Zdroj: Youtube

KDYŽ TO TRVÁ PŘÍLIŠ DLOUHO, PROBERTE TO S LÉKAŘEM

Menstruační bolesti jsou do určité míry přirozené. „Bolesti trápí často mladé ženy, které ještě nerodily, a menstruační krev se musí stahy dělohy dostat skrze tuhý čípek,“ vysvětluje gynekoložka Hana Hrušková z pražské nemocnice u Apolináře. Zpozornět by ženy měly, pokud je bolest úporná po celou dobu menstruace a objevuje se déle než šest měsíců. A to i pokud se zdá, že „shodou okolností“ bolí třeba ledviny nebo močový měchýř. Velmi silné bolesti mohou být projevem například zánětu nebo endometriózy – nejběžnější ženské nemoci, která stojí za polovinou bolestí v oblasti pánve. Výstelka dělohy se objevuje i tam, kde nemá, podléhá menstruačnímu cyklu, jenže její krvácení třeba v břišní dutině nemá kudy odejít, způsobuje záněty a následně srůsty, které bolest ještě zhoršují. Často ji lze zjistit pouze při laparoskopické operaci, někdy ale mohou být na ultrazvuku patrné cysty.

Máte-li na endometriózu podezření, objednejte se na konzultaci v nejbližším centru pro léčbu endometriózy. „Běžní gynekologové často ženy označí za hysterky a problém zlehčují,“ upozorňuje specialistka na tuto nemoc Hana Hrušková. Pokud si myslíte, že vaše bolesti rozhodně nejsou normální, domluvte si schůzku přímo u specialisty.

KDYŽ TO BOLÍ BEZ DŮVODU, ULEVÍ VÁM LÉKY

Nemá cenu dělat hrdinku. Pokud bolesti nemají jasnou příčinu, kterou lze vyléčit, a vy jste nejspíš jen hodně citlivá, nebojte se zajít do lékárny pro pilulky tlumící bolest. Intenzivní křeče v podbřišku tělo vyčerpávají a nepřidají ani na psychické pohodě. Navíc tělo přirozeně reaguje na nepříjemnou situaci stažením svalů a menstruační bolesti se mohou ještě zintenzivnit. Takovou základní příčinou křečí je totiž odkrvení dělohy, která se snaží vypudit krev ven, tím se ve svalovině začne vyplavovat kyselina mléčná a žena začne cítit bolest. Zároveň se vyplavuje hormon podporující další stahy a přichází další a další křeče.

Pomohou vám takzvaná nesteroidní antiflogistika (aspirin nebo ibuprofen) nebo léky s paracetamolem (Paralen, Panadol). První typ je účinnější, ale může mít vedlejší účinky v podobě zažívacích problémů. Paracetamol zase nelze brát dlouhodobě. Lékárník vám rozdíly rád vysvětlí.

KDYŽ VĚŘÍTE PŘÍRODĚ, POMOCT MOHOU I BYLINKY

Zatímco léky by měly být pouze první a chvilkovou pomocí, příroda si může s problémem poradit i dlouhodobě. Stačí dostat tělo do lepší kondice. Doporučuje se dostatek spánku, omezení cukrů nebo konec kouření či hektolitrů kávy denně. Zdravé tělo reaguje na přirozené hormonální změny méně bouřlivě. Stojí za to přidat do jídelníčku železo, vápník a hořčík. Ideálně mlsejte ořechy, pokud na ně máte alergii, seženete v lékárně i různé potravinové doplňky. Při samotné menstruaci pomůže víc než ležení v posteli svižná procházka na čerstvém vzduchu. Uleví vám také teplý obklad nebo horká sprcha.

Vyzkoušejte také bylinky. Osvědčenou klasikou je heřmánek nebo mateřídouška – stačí si uvařit čaj. Doporučuje se také užívat kontryhel, který pomáhá upravovat hormonální hladinu (právě ta se liší u žen trpících bolestmi od žen bez obtíží), léčí záněty, zpravidelňuje cyklus a čistí organismus. Pokud zajdete do bylinkářství, můžete si odnést směs na míru obsahující třeba ještě hluchavku, řebříček nebo měsíček a další.

KDYŽ JSTE OCHOTNÁ S TÍM POHNOUT, ROZCVIČTE SVÉ PÁNEVNÍ DNO

„Problém s bolestivou menstruací je často problémem přetíženého pánevního dna. Jeho jednotlivé vrstvy spolu nespolupracují a tělo nemůže fungovat tak, jak to příroda zamýšlela,“ vysvětluje pohybová specialistka Miroslava Engelová ze studia Zrozeni k pohybu v Mníšku pod Brdy. Zjednodušeně řečeno se stažení dělohy přenáší i na okolní svaly a bolest je intenzivnější, než je přirozené. Přetížit si pánevní dno můžete snadno nevhodným cvičením (přílišné zatínání hýžďových svalů, ale i snahou posílit dno „vtahováním“), zadržováním moči a stolice nebo i prostým dáváním nohy přes nohu. Velkou zátěž samozřejmě představuje i těhotenství nebo operace v oblasti břicha.

Dopřejte si kurz cvičení na pánevní dno – jen si ověřte, že se daný lektor v oboru skutečně vzdělal a učí vás svaly také uvolňovat. Posílení pánevního dna je také „vedlejším“ účinkem lekcí pilates nebo jógy. Podle gynekoložky Hany Hruškové takové cvičení dokáže ulevit od bolesti i ženám se srůsty způsobenými endometriózou. Cílem je, aby svaly v podbřišku byly pružné a spolupracovaly spolu.

Zdroj: aromatica.cz, mirkaengelova.cz