Kontryhel je většinou spojovaný s léčbou gynekologických potíží. O lidské zdraví se ale umí postarat i v mnoha jiných oblastech. Pomáhá při redukčních dietách a při zažívacích potížích, které způsobují mikrobi a plísně v zažívacím ústrojí.

Zdroj: Youtube

Kontryhel rovná se ženské štěstí

V dnešní době, kdy je stále více lidí orientováno na přírodní zdraví, se kontryhel (řebříček obecný) opět dostává do popředí jako bylinka se širokým spektrem účinků. Tato nenápadná rostlina, která vyniká svými drobnými bílými květy a jemně dělenými listy, v sobě ukrývá léčivé poklady, které byly známy již našim předkům. Pojďme se společně podívat na to, jak může kontryhel podpořit vaše zdraví.

Jeden uznávaný švýcarský léčitel tvrdí, že kdyby ženy pily čaj z kontryhele v průběhu celého života, od dětství až do ukončení klimakteria, pak by dvě třetiny všech „ženských“ operací nebyly nutné, píše například server Rozhlas.

Kontryhel totiž obsahuje rostlinné hormony, které příznivě ovlivňují i hormonální procesy v ženském těle. Napomáhá tak k bezproblémovému průběhu menstruace – ať už jde o pravidelnost či sílu krvácení.

Při pravidelném užívání kontryhele také téměř nepoznáte onen pověstný premenstruační syndrom, protože kontryhel umí zmírnit pocení, nervozitu, úzkosti i nespavost. Tyto účinky se hodí i při menopauze.

Kontryhel je vyloženě bylinka pro ženy každého věku. Je nápomocná nejen při silné a bolestivé menstruaci doprovázené křečemi, ale také v období, kdy se ženy s pravidelnou periodou končí. Uleví vám od hormonálních výkyvů a jejich následků, jakými jsou prudké návaly horka, bušení srdce či nepříjemné změny nálad a nespavost. Díky kontryhelu je pro každou ženu období přechodu mnohem snesitelnější a snadnější. Kontryhel také výborně funguje jako prevence vzniku myomů a celkově posiluje i regeneruje dělohu a vaječníky.

Kontryhel je bylina, která má také tzv. vazorelaxační účinek. Ten má vliv na snížení napětí v cévách, které zároveň uvolňuje, rozšiřuje a tím zlepšuje kvalitnější průtok krve. Bylinka netlumí jen menstruační bolesti, ale i bolesti kloubů, zubů či hlavy a snižuje rizikový vysoký tlak.

Web iReceptar doporučuje si udělat z natě kontryhele si blahodárný odvar, který lze popíjet jako léčivý čaj, anebo si ho přidávat i do koupele. Rostlina je plná vitamínu C, užitečných tříslovin, hořčinů a silic. Přelijte 1 plnou čajovou lžičku 250 ml vroucí vody a nechte několik minut louhovat pod pokličkou. A protože odvar působí svíravě, můžete jej použít na potíraní ran a kožních nedostatků. Dá se koupit i ve formě tinktury.

Zdroj: iReceptar, Rozhlas, Studie