Premenstruační syndrom (PMS) je soubor fyzických a psychických příznaků, které se typicky objevují v období několika dní až dvou týdnů před nástupem menstruace a zasahují podle odhadů každou sedmou ženu. Kvůli němu někdy nejsme schopné normálně fungovat. Už jen cesta do práce, nákup nebo vyzvednutí dětí ze školky se může zdát jako nadlidský výkon. Jsme vyčerpané, podrážděné, chce se nám brečet a emoce v nás bouří jako vodotrysk. Podle odborníků existuje kolem 150 premenstruačních příznaků různého charakteru.
„Projevy premenstruačního syndromu sahají od mírných, jako jsou bolesti v oblasti podbřišku, nadýmání, citlivá prsa, až po ty silné. Mezi ně řadíme třeba emoční výkyvy, podrážděnost, náladovost a úzkost,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Pavel Turčan. „V extrémních případech může jít až o premenstruační dysforickou poruchu, která je zvláště závažnou formou PMS. Ženy mají v tomto případě velmi citlivou psychiku až s náchylností k depresím, což výrazně ovlivňuje jejich život a ničí vztahy,“ říká lékař. Právě stavy manipulující s psychikou žen, jako jsou návaly vzteku, agrese, úzkosti a deprese, patří mezi ty nejnebezpečnější. A i když se většina žen snaží pocity spojené s PMS ignorovat, pro 3 až 8 % žen jsou natolik obtěžující, že nemohou normálně fungovat.
Rozkolísaná hladina hormonů
Přestože přesné příčiny rozvoje PMS odborníci dosud neobjasnili, předpokládá se, že důvodem trápení jsou hormony. Přesněji řečeno kolísání jejich hladin v průběhu menstruačního cyklu, zejména po ovulaci. To se totiž hormon progesteron ve větší míře vylučuje do krevního oběhu. Křehká psychika pak může souviset s tím, jak ženské hormony negativně ovlivňují serotonin, jeden z „hormonů štěstí“. Vedle toho může PMS zhoršovat i problémy, které s cyklem nesouvisí – třeba astma, alergii nebo epilepsii. Migrény, citlivá prsa, nevolnost, depresivní stavy a další přidružené obtíže pak s nástupem menstruace (či den nebo dva poté) obvykle ustupují. Jak těžké symptomy řešit? Gynekolog může nasadit vhodné léky, ať už analgetika, antidepresiva nebo třeba hormonální terapii. Ty mírnější však ženy mohou zkusit zvládnout samy.
Monitorujte svůj cyklus, poznejte své tělo
V první řadě můžete věnovat zvýšenou pozornost monitorování svého cyklu. Zapisujte si do menstruační aplikace nástup a skončení krvácení, doplňujte si podrobné informace o důležitých událostech, fyzických bolestech a psychickém rozpoložení. Po čase vám to může pomoct vyhodnotit možné spouštěče PMS, případně také to, jaké faktory PMS zhoršují. Pociťujete stres? Co ho vyvolalo? Jak byl intenzivní? Bolí vás hlava? Cítíte napětí? Spala jste špatně? Dotkla se vás nějaká událost? Vše si zapište. Také díky tomu můžete odhalit, které období cyklu je pro vás nejnáročnější a podle toho následně můžete v těchto dnech více odpočívat a vyhýbat se stresujícím faktorům.
Upravte životosprávu
Jídlo je lék na všechno. Pokud se budete snažit zahánět nepříjemné stavy smaženými hranolkami a colou, může vám to otravné příznaky PMS jen zhoršit. Víc než kdy jindy proto před nástupem menstruace vsaďte na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Vhodné je zařadit také celozrnné potraviny a luštěniny, omezit nadměrné solení a doslazování. Ukázalo se, že PMS může zhoršovat taky kouření a konzumace alkoholu.
Zařaďte vitaminy skupiny B a mateří kašičku
Naopak pomocníkem je vápník v denní dávce 1200 mg, který by se měl konzumovat v kombinaci s vitaminem D, hořčík v dávce 360 mg denně, vitamin E (má vliv na hladinu prostaglandinů, které ovlivňují například prokrvení nebo stahy děložní svaloviny) či pupalkový olej. „Velmi účinnou zbraní v boji s nepříjemnými příznaky premenstruačního syndromu se ukazují být vitaminy skupiny B, které ulevují od nepříjemných projevů, jako je vyčerpání nebo oslabená psychika. Také přispívají k regulaci hormonální aktivity. Doporučoval bych kombinovat je s výtažkem americké brusinky, sóji a s mateří kašičkou,“ radí MUDr. Pavel Turčan s tím, že komplexní doplňky zaručí dostatečné pokrytí denní dávky potřebných látek. Sáhnout můžete také po ověřené třezalce tečkované, která v nálevu pomůže ulevit od psychického napětí. Mysl pak uklidní levandule, kterou si můžete přidat třeba do koupele.
Jděte na vzduch
I když jste unavené, nejlépe příznaky PMS zaženete pohybem, ideálně venku. Vsaďte na aerobní cvičení, jako je rychlá chůze, běh, jízda na kole či plavání – to vám pěkně zvýší tep a rozproudí vzduch v plicích. Pohyb by měl trvat alespoň 30 minut denně nejméně třikrát týdně, cvičit byste však měla celý měsíc – nejen v době, kdy vás trápí příznaky PMS. Rozhodně neuškodí ani dechová cvičení (alespoň 15 minut denně) nebo meditace, případně relaxační masáže. Nepodceňujte kvalitní spánek a choďte si lehnout včas.
Zdroje:
MUDr. Pavel Turčan