Ve skutečnosti se nejedná o chřipku, nemůžete tuto "nemoc" na nikoho přenést. Příznaky jsou ovšem velmi podobné. Menstruační chřipka může nastat v ženském těle v důsledku hormonálních změn během menstruačního cyklu. Menstruační chřipka není medicínský pojem, jedná se ale o popis projevů PMS, které žena pociťuje podobně, jako chřipku.

Zdroj: Youtube

Příznaky

Příznaky menstruační chřipky jsou opravdu velmi podobné klasické chřipce. Horečka, zimnice, bolest svalů, bolest hlavy, pocity na omdlení nebo mozková mlha. Ženy, které tímto problémem trpí, často zažívají před menstruací průjem a obecně problémy s trávicím traktem. Mohou také mít problémy se soustředěním a cítí se výjimečně vyčerpány.

Co ji způsobuje?

Hormon estrogen dosahuje před menstruací svého maxima a pak rychle klesá. To pravděpodobně způsobuje únavu a bolesti. Před menstruací se také uvolňuje hormon prostaglandin, který zase může způsobit křeče v břiše a dokonce i záněty.

Dá se léčit?

Vzhledem k tomu, že menstruační chřipka není oficiální lékařský pojem, neexistuje ani žádný zázračný lék, který by nás jejích příznaků zbavil. Lékaři ovšem doporučují sledovat svůj cyklus a týden před menstruací se snažit naordinovat si klidový režim - pokud to alespoň trochu jde.

Důležitý je samozřejmě i zdravý životní styl, můžete přidat ve stravě či v doplňcích potravy vitamin B6, hořčík, nebo zkuste čaj z květů pampelišek. Určitě se nežeňte do žádných šílených fyzických aktivit, ulevit od bolestí vám může ale například jóga nebo meditace. Vždy ale myslete na svoje tělo a na to, co vám udělá dobře.

Pokud jsou bolesti opravdu intenzivní, rozhodně navštivte vašeho gynekologa. V některých případech jsou hormonální změny tak silné, že je nutné nasadit hormonální antikoncepci.

Zdroje: