Odpočívejte v tmavé, tiché místnosti

Mnoho lidí s migrénou je citlivých na světlo a zvuk – právě tyto faktory mohou situaci rapidně zhoršovat. Podle přehledu zveřejněného v červenci 2021 v odborném magazínu The Journal of Pain mohou za bolest způsobenou světlem fotosenzitivní buňky oční sítnice, které pomáhají udržovat cykly spánku a bdění a reakci zornic na světlo. Vystavení světlu tyto buňky přenášející bolest aktivuje. Zavřete se proto do místnosti, která je temná a tichá, a pokud to jde, zkuste usnout. Chemikálie, které se uvolňují ve vašem mozku během spánku, mohou pomoct zmírnit projevy migrény.

Přikládejte obklady na čelo nebo zátylek

Přikládání studeného kapesníku na čelo patří mezi osvědčené babské rady. Chlad má totiž otupující účinek a stimuluje jiná nervová zakončení, čímž odvádí pozornost mozku od migrény. Mezi kůží a ledovým obkladem mějte vždy látku, abyste šetřili pokožku, nikdy nepotírejte čelo přímo kostkami ledu. Pokud je vám studený obklad nepříjemný, můžete dát přednost i teplému. Teplo napomáhá uvolnit napjaté svaly, takže můžete vyzkoušet i teplou vanu nebo sprchu.

Dostatečně pijte

Když někoho bolí hlava, obvykle se zeptáme, jestli hodně pil a automaticky mu podáme sklenku s vodou. Právě dehydratace může být spouštěčem migrény. Abyste záchvatům bolesti hlavy předešli, myslete na pitný režim. A když cítíte, že se migréna pomalu hlásí o slovo, zavlažte tělo klidně půl litrem vody naráz. Aktivní hydratace by měla projevy migrény zastavit.

Vyvarujte se stresu

Ono se to sice hezky řekne, ale hůře praktikuje, že? Jenže stres je skutečně podle American Migraine Foundation spouštěčem bolestí hlavy až u 70 % lidí. Stres může způsobovat migrénu a chronická bolest hlavy zase vytváří více stresu – tím jste neustále v pekelném kolotoči, ze kterého se jen obtížně vystupuje. Jestliže vás trápí chronická migréna, měli byste se zamyslet nad svým životem a říct ne věcem, které vás dostávají do stresových situací. Ať už by to měla být změna práce, ukončení setkávání s lidmi, kteří vás jen emočně vysávají, nebo návrat k vašim koníčkům. Rezervujte si půlhodinku během dne jen pro sebe a využijte ji k tomu, abyste rozhýbali své tělo. Pohyb je na odstranění stresu skvělým pomocníkem.

Vnímejte vůni

Aromaterapie je přírodní a bezpečná metoda, kterou můžete zmírnit bolesti hlavy, ale i nervozitu a napětí, které často k bolestem hlavy vedou. Esenciální oleje dokážou zklidnit nervový systém, snížit tlak a zlepšit spánek. Aroma olejíček použijte buď k masáži spánků, hlavy a krku, nebo jej inhalujte. Výborná je například levandule, jejíž pozitivní vliv na vnímání bolesti hlavy při migrénách potvrzují i výzkumy neurologů provedené v posledních letech v USA. Například tato studie hodnotila účinky levandulového esenciálního oleje na lidi trpící migrénou. V placebem kontrolované klinické studii měli ti, kteří inhalovali levandulový olej po dobu 15 minut, méně závažný záchvat migrény než ti, kteří levanduli nečichali. Kromě levandule je skvělým pomocníkem při bolestech hlavy i eukalyptus.

Pozor na to, jak sedíte

Jste často shrbení u počítačů, notebooků a herních konzolí? Pak může migréna pramenit od zablokované krční páteře, která se projevuje většinou jako tenzní bolest hlavy, kdy vnímáte především tlak po obvodu lebky. Odborníci zjistili, že mezi výskytem migrén a dlouhodobým vysedáváním u počítače existuje souvislost. Problém je pak hlavně v naprosto nevhodné pozici, u které přetěžujeme ramena a krk. Napětí těchto svalových partií pak skutečně může být spouštěčem záchvatu migrény. Řešením může být pořízení ergonomického křesla a důležité je také dělat si při práci pravidelné přestávky na protažení.

Zkuste saunu

„Pravidelné saunování má pozitivní vliv na snížení svalového napětí, čímž působí kladně na bolesti pohybového aparátu a migrenózní stavy. Mezi další pozitiva patří zvýšená produkce endorfinů, a tedy zlepšení psychické pohody nebo také posílení imunitního systému, který podporuje tvorbu bílých krvinek,“ říká fyzioterapeutka Fyziokliniky Iva Bílková. Pro absolutní uvolnění a odbourání stresu by mělo saunování probíhat v relaxačním prostředí, bez jakýchkoli rušivých podnětů. Častou chybou je spojit vstup do sauny ještě se vstupem do bazénu nebo fitness.

Navštivte lékaře

Migréna je skutečná nemoc, kterou diagnostikuje lékař. K diagnostice dochází na základě příznaků, závažnosti migrény a toho, jak často k ní dochází. Jak uvádí web Migréna-help.cz, mezi dva hlavní typy léčby migrény patří léčba akutní a preventivní. Akutní léky se užívají během záchvatu migrény ke zmírnění bolesti a zastavení zhoršování záchvatu. Preventivní léčba se naopak používá ke snížení frekvence, závažnosti a délky záchvatů. Rozpoznání varovných příznaků migrény je pro včasnou léčbu zásadní. V raných fázích záchvatu migrény mohou léky zastavit, nebo snížit bolest. Důležité je proto vést si zápisky o tom, jak často a kdy se příznaky migrény vyskytují, všímat si například změn ve stravě či počasí – existují i mobilní aplikace, které vám s vedením poznámek pomohou.

Zdroje: