Pravda je taková, že to, jak prožíváme menstruaci, se může v průběhu života měnit, a to dost zásadně. Změnu cyklu způsobuje přibývající věk, hormonální antikoncepce, nárůst váhy, těhotenství, stres nebo špatný životní styl. Příliš silná nebo slabá menstruace přitom často předznamenává vážné zdravotní problémy. Jak tedy poznáme, zda je náš menstruační cyklus v pořádku?

Zdroj: Youtube

Dvě až tři polévkové lžíce krve

„Krvácení běžně trvá 4 až 8 dní. Během periody žena průměrně ztratí 30 až 40 mililitrů krve, tedy dvě až tři polévkové lžíce. Za silné menstruační krvácení se považuje ztráta 80 mililitrů menstruační tekutiny. Každý cyklus je však jiný, stejně jako je jiné každé tělo. Pokud žena nepociťuje silné křeče, nevolnost nebo jiné nepříjemné projevy, je její individuální množství krevní ztráty pravděpodobně normální,“ říká gynekolog Pavel Turčan. Je důležité mít přehled o běžné podobě cyklu, aby se dalo reagovat na případné odchylky. To znamená, že bychom měly vědět, jak často se měsíčky dostavují, jak jsou silné a jak dlouho trvají. K zaznamenávání údajů slouží třeba mobilní aplikace, kterých je na výběr hned několik. Nebo použijte jednoduše kalendář či diář.

Jak ale můžeme změřit odcházející krev a mít tak přehled o mililitrech? Není úplně jednoduché vypočítat, kolik menstruační tekutiny ztrácíme. „Pokud si toto množství chce žena ověřit, doporučuji použít menstruační kalíšek, který mívá na boční straně uvedené míry objemu. Při používání vložek nebo tamponů toto množství můžete odhadnout v závislosti na velikosti a množství nasáklého materiálu, tento výpočet je však pouze hrubý a nepřesný,“ doplňuje lékař.

Silné krvácení způsobuje chudokrevnost

Jaké zdravotní problémy vůbec přináší silné či slabé krvácení? Ani jeden případ není v pořádku. Vysoká míra krvácení totiž způsobuje chudokrevnost, tedy nedostatek železa v krvi. Ženy pak mohou být bez energie, vyčerpané a mohou mít zvýšenou tendenci podléhat různým nemocem, především těm infekčního původu. Druhým extrémem je naopak méně časté a slabé krvácení, které se může objevovat u žen s vyšší hladinou androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů, nebo u obézních žen. Pravidelnost měsíčků a přítomnost ovulace totiž závisí i na vyrovnanosti poměru svalové a tukové hmoty v těle. Proto obézním ženám a dívkám častěji hrozí neplodnost.

Je ale normální, když menstruace v průběhu věku kolísá. Její síla se může měnit, ať už s obdobím po těhotenství, nebo s blížící se menopauzou. V těchto fázích dochází k nepravidelné ovulaci, která je častou příčinou dočasně chybějící nebo naopak silné menstruace. Mezi těmito životními fázemi by ale perioda měla být obecně každý cyklus přibližně stejně dlouhá a stejně silná. Jestliže ale procházíte obdobím stresu, začala jste s náročným tréninkem, držíte dietu nebo užíváte hormonální antikoncepci, mění se vám hladina hormonů v těle a váš cyklus to může rozhodit.

Krvácíte déle než 8 dní? Řekněte to doktorovi

Kdy tedy můžeme zůstat v klidu a kdy už bychom měly navštívit gynekologa? Podle Pavla Turčana je na místě řešit problém, pokud je objem menstruační tekutiny pravidelně vyšší než 80 mililitrů, pokud trvání periody přesahuje 8 dní nebo je-li krvácení tak silné, že opakovaně prosákne vložku nebo tampon v průběhu dvou hodin.

„Sílu krvácení doporučuji nepodceňovat, příčinou totiž mohou být třeba myomy (rostoucí svalové nezhoubné nádorky z děložní svaloviny), adenomyózy (stav, kdy endometriální tkáň zasahuje do svalové stěny dělohy), problémy se srážlivostí krve, děložní polypy (slizniční výrůstky v dutině děložní) a nádory. O tom, že menstruace neprobíhá normálně, běžně napovídají intenzivnější bolestivost a křeče břicha. Ty mohou upozorňovat na přítomnost děložní či některé pohlavní nemoci. „Bolestivou menstruací si každý měsíc prochází 30 až 50 % žen v reprodukčním věku, řadí se tak k nejčastějším ženským problémům,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. Pokud je menstruace hodně bolestivá a s délkou krvácení bolest sílí, mohlo by se jednat i o endometriózu. Jde o nemoc, kdy se děložní sliznice nachází i jinde v těle, například na pobřišnici, střevě, vazech či na vaječníku.

Jestliže lékař nezjistí vážnější diagnózu, může ženě pro srovnání menstruace předepsat hormonální léčbu nebo jí doporučit změny v životním stylu, které rozbouřené hormony uklidní. Za vyzkoušení stojí i doplňky stravy určené přímo pro správný průběh menstruace, například s obsahem sóji a červeného jetele. Mezi bylinky, které dokážou bolestivou menstruaci utišit, patří třeba kontryhel, řebříček, maliník nebo kalina. Myslete i na jídelníček: zařazujte dostatek čerstvého ovoce bohatého na flavonoidy a zeleninu s vysokým obsahem železa, například červenou řepu nebo celer. Nezapomínejte i na pitný režim, který může pomoct zmírnit nevolnosti spojené se silnou menstruací.

Deprese, podrážděnost, plynatost? Může za to PMS

Premenstruační syndrom přichází obvykle v rozmezí 7 až 10 dnů před menstruací a odezní brzy poté, co se dostaví menstruační krvácení. Provází ho nervozita, střídání nálad, bolest prsou nebo v podbřišku, pocit plnosti, nadýmání, zácpa, bolesti hlavy. „Celkem zahrnuje dokonce více než 150 fyzických i psychických příznaků, jelikož jej každá žena prožívá jinak. S PMS se setkává 50 až 70 % menstruujících žen. Přestože je dokáže často psychicky i fyzicky potrápit, většina z nich s ním může normálně fungovat,“ říká Kateřina Šédová. U některých žen jsou však příznaky tak závažné, že nemohou pracovat, chodit do školy nebo se věnovat běžným denním činnostem. Obzvláště závažnou formu PMS představuje premenstruační dysforická porucha, kterou doprovází vážné psychické problémy, jako jsou deprese, úzkosti nebo silná podrážděnost. V takovém případě je opět lepší svěřit se gynekologovi, který může nasadit vhodnou léčbu.

Zdroje:

www.loono.cz

MUDR. Pavel Turčan