zkuste na chvíli usnout. Jelikož ataky často spouštějí stres, doporučuje se pustit si řízenou relaxaci či autogenní trénink.

VRACÍ-LI SE MIGRÉNA ČASTO, MŮŽE POMOCI BIOLOGICKÁ LÉČBA

Někteří lidé mají záchvat migrény jednou za tři měsíce, jiní mají tři migrenózní dny za týden. Vyléčit se tato nemoc zcela nedá a lékaři tak většinou hledají způsoby, jak pacientům ulehčit od bolestí. V případě častých záchvatů je však třeba počet léků hlídat, aby se nedostavily bolesti hlavy z jejich nadužívání nebo i závislost. Jestli prožíváte více než čtyři migrenózní dny v měsíci, zeptejte se svého neurologa na biologickou léčbu.

Migrénu má přes milion Čechů. Kvůli záchvatům často chybí v práci
Migrénu má přes milion Čechů. Kvůli záchvatům často chybí v práci

Nižší výkon v zaměstnání nebo nutnost odejít náhle z kanceláře domů – i tak vypadá běžný život pacientů s migrénou. V Česku se s nemocí potýká přes milion lidí, většinou v produktivním věku. Jak moc dopadá nemoc na český trh práce, zmapoval unikátní průzkum.

VYZKOUŠEJTE:

Každému od bolesti uleví jiný lék. V případě, že při záchvatech zvracíte, může být řešením nosní sprej nebo čípky. Kromě analgetik vám může lékař předepsat triptany, léky určené přímo na léčbu akutního záchvatu. Pokud záchvat neustupuje, jeďte na pohotovost.

Zdroje:

  • Kondice 9/2022
  • https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/migraine
  • https://headaches.org/resources/headache-and-migraine-clinical-trials/
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.