„Kubík začal trpět záchvaty migrény v pěti letech a všichni jsme si prošli dlouhou cestou bolesti, než mu lékaři stanovili diagnózu. Bez varování se kdykoli a kdekoli dostal do bodu nula – hadrová panenka, kterou cloumá bolest. Břicho, hlava, břicho, hlava a strašlivý pláč plný zoufalství a beznaděje. Pak upadl do spánku a po 10 minutách se s pláčem probudil, vyblinkal a spal dalších 10 hodin,“ popisuje svoje zkušenosti s nemocným dítětem Marie Sobotková, dobrovolnice organizace Migrena-help a maminka devítiletého Kuby.
Právě pro něj a další školáky trpící migrénou vznikla nová knížka Můj Bolehlávek, která má naučit rodiče, jak pracovat s nemocným dítětem a jak moc důležitá je psychická podpora okolí.
Důležitý je kvalitní spánek a psychický klid
Bolesti hlavy se obecně rozdělují na primární (kam patří migréna) a na sekundární, doprovázející jiná onemocnění, například při zánětu nosních dutin, zánětu středního ucha, ale i při vysokém a nízkém tlaku, zvýšeném nitrolebním tlaku apod.
Mezi zevní faktory počítáme takzvané spouštěče, které jsou prokazatelné u převážné části migreniků (až u 85 %). Patří sem například změny počasí, alergie na určité potraviny, stres v rodině nebo ve škole, nedostatek spánku, psychická nepohoda a mnoho dalších věcí. Spouštěcí faktory mohou být i vnitřní, jako například hormonální změny, které nastávají hlavně v období puberty.
U mladších dětí se migrény nejčastěji projevují v odpoledních hodinách, u adolescentů začíná bolest hlavy obvykle kolem poledne. Starší adolescenti pak podobně jako dospělí nejčastější trpí na ranní ataky. Jestliže si i vaše dítě často stěžuje na bolest hlavy, mějte se na pozoru a eliminujte časté blikavé světlo (z televize, mobilů a počítačů), ale i negativní psychické podněty, nedostatek spánku, únavu a špatné stravovací návyky. Všechny tyto věci totiž mohou být pomyslnou startovní čárou pro rozvoj migrény.
Zvracení a bolesti břicha
Bolest hlavy u dětí ale může být vyvolána také virovou infekcí, horečkou, alergií nebo výjimečně za ni mohou i změny na mozkové tkáni. Záchvaty migrény u dětí stejně jako u dospělých mohou trvat hodinu i několik dní, a k úlevě nemusí dojít ani ve spánku.
„U dětí se mohou vyskytnout i bolesti bříška a častá nevolnost nebo zvracení. Provázejícími projevy bývá přecitlivělost na ostré světlo, hluk a výrazné vůně. Menší děti dokonce vůbec nemusí bolet hlava. Záchvat se u nich projeví cyklickým zvracením, které trvá několik hodin, ale po spánku mizí. Vyskytují se i specifické formy dětských migrén – stavy zmatenosti, dezorientace nebo ztráta rovnováhy,“ uvádí na svém webu dětská lékařka MUDr. Renáta Adamovská.
Roli hraje i dědičnost
Zpozornět by měli rodiče, kteří sami trpí migrénou, neboť ta bývá nezřídka dědičná.Podle údajů organizace American Migraine Foundation se u osoby, jejíž rodič trpí migrénou, s padesátiprocentní pravděpodobností rozvine migréna. Pokud trpí migrénou oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje na pětasedmdesát procent!
Kdy vyhledat pomoc
Pokud si vaše dítě často stěžuje na bolesti hlavy, měli byste navštívit pediatra. Ten vás po vyšetření případně odkáže na dětského neurologa, aby dítěti provedl testy a nasadil včas adekvátní léky proti bolestem. Účinná bývají také některá homeopatika a výživové preparáty. Napětí ve svalech snižují minerály hořčík a vápník. Hlavně nedostatek hořčíku v dětském organismu může vyvolat migrenózní stavy.
Jak probíhá vyšetření u neurologa?
Dítě by mělo mít v první řadě vyšetřené základní krevní parametry (krevní obraz, zánětlivé parametry). Dále by mělo absolvovat ORL a oční vyšetření, protože bolest hlavy může být i projevem oční vady, když dítě potřebuje brýle. Co by však mělo být samozřejmostí, je neurologické vyšetření doplněné vyšetřením na CT nebo magnetickou rezonancí. Základním prostředkem léčby je pak dodržování správné životosprávy – tedy eliminace stresových faktorů, úprava spánkového režimu a vyhýbání se spouštěcím faktorům, pokud jsou známé, což zahrnuje třeba i omezení her a práce na počítači, sledování televize a podobně.
Jak dítě prožívá migrénu?
- Migréna často ovlivňuje celou hlavu než jen jednu stranu, zasahuje i do spánkové oblasti. Záchvaty jsou kratší, ale intenzivní.
- Poté, co bolest hlavy pomine, se dítě může cítit nemocné, nebo nemoc u něj skutečně propukne.
- Bolesti často provázejí bolesti bříška a zvracení.
- Záchvaty migrény často přicházejí nečekaně a bývají obvykle kratší než u dospělých.
Zdroje:
https://sancedetem.cz/migrena-u-deti
https://www.drruzkova.cz/migrena-trapi-i-deti/
https://www.cpzp.cz/clanek/1656-0-Migrena-u-deti.html