I když vám žilky nevadí, ukažte je svému lékaři
Metličkové žilky se objevují nejčastěji na nohou, vzácněji v obličeji nebo jinde na těle. Jde o typicky ženský problém a je do velké míry ovlivněný jednak genetikou, jednak hormonální nerovnováhou. Často vystupují u mladých dívek užívajících hormonální antikoncepci, později v těhotenství a nakonec v období přechodu. Jsou to vlastně zbytnělé podkožní cévky, které většinou žádné komplikace nezpůsobují. Existence cévek ale ukazuje na problémy cévních stěn. Chybí jim kolagen a elastin, hromadí se v nich například vlivem vysokého tlaku krev nebo mohou být zanícené.
Ženy s těmito mikrovarixy mají vyšší pravděpodobnost vzniku křečových žil. Pokud nezamíříte přímo do žilní poradny, poproste alespoň svého praktika, aby v rámci pravidelné preventivní prohlídky žilky zkontroloval. Pomocí ultrazvuku se může přesvědčit, že jde pouze o povrchový problém, a doporučit cestu ke zlepšení.
Pokud žilky stále přibývají, zaměřte se na své nešvary
Mikrovarixům nesvědčí alkohol, kouření a nadváha, ale negativní vliv mohou mít i mnohem bohulibější záležitosti. Ženy, které na metličky trpí, by se měly vyhýbat horku a silnému slunečnímu záření – není vhodná sauna ani časté slunění. Je dobré dbát na pitný režim, který udržuje krev optimálně řídkou a může pak snáze proudit zpět k srdci.
Samozřejmostí by měla být pestrá a vyrovnaná strava. Přidat si můžete potraviny s obsahem rutinu který zpevňuje stěny cév. Známým zdrojem je pohanka, ale rutin najdete i v amarantu, rooibosu, čerstvých fících nebo v jablkách (jen je neloupejte, nejvíce ho je těsně pod slupkou). Rutinovou bombou je i odvar z bezových květů – použít můžete čerstvé i sušené.
Pokud se vám jen nelíbí, zkuste je zamaskovat
Žilky jsou nejvíc vidět na bledé pokožce. Opalování doporučit nelze, ale dobrou službu udělají samoopalovací krémy. K dostání jsou už i v sekci přírodní kosmetiky. Stejně fungují i “punčochy ve spreji”, které jsou vlastně make-upem na tělo. Naopak si dejte pozor na oblečení - třeba dlouhé úzké kalhoty, které brání krvi v oběhu a žilky zhoršují.
Zesvětlení metliček slibují i bylinky – nohy masírujte mastmi s obsahem ginkgo biloby, vilínu virginského nebo kaštanu koňského. Na otékající nebo těžké nohy vyzkoušejte koňskou mast.
Když to přestává být snesitelné, svěřte se do rukou lékařů
Jemné a skutečně povrchové žilky lze poměrně dobře odstranit laserem, ty větší se sklerotizují injekcí, díky které poškozená cévka odumře a vstřebá se. Po zákrocích je třeba několik týdnů nosit kompresní punčochy a dbát na pravidelné cvičení pro podporu krevního oběhu. Na žilky celkově platí pohyb – ideální je svižná chůze a cyklistika. Zapomenout byste měla na vysoké podpatky ale i na ploché boty s tenkou podrážkou. Nohám prý nejvíc svědčí dvou až třícentimetrový klínek nebo široký podpatek. Tabu je i pohodlné přehazování nohy přes nohu.
Kompresní podkolenky nebo punčochy si schovejte a zkuste si na ně vzpomenout, pokud vás čeká dlouhá cesta autem nebo sezení u počítače. Ideálně si plánujte přestávky, kdy uděláte pár kroků, a kdykoliv máte možnost, hoďte si nohy nahoru.
Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, magistra.cz