Ženské onemocnění zvané endometrióza je velmi častou komplikací, kvůli které chodí ženy do ordinace ženského lékaře. Endometrióza trápí podle údajů České gynekologické a porodnické společnosti skoro každou desátou ženu. Polovina z nich má potíže s plodností každou desátou ženu. Polovina z nich má potíže s plodnostíParadoxní ale je, že než se na tuto nemoc přijde, trvá to v průměru 7 až 10 let! Podstatou tohoto onemocnění je ukládání různě velkých ložisek tkáně děložní sliznice (neboli endometria) mimo dělohu. Typicky se endometrium zachytí na vejcovodech, vaječnících, poblíž dělohy nebo třeba v oblasti přepážky mezi konečníkem a pochvou. Nevyhýbá se ani močovému měchýři či střevu.
Usazená ložiska můžou za silné krvácení
„Problém je v tom, že jednotlivá ložiska děložní sliznice mají tendenci chovat se stejně jako ta v děloze. To znamená, že podléhají hormonálním změnám v návaznosti na cyklus. Během menstruace tak dochází k odlupování sliznice a krvácení. Krev však nemá kudy odtékat, takže může docházet ke vzniku lokálních zánětů. Usazená ložiska ženám způsobují chronické bolesti nebo třeba velmi silné menstruační krvácení,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA. Endometriózou častěji trpí ženy, které mají krátký či naopak dlouhý menstruační cyklus, případně také ty, u nichž přišly první měsíčky v brzkém věku. Přestože se toto onemocnění týká každé desáté ženy v reprodukčním věku, stále je řada těch, které se diagnózu dozvědí až v okamžiku, kdy se začnou potýkat s problémy s početím. Tomu odpovídá i průměrná délka diagnostiky této nemoci.
Problémy s početím
Ptáte se, proč trvá tak dlouho, než se tahle zrádná gynekologická nemoc odhalí? Podle odborníků je diagnostika endometriózy problematická zejména kvůli širokému spektru nespecifických příznaků. Každá žena totiž může pociťovat jiné obtíže, u někoho se dokonce nemusí nijak projevit. Varovným signálům, mezi něž patří třeba silné menstruační křeče, chronické bolesti v oblasti pánve, bolestivá ovulace, trávicí obtíže, nevolnosti, únava, případně bolestivý styk, navíc ženy často nevěnují zvláštní pozornost. Endometrióza přitom může mít vážné následky – probíhající tkáňové změny jsou totiž v důsledku jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen. Uvádí se, že problémy s početím má až polovina nemocných.
„V některých případech není endometrióza vůbec překážkou, jindy může početí velmi komplikovat. Například v situaci, kdy ložiska endometria brání průchodnosti vaječníků nebo vzniknou srůsty u vejcovodů. Obvykle se také mění hormonální systém, který u zdravých žen tělo na těhotenství vhodně připravuje,“ nastiňuje MUDr. Kateřina Veselá. „V současnosti je však obvykle možné tyto obtíže dobře zacílenou léčbou řešit a ženy se nemusejí snu o vlastním miminku vzdát. Pokud se jim nedaří ani přes léčbu počít spontánně či nemoc postihla oba vejcovody, je určitě namístě uvažovat o IVF. Tato cesta k miminku má v případě endometriózy velmi dobré výsledky,“ dodává MUDr.
Laparoskopie a léčba pomocí hormonů
V současnosti existuje několik teorií rozvoje endometriózy. Jedna z nich například předpokládá, že během menstruace děložní sliznice neodtéká ven, ale skrze vejcovody se dostává do břišní dutiny. Jiné zase sázejí na oslabený imunitní systém nebo hormonální původ. Nutno říci, že jasnou příčinu lékaři dosud neznají. Klíč k úspěchu tak leží v přesné diagnostice, která obvykle probíhá formou laparoskopického vyšetření. Při něm se odebere vzorek tkáně, jenž se následně analyzuje. Pokud je endometrióza potvrzena, zahájí lékaři cílenou terapii. Ta nejčastěji spočívá v chirurgickém odstranění nalezených ložisek, případně v podávání hormonů, které blokují růst děložní sliznice. Tato léčba probíhá tabletami či injekčně a má v krátkodobém časovém horizontu až 95% úspěšnost. Pomáhají také preparáty čínské medicíny a prostředky alternativního a celostního lékařství. Čínská medicína při léčbě endometriózy sleduje stagnaci čchi v játrech, vlhkou horkost, nedostatek čchi sleziny, nedostatek Jangu ledvin a nedostatečnost krve. Léčba endometriózy je zaměřena především na rozbití blokád a rozproudění krve. Používá k tomu například léčivé houby a čínské bylinky.
Jako nejúčinnější se však v boji s endometriózou jeví těhotenství, díky kterému dochází k ústupu potíží na řadu let, někdy i trvale. Obecně však platí, že v současnosti není možné nemoc plně vyléčit.
Zdroje: